تعیین تکلیف تحریم تسلیحاتی ایران در روز سه شنبه

جزئیات قطعنامه ضد ایرانی آمریکا

کدخبر: 354555
اقتصاد نیوز : دیپلمات‌های سازمان ملل به فارن‌پالیسی گفته‌اند ایالات متحده به دنبال آن است که قطعنامه ضد ایرانی را روز دوشنبه رسماً به اعضای شورای امنیت ارائه کند وقصد دارد سه‌شنبه این قطعنامه را به رای بگذارد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه فارن‌پالیسی گزارش داده این قطعنامه علاوه بر تمدید تحریم های تسلیحاتی در دیگر حوزه ها نیز به دنبال محدود کردن ایران است.

فارن پالیسی به نقل از دیپلمات اروپایی گزارش داده دولت آمریکا روز سه‌شنبه این قطعنامه‌ را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رأی خواهد گذاشت.

این نشریه معتبر جهانی قطعنامه تهیه شده از سوی دولت آمریکا را نمونه‌ای از سندی با ویژگی‌های «دیپلماسی ترامپ» توصیف کرده و نوشته است:"این قطعنامه جسورانه است و به دنبال تحمیل تعهدات حقوقی جامع به کشورها و ملزم کردن آنها به مقابله با کشتی‌های حامل بارهای ایران و توقیف آنها است."

پیش‌نویس قطعنامه آمریکا علاوه بر این، به دنبال تحمیل مجازات هایی مانند مصادره دارایی‌ها و منع سفر برای افراد و نهادهای ایرانی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

البته این رسانه آمریکایی احتمال داده قطعنامه پیشنهادی دولت ترامپ از حمایت اندک در میان متحدان اروپایی این کشور برخوردار خواهد شد، زیرا این کشورها فکر می‌کنند که تصویب چنین قطعنامه‌ای به نابودی توافق هسته‌ای برجام منجر خواهد شد.

چین و روسیه به صراحت اعلام کرده‌اند که این قطعنامه را وتو خواهند کرد؛ با این حال فارن‌پالیسی نوشته ممکن است کار اصلاً به نیاز به وتو هم نکشد زیرا  زیرا واشنگتن احتمالاً از ۹ رأی لازم برای تصویب قطعنامه خود نیز برخوردار نیست.

تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام ۱۸ اکتبر سال جاری میلادی به پایان می‌رسد اما دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» تلاشی را برای جلوگیری از انقضای این تحریم‌ها آغاز کرده است.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست‌کم ۹ عضو، بدون وتو از سوی هر یک از ۵ عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

دولت ترامپ گفته در صورتی که در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران موفق نشود قصد دارد از یکی از بندهای برجام که با نام‌هایی مانند «مکانیسم ماشه»، «ساز و کار حل و فصل اختلاف» یا «ساز و کار بازگشت خودکار تحریم‌ها» شناخته می‌شود برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده کند.

با این حال کارشناسان می‌گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شده جزو طرف‌های مشارکت‌کننده در «برجام» نیست و نمی‌تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند.

از طرف دیگر، مقام‌های دولت «دونالد ترامپ» ادعا می‌کنند آمریکا با خروج از برجام این توافق را «نقض» نکرده و هنوز یکی از طرف‌های مشارکت‌کننده در آن محسوب می‌شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما