واکنش روسیه به قرارداد آمریکا و کردهای سوریه

کدخبر: 354688
اقتصاد نیوز: وزارت امور خارجه روسیه امضای قرارداد بین آمریکا و کردهای سوری برای تولید نفت در سوریه را اقدام غیرقانونی و خودسرانه خواند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: با نگرانی شدید و تاسف از این اقدام غیرقانونی و خودسرانه و نیز عدم وجود هرگونه واکنش لازم از سوی جامعه جهانی آگاه شدیم. 

سناتور لیندسی گراهام، به تازگی در جریان تحقیق کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که مظلوم عبدی فرمانده کل گروه کردهای موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه، به او خبر داده است که با یک شرکت آمریکایی "جهت مدرن‌سازی استخراج نفت در شمال شرقی سوریه" قراردادی امضا شده است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: موضوع نقض سیستماتیک و مکرر معیارها و قوانین بین المللی و نیز تعهدات به عنوان قدرت اشغالگر مطرح است.  

«علاوه بر آن دولت آمریکا بار دیگر آشکارا نقض آشکار منشور ملل متحد و تصمیمات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل برای احترام به حق حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه به عنوان یک عضو سازمان ملل را نشان داد.»

وزارت خارجه روسیه می گوید: آمریکا نه فقط قلمرو سوریه در شمال شرقی و جنوب این کشور را اشغال کرده است بلکه در سرقت و تاراج منابع طبیعی این کشور شرکت می کند که متعلق به همه مردم سوریه است و این اقدامات همزمان با تشدید تحریم های یکجانبه علیه سوریه صورت می گیرد که بدون تایید شورای امنیت وضع شده است.

در بیانیه آمده است: درآمد حاصل از فروش قاچاق فراورده های نفتی سوریه در منطقه را ساکنان نواحی این کشور دریافت نمی کنند.   

گفتنی است دولت سوریه به تازگی اعلام کرده است که یک شرکت آمریکایی برای فرآوری و برداشت نفت از مناطقی در سوریه با نیروهای دمکراتیک سوریه قرارداد امضا کرده است. سوریه این اقدام را محکوم کرده و هدف آن را غارت منابع ملی مردم سوریه دانسته است.

وزارت خارجه سوریه روز یکشنبه این توافق را سرقت نفت سوریه خواند و تاکید کرد که این توافق باطل و غیرقانونی است.

شبکه آمریکایی «الحره» پیشتر گزارش داد که «مظلوم عبدی» فرمانده شبه‌نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه با یک شرکت نفتی آمریکایی، قرارداد بسته است.

 نیروهای دموکراتیک سوریه، عمدتا کردهایی هستند که با حمایت آمریکا مناطقی در شمال شرقی سوریه را تحت کنترل خود دارند.   

 

تیتر یک
  • قیمت بیت‌کوین بالای ۴۰ هزار دلار مقاومت می‌کند

    اقتصادنیوز: طلای جهانی صبح امروز نیز رشد قیمتی معناداری برای پس گرفتن مرز ۱۹۰۰ دلار را ثبت نکرد، تحلیل‌گران معتقدند…

از دست ندهید
بلیط هواپیما