استقبال نمایندگان مجلس از «آقازاده»

کدخبر: 352820
اقتصادنیوز: سریال «آقازاده» که از سریال‌های در حال پخش شبکه نمایش خانگی است با واکنش و قدردانی برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس مواجه شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، به نظر می‌رسد با توجه به فضای کرونایی کشور و نیز اقبال اندکی که از تماشای فیلم‌های آنلاین وجود داشت، حرکتی تأثیرگذار در تشویق دوباره مردم به استفاده از تولیدات شبکه خانگی می‌توانست این فضا را به سمت رونق تولیدات هنری رهنمون ساخته و به آن جان تازه‌ای ببخشد که در این باره آقازاده با پیشگام شدن، سبب احیای دوباره این شبکه شده است.

در این میان عکس‌العمل‌های برخی چهره‌های سیاسی و هنری به این تولید تازه حامد عنقا نشان می‌دهد که روند داستان و قصه به‌طورقطع و یقین سروصدای زیادی به پا خواهد کرد. در ادامه به سراغ تهیه کننده این سریال و تنی چند از نمایندگان و اعضای هیئت رئیسه مجلس رفتیم و جویای نظر آن‌ها درباره این سریال شدیم.

قدردانی نایب رئیس اول مجلس ‌ از ساخت سریال «آقازاده»

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با قدردانی از ساخت سریال «آقازاده» گفت: پدیده آقازادگی متاسفانه انحرافی است که در نظام‌ اتفاق افتاده اما این موضوع را باید قاطعانه اعلام کنم که در نظام اسلامی موضوعی به نام ‌آقازاده نداریم. ‌‌در تفکر نظام اسلامی مفهوم ریاست نداریم و معتقد‌م رئیس کلمه غلطی است.‌

سید امیرحسین قاضی زاده در عین حال با بیان اینکه اکثر مسئولان نظام اسلامی پاکدست و رفتاری اسلامی دارند، افزود: ‌‌هر پدری که فرزند ناخلفی دارد و با او برخورد نمی‌کند، صلاحیت مدیریت در جمهوری اسلامی را ندارد. نمونه بارز این ماجرا حضرت آیت الله محمدی گیلانی بودند که فرزندشان را به خاطر ارتکاب جرم در قالب سازمان نفاق در دادگاه به اعدام محکوم کردند.

احسان قاضی زاده هاشمی

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه مجلس قانون ضد‌پولشویی را تصویب کرد و این قانون باید اجرا شود، تصریح کرد: ابزار قانونی برای مقابله با فساد داریم ‌بنابراین برخورد با این موضوع بستگی به میزان شناسایی و مقابله سایر نهادهاست و اگر در حوزه ‌جرائم اقتصادی‌ خلا قانونی ‌داریم دولت یا قوه قضائیه باید پیگیر باشند.

وی با اشاره به تصویب قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس تاکید کرد: این این قانون ‌درست اجرا شود، امکان برخورد با پولشویی به وجود می‌آید.

قاضی‌زاده ها‌شمی با تمجید از ساخت سریال‌هایی با موضوع آقازده‌گی و فساد تاکید کرد: با توجه به اینکه سریال «آقازاده» ‌بر‌اساس پرونده‌های واقعی ‌ساخته شده‌ شاهد مجموعه‌ای از تخلفات اقتصادی ‌افراد مختلف تحت عنوان آقازاده هستیم.

 « آقازاده»‌ پشت پرده برخی ‌شخصیت‌های سیاسی را به خوبی نمایش داد

اما حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس، معتقد است: ساخت سریال‌هایی همانند آقازاده و امثال آن در مسیر مبارزه با فساد و نشان دادن پشت پرده برخی از شخصیت‌های سیاسی می‌تواند بسیار مثمر ثمر و نتیجه بخش باشد.

وی ادامه داد: توجه به علل  و عوامل فساد و راهکارهای مبارزه با آن، نیازمند نگاه چندجانبه در سطوح خرد و کلان است زیرا فساد در یک فرایند تاریخی و در رابطه متقابل بین این سطوح تولید و بازتولید شده است.

وی خاطرنشان کرد: ریشه کن کردن و یا دست کم محدود کردن فساد در دو سطح باید پیگیری شود که یکی اعمال و اجرای قوانین موجود، انتصاب افراد کارآمد و شایسته و پاک دست در رأس سازمان‌های نظارتی و تصویب قوانین جدید و به‌روز است و سطح دیگر توجه به سیاستگذاری‌های فرهنگی در راستای تقویت فرهنگ شفافیت، قانونمداری، گفتگو و ... در سطح جامعه از ضرورت‌های مبارزه با فساد است.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس با بیان اینکه در سطح نخست باید قوه مجریه به اجرای قوانین مبارزه با فساد پایبند باشد،‌ اظهار داشت: قوه قضاییه  نیز برخوردهای گسترده و شدیدی را با مفسدان در سطوح و رده‌های مختلف مدیریتی و اداری آغاز کرده، که در جای خود قابل تمجید و تحسین است و مجلس ‌قطعا نسبت به شناسایی ضعف‌های قوانین فعلی اقدام می‌کند.

«آقاز‌اده» توانست مبارزه با فساد را براساس ‌ارزش‌های ‌نظام  نشان دهد

در همین راستا محسن پیرهادی، یک عضو هیئت رئیسه دیگر مجلس شوراس اسلامی، با تمجید از ساخت سریال «آقازاده»  و با بیان آن که ‌این سریال توانسته مبارزه با فساد را براساس واقعیات موجود و ارزشهای اعلامی نظام نشان دهد، گفت: ‌ در این سریال شاهد افشای لایه‌های زیرین پدیده «آقازدگی» ‌هستیم‌.

این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «آقازاده» در وهله نخست یک قصه سرگرم‌کننده دارد و در خلال آن فساد آقازاده‌ها ‌را مورد نقد قرار می‌دهد، افزود: این سریال مبنای خود را بر نقد قدرت قرار داده ‌که از دل آن جنجال هم ایجاد شده است و آنچه در «آقازاده» به تصویر کشیده‌ شده، صرفاً روایتی تک‌سویه و گذرا نیست.

پیرهادی با بیان اینکه در این سریال ‌شاهد نمایش ریشه‌کردن این ناخوشی بدخیم در رگ‌های دیانت، هنر و تجارت به شکلی عریان اما با زبانی نافذ و مؤثر ‌هستیم‌، خاطرنشان کرد: پدیده آقازادگی نیازمند ریشه‌شناسی است چرا که این آدم‌ها یک شبه متولد نشده‌اند.

پیرهادی نبوی

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ‌اوج بی‌انصافی است که بگوییم از روز اول این آدم‌ها به این صورت بوده‌اند‌، تاکید کرد: نه اینطور نیست. آدم‌ها به واسطه جریان‌های مختلف دچار شرایط مختلفی می‌شوند که اتفاقا در این سریال شاهد همین موضوع هستیم.

پیرهادی با تاکید بر اینکه سریال «آقاز‌اده» توانسته مبارزه با فساد را براساس واقعیات و ارزشهای نظام نشان دهد، اضافه کرد: ‌سینما و تلویزیون از جمله رسانه‌هایی هستند که وظیفه اطلاع‌رسانی به مردم را برعهده دارند و اگر سینمای ایران در چارچوب مبارزه با فساد اقتصادی فعال باشد، ساخت اینگونه فیلم‌ها قطعا تاثیر مثبتی در آگاهی مردم و کاهش فساد خواهد داشت.

 

 

 

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید