مخالفان وزیر پیشنهادی صمت: چرا به شرکت های خاص ارز 4200 تومانی داده شده است؟/ مدرس خیابانی باید محاکمه شود نه وزیر

کدخبر: 355335
اقتصادنیوز : نماینده مخالف با وزیر پیشنهادی صمت، خطاب به مدرس خیابانی گفت: گفتید 95 درصد وقت خود را در بازدید از بخش های تلویدی و صنعتی استفاده کردم اما نکته این است که چه آورده ای برای بخش تولید داشت

به گزارش اقتصادنیوز،  مجلس شورای اسلامی امروز جلسه بررسی صلاحیت حسین مدرسی خیابانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت (صمت) را در دستور کار داشت. در همین راستا دو نماینده در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت پشت تریبون قرار گرفتند.

روز بررسی رزومه ها نیست /چرا به شرکت های خاص ارز 4200 تومانی داده شده است؟

محسن زنگنه، نماینده تربت حیدریه، مخالف وزیر پیشنهادی صمت: 

*جناب آقای خیابانی مخالفت ما با شما نیست، مخالفت ما با بیش از یک سال ضعیف و غیرمدبرانه بزرگترین وزارتخانه دولت است که معیشت و اشتغال با آن گره خورده است و شما نیز به عنوان قائم مقام آن وزارت سهم زیادی در این ناکارآمدی دارید. نمی توان عملکرد یک ساله وزارت شما را نادیده گرفت.

>>>> بیشتر بخوانید؛

>>>> نمایندگان موافق وزیر پیشنهادی صمت: مافیای خودرو نمی خواهند مدرس خیابانی وزیر شود/او به مغزهای اقتصادی توجه دارد نه سیاسی

>>>> بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت در مجلس /نماینده مخالف: ما تحریم خیابانی هستیم/نماینده موافق: مدرس خیابانی به مغزهای اقتصادی توجه دارد نه سیاسی

امروز روز بررسی رزومه ها نیست، روز بررسی صلاحیت هاست. مباحث و ابهامات زیادی درباره انتصابات شما و پرداخت ارز 4200 به شرکت های خاص مطرح است. 

*جناب آقای خیابانی، چند دهه است که تولید ایران، توسط بخش بازرگانی و وارد کنندگان به گروگان گرفته شده است. 

*وجود ایشان در وزارت صمت باعث شد که اختیارات حوزه بازرگانی از دست وزیر وقت خارج شود، چه اتفاقی افتاد؟ در طول  15 ماه صدارت شما در این وزارتخانه چه ارزهای 4200 برای واردات کالاهای غیرضروری استفاده شد. شما طرفدار اتاق بازرگانی و واردکنندگان هستید.

* چند دهه تولید ایران توسط بخش بازرگانی و واردکنندگان به گروگان گرفته شده و زمانی که آقای مدرس خیابانی به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شد دولت اصرار داشت وزارت بازرگانی و صنعت و معدن تفکیک شود اما با مقاومت مجلس شورای اسلامی و مخالفت اکثر تولید کنندگان در نهایت ایشان به عنوان قائم مقام وزیر، نقش وزیر بازرگانی را در یکسال و نیم اخیر ایفا کرد و وجودش باعث شد اختیارات بازرگانی از دست وزیر وقت خارج شود. 

* مدرس خیابانی در ۱۵ ماه به عنوان طرفدار اتاق بازرگانی و وارد کنندگان که تعارض منافع با بخش تولید دارند باعث شد تولید ذبح شود. در حوزه لبنیات چرا باید صادرات شیر خشک ممنوع باشد. این امر باعث شد صنایع لبنی ما دچار مشکل شود.

* حضور مدرس خیابانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت با جهش تولید منافات دارد. در حوزه بازار ملت شریف ایران که شنونده مکالمات مجلس شورای اسلامی هستند بگویند چه اتفاقاتی افتاد؟ مجلس شورای اسلامی باید از چه کسی سوال کند؟

* افزایش قیمت فولاد، خودرو و کالاهای اساسی به جهت جهش قیمت دلار عنوان می‌شود، اما علت تفاوت قیمت از کارخانه تا بازار چیست؟ اقتصاد ما در دست مافیاهای مختلف صنعت، معدن و کالاهای اساسی است ما به وزیر شجاع نیاز داریم که با مافیا برخورد کند اما در سه ماه فعالیت آقای مدرس خیابانی این قابلیت را برای مقابله با مافیا ندیدیم. اگر به ایشان رای بدهیم چه پاسخی برای ملت داریم که علت ناکارآمدی‌های یکسال گذشته چه بوده است؟

* گفتید 95 درصد وقت خود را در بازدید از بخش های تلویدی و صنعتی استفاده کردم اما نکته این است که چه آورده ای برای بخش تولید داشت. آیا انحصار ها در بخش فولاد شکسته شد؟ کنسانتره و گنداله در انحصار چه کسانی است؟

*تصور ما این است که حضور شما در این وزارتخانه با بحث جهش تولید منافات دارد.

رای به مدرس خیابانی یعنی جایزه دادن به محتکران و گرانفروشان

حاجی دلیگانی، در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت:

*آقای خیابانی از نسل قدیم بازرگانی است، نسل ماموران تعزیرات در مغازه ها، نسل نمایشگاه عرضه مستقیم کالا. اینها از مفهوم رقابت و فناوری اطلاعات درکی ندارند. ما با خیابانی ها اختلاف کارشناسی نداریم مشکل قانون شکنی اینهاست، مشکل عدم عمل به قانون است.

*7 سال است که طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا وظیفه داشتند برای کالاها شناسه رهگیری ایجاد کنند تا قاچاق کالا به صفر برسد، اشتغال میلیونی ایجاد شود، گران فروشی و احتکار غیرممکن شود.25 میلیارد دلار تقاضا برای ارز کاهش یابد، مالیات بر ارزش افزوده به طور کامل اخذ شود اما متاسفانه شناسه رهیگیری را اجرایی نکردند.

*قانون شکنی کردند و به جای آنکه مسئولی قاچاق کالا را برعهده بگیرند در همین برنامه که به مجلس ارائه داده است،  قاچاق را برخلاف تحقیق و تفحص مجلس نصف کرده است.

*با بازی با اعداد قاچاق کم می شود؟ در این شرایط جنگ اقتصادی چنان مدیری را به خاطر اخلال در نظام اقتصادی محاکمه می کردند نه اینکه پیشنهاد وزارت بدهند. 

*هندوانه دربست نیست بلکه هندوانه درباز است و بهترین دلیل برای رای ندادن به او سوابق اوست. کارهای نکرده و قانون شکنی بسیار دارد. رای به او یعنی جایزه به محتکران و مسببان گرانفروشی است.

*جَنگ اقتصادی را با جُنگ اقتصادی اشتباه گرفته اند.

*مدیری که از ترس مردم جرأت نمی‌کند پایش را در بازارهای کشور بگذارد حال برای دریافت رأی اعتماد به مجلس آمده است؛ حال اگر قرار بود مردم به طور مستقیم به وی رأی بدهند آیا رأی اعتماد می‌گرفت؟ به خیابانی بگویید به خیابان امین حضور برود و به کارگرانی که برای خرید جهیزیه آمده‌اند، جواب بدهد. بنده تعهد می‌دهم به هر میزانی که به وی رأی اعتماد دادند من نیز اعتماد کنم.

*مشکل ما با تصدی وزارت صمت از سوی خیابانی عدم توجه ایشان به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و عدم اقدام به موقع و نبود کار جهادی است، می‌گویند تحریم هستیم اما ما تحریم خیابانی هستیم، ما را مدیران خیابانی تحریم کرده‌اند، همان‌ها که جنگ اقتصادی را با جُنگ اقتصادی اشتباه گرفته‌اند. از طرفی بر اساس آمارها همزمان به یک نفر دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما