راهکارهایی برای تهویه هوا در خودرو شخصی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

کدخبر: 354924
اقتصادنیوز :تهویه مناسب هوا در محیط‌های مختلف از جمله خودرو یکی از ملزومات جلوگیری از انتقال ویروس است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پاتوژن‌ها و عوامل بیماری‌زا می‌توانند در فضاهای محصور به میزان قابل توجهی افزایش یابند، اما تهویه منظم و مناسب خطر عفونت را کاهش می‌دهد و از این رو تامین هوای تازه یا افزایش مقدار هوای تازه اقدامی موثر برای کنترل عفونت‌هاست.

فیلترهای مورد استفاده در دستگاه‌های خنک‌کننده وسایل نقلیه اغلب کارایی حذف ویروس را ندارند، کولرها هوای داخل کابین خودروها را به جریان می‌اندازند و با جذب رطوبت و گرمای محیط هوا را خنک می‌کنند و در واقع هوای داخل محیط را به گردش درمی‌آورند.

طبق توصیه انجمن سرمایش و گرمایش آمریکا فضاهای بدون تهویه ممکن است باعث ایجاد استرس حرارتی شود و مقاومت افراد را به عفونت کاهش دهد بنابراین استفاده نکردن از وسایل خنک‌کننده هوا برای جلوگیری از انتشار ویروس پیشنهاد نمی‌شود، البته تهویه به تنهایی قادر به پوشش دادن همه جنبه‌های کنترل بیماری نیست.

در صورتی که خودرو تک‌سرنشین باشد می‌توان از سیستم‌های تهویه مطبوع و خنک‌کننده خودرو استفاده کرد، استفاده از ماسک در خودروی تک‌سرنشین اجباری نیست، اما در صورتی که خودرو دارای چندین سرنشین باشد باید در استفاده از سیستم تهویه خودرو موارد زیر رعایت شود:

ـ استفاده از ماسک برای همه افراد از جمله راننده و سرنشینان ضروری است.

ـ در خودرو بدون شیشه بازشونده، کولر و سیستم تهویه باید مرتب مورد بررسی قرار گیرد تا به صورت مناسبی کار کنند و با توجه به گرم شدن هوا، سرنشینان راحت‌تر از ماسک استفاده کنند و تهویه کافی فراهم شود. حتی‌الامکان از روش‌های چرخشی داخلی استفاده نشود و فقط در زمانی که خودرو مجهز به فیلترهای مناسب (مثل هپا) است گردش داخلی هوا باعث تمیز شدن هوا می‌شود.

ـ تهویه کافی باید در خودرو فراهم شود و در صورت تحمل سرنشینان برای تهویه به جای کولر از پایین کشیدن شیشه‌های خودرو استفاده شود.

ـ در زمان استفاده از کولر می‌توان به میزان اندکی یک یا دو شیشه خودرو پایین کشیده شود یا برای فاصله زمانی مشخصی شیشه خودرو پایین کشیده شود تا هوای داخل تهویه شود.

ـ در صورت استفاده از کولر بهتر است دریچه‌های کولر طوری تنظیم شود که باد مستقیم به طرف افراد پرتاب نشود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما