کدخبر: ۳۵۶۰۱۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزیر دفاع: پس از رفع تحریم‌های تسلیحاتی، سلاح صادر می‌کنیم

اقتصاد نیوز : وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: از ظرفیت های دنیا برای تامین نیازهای تسلیحاتی خود و فروش و صادرات تسلیحات بعد از رفع محدودیت‌ها استفاده خواهیم کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نشست خبری که صبح امروز(یکشنبه) به مناسبت ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی برگزار شد با تبریک سال روز صنعت دفاعی اظهار داشت: صنعت دفاعی درحقیقت پشتوانه و عمق راهبردی کشور و عرصه علم و فناوری پشتوانه برای صنعت دفاعی کشور است.

وی افزود: هرچه ما در صنعت دفاعی داریم مدیون هدایت ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری است و پیشرفت های منظم امروز نتیجه این رهنمود هاست.

وزیر دفاع با تاکید بر نقش رسانه گفت: ما با تحولات بسیاری در منطقه روبرو هستیم که ما را با محیطی گذار روبرو کند و هرکس از این تحول جا بماند تاثیر بسیاری می پذیرد. رسانه ها در این شرایط نقش مهمی دارند زیرا رسانه های دشمن تلاش دارند دشمن را به جای دوست نشانده و بر فکر و تصمیم مسئولان و اندیشمندان تاثیر بگذارند، در این شرایط رسانه‌ها در خط مقدم هستند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر بخوانید؛

*{با اشاره به گسترش گروه‌های تروریستی}: در ابتدا رسانه‌های استکبار به گونه‌ای منعکس می کردند که گویی این تروریست ها برای نجات مردم آمده اند، اما رسانه آزاد نقش مهمی در این میدان داشتند، در حادثه لبنان نیز توقع این است که مشکلات مردم را منعکس کنند همان کاری که ایران کرد اما می‌بینیم که دشمنان به دنبال سو استفاده از این حوادث هستند اما رسانه‌ها این توطئه های استکباری را نقش بر آب می‌کنند.

* در حوادث منطقه رسانه های جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح به خوبی نقش خود را ایفا کردند و امنیت را برای مردم به ارمغان آوردند، همه تلاش دشمن این بود که ما نتوانیم از منابع خود استفاده کنند اما در همین فضا قدرت لازم را برای ایجاد امنیت ایجاد و به دنیا اعلام کنیم که این قدرت برای دفاع از کشور است و رویکرد ما بازدارندگی فعال است و با هر تهدیدی برخورد می‌کنیم همانگونه که با تروریست ها برخورد کردیم. استراتژی ما دفاع فعال است.

*{ با اشاره به ویژگی های صنعت دفاعی}: ما بیش از ۹۰ درصد نیازهای دفاعی خود را تامین می کنیم و امروز توانستیم چشم انداز دفاعی را که در ۱۴۰۴ باید قدرت اول علم و فناوری در منطقه باشیم پیش از زمان مقرر محقق کنیم، هیچ تهدیدی و هیچ تحریمی نمی‌تواند این توان دفاعی را از دست ملت ایران خارج کند و این ظرفیت در خدمت مردم و صنعت کشور است و هرکجا اعلام نیاز شود، ما آمادگی داریم همانگونه که در این سال‌ها شاهد بودید در عرصه خودرو سازی، مبارزه با بیماری کرونا و صنعت نفت به کمک آنها رفتیم.

*{ درخصوص آخرین دستاوردهای صنعت دفاعی کشور}: دستاوردها فراوان است و ما در ۳۱ مرداد بخشی از آنها را با حضور رئیس‌جمهور رونمایی می‌کنیم که در حوزه موشکی، هوایی، پهپادی و و دریایی تا پایان سال رونمایی می‌شود و بنا بر انتخاب دفتر ریاست‌جمهوری چند دستاورد مهم آن در ۳۱ مرداد رونمایی می‌شود.

* همکاری ما با شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه ها و شرکت های خصوصی بسیار نزدیک است و آنها درواقع شریک ما و آنها در این افتخارات سهیم هستند. شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها سهمی زیادی در دستاوردهایی دارند که بزودی رونمایی می‌شود.

*{ درباره برنامه های وزارت دفاع بعد از پایان تحریم تسلیحاتی ایران در مهرماه}: ما با محدودیت های بسیاری روبرو بودیم اما تحریم نبودیم و اگر می‌خواستیم خرید یا فروش تسلیحات داشته باشیم باید از شورای امنیت اجازه می‌گرفتیم و آنها به دروغ می گفتند که می‌خواهند تحریم ها را تمدید کنند زیرا تحریمی نبود اما شاهد بودیم که چه شکستی خوردند و نتوانستند کشورها را با خود همراه کنند.

* تحریم برای ما محدودیت ایجاد نکرده و همه این پیشرفت‌ها در شرایط تحریم و محدودیت ها به وجود آمده است. ما سعی می‌کنیم از ظرفیت‌های دنیا برای تامین نیازهای تسلیحاتی خود و فروش و صادرات تسلیحات بعد از رفع محدودیت‌ها استفاده کنیم.

*{ با اشاره به افتتاح خط تولید و ارتقا تانک در لرستان}: با این اقدام، تانک‌های موجود نیروهای مسلح ارتقاء پیدا کرده و به کلاس تانک کرار ارتقاء می‌یابد.

امیر حاتمی در خصوص توافق امارات و رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی یک رژیم جنایتکار کودک کش و شر به تمام معنا است و هر کجا حضور پیدا کرده جز شر برجا نگذاشته است، این اقدام خیانت به فلسطین است و اگر بخواهند پای آنها را در منطقه باز کنند بدانند که این شر دامن آنها را خواهد گرفت.

* رژیم صهیونیستی تاکنون موفقیتی نداشته و در همه عرصه‌ها شکست خورده است.

* مردم لبنان دوست ایران هستند. ما در زمانی اعلام آمادگی کردیم که با توجه به توان دفاعی کشور می‌توانیم نیاز آنها به تسلیحات را تامین کنیم البته این آمادگی برای سایر کشورها که تابع قوانین بین‌الملل هستند نیز وجود دارد تا ما بتوانیم نیاز آنها را تامین کنیم.

* شکست آمریکا در تصویب قطعنامه علیه ایران را یکی از نشانه های ضعف این رژیم است و این اتفاق نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها باید منطقه را ترک کنند.

*{درباره اقدامات وزارت دفاع  برای تقویت مرزبانی کشور}: یکی از برنامه‌های ما در وزارت دفاع تقویت مرزبانی است و معمولا در سال‌های اخیر یک برنامه تحویل و در سال ۹۷ یک رشد دو برابری در تجهیز مرزبانی داشتیم و سال‌های بعد نیز هم به همین شکل ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص دادیم تا نیروی انتظامی بتواند تجهیزات خود را به روز کند. در این خصوص اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

*{پیرامون فعالیت فضایی وزارت دفاع}: برنامه فضایی جمهوری اسلامی ایران یک برنامه دائمی است و چند مرحله پشت سر گذاشته و چند مرحله هم پیش رو دارد. نیازهای کشور محموله‌های سنگین‌تری است که بالای ۱۰۰ کیلوگرم است و در مرحله بعدی مدارهای بالاتری و محموله‌های سنگین‌تری است که برای آن ماهواره‌برهای سیمرغ و ذوالجناح را داریم.

*{ ماهواره‌بر سیمرغ هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار دارد}: در پرتاب بعدی اگر مشکل جدیدی ایجاد نشود فکر می‌کنم به موفقیت برسیم. ماهواره‌بر ذوالجناح از نظر شکل و اندازه شبیه ماهواره‌بر سیمرغ است اما سوخت جامد است که می‌تواند از پرتابگر سیار پرتاب شود، فکر می‌کنم امسال از هر دوی این ماهواره‌برها پرتاب داشته باشیم؛ البته پرتاب تحقیقاتی است. ماهواره‌بر قاصد نیروی هوافضای سپاه هم برای محموله‌های کوچکتر که شبیه سفیر البته متفاوت‌تر از سفیر است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

* برای وزن‌های ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم ماهواره‌بر «سریر» را داریم و البته برای مدارهای بالاتر یعنی مدار ۳۶ هزار کیلومتر هم ماهواره‌بر سروش-۱ و سروش-۲ و همچنین بلوک‌های انتقال مداری را خواهیم داشت.

*{درباره رزمایش مرکب با روسیه و چین و اینکه آیا اینگونه رزمایش ها را در آینده نزدیک با سایر کشورها خواهیم داشت و اینکه رزمایش سال گذشته با روسیه و چین امسال نیز تکرار خواهد شد؟}: برگزاری رزمایش کار مرسوم نیروهای مسلح است. سال گذشته با روسیه و چین رزمایش داشتیم. این تعاملات بین ما وجود دارد اما با توجه به شیوع ویروس کرونا برگزاری رزمایش ها تابع شرایط و پروتکل های مختلف بهداشتی است اما بعد از کرونا قطعا همکاری ها ادامه خواهد داشت.

*{درباره اقدامات وزارت دفاع برای مقابله با ویروس کرونا}: وزارت دفاع به سرعت بعد از شیوع کرونا به مقابله پیوست و به تولید مواد ضدعفونی کننده و ماسک و تجهیزات پزشکی پرداخت، این در حالی بود که ما ماموریت های خود را باید انجام می‌دادیم.

* وزارت دفاع با همکاری وزارت بهداشت و درمان اقدامات بسیار خوبی در تولید واکسن داشته و واکسن مراحل تست حیوانی را پشت سر گذاشته است و این‌ها نشان می‌دهد پیشرفت‌های خوبی رخ داده است.

*{ درباره اقدامات وزارت دفاع در کمک به خودرو سازان}: خودروسازی یک صنعت راهبردی است زیرا به تامین نیازهای کشور مرتبط است به همین جهت با آغاز تحریم‌ها خودرو سازان خارجی کشور را ترک می‌کنند به همین دلیل بنا بر تصویب دولت در جاهایی که نیاز داشته و اعلام کردند ما اعلام آمادگی کردیم و حدود ۴۰ قطعه‌ای که نیاز داشتند را تامین کردیم، فناوری از ماست اما تولید در بخش خصوصی صورت می‌گیرد. ما بنایی برای تولید خودرو نداریم اما به آنها در تامین فناوری کمک می‌کنیم.

*{ با اشاره به بازگشایی فروشگاه اتکا در ونزوئلا }: این کشور ضد استکبار و در عین حال کشوری غنی و توانمند است. هردو کشور ایران و ونزوئلا تحریم هستند پس همکاری ما طبیعی است. آنها درخواست همکاری در بخش ارائه محصولات داشتند و این کار توسط اتکا که یک نهاد عمومی است صورت گرفت و این همکاری‌ها ان شاءالله ادامه خواهد داشت.

*{درباره تحویل محصولات دفاعی به یگان‌ها}: برخی محصولات مراحل را به سرعت طی می‌کنند مانند جنگنده کوثر که خط تولید آن راه‌اندازی و تحویل داده شد که به نوعی پاسخی به یاوه گویی های دشمنان بود، اما برخی دیگر از محصولات مراحل را با سرعت کمتری طی می‌کنند اما حدود ۷۵ درصد تولیدات در خط تولید قرار گرفته و تحویل نیروها قرار می‌گیرند.

* در حوزه موشک‌های کروز حرکت کشور بسیار خوب بوده و کروز دریایی، زمین به زمین، هوا به زمین، سطح به سطح و زیر سطح به سطح موشک داریم. اتفاقات بسیار خوبی افتاده و یکی از محصولاتی که برای روز صنعت دفاعی انتخاب شده موشک کروز است که اگر انتخاب شود در جریان قابلیت‌های آن قرار خواهید گرفت.

*{ درباره برنامه وزارت دفاع برای کمک به بازنشستگان نیروهای مسلح}: این یکی از مأموریت‌های مغفول وزارت دفاع بوده که بسیار مهم است. در حوزه‌های مختلف به این عزیزان خدمات می‌دهیم که یکی از این خدمات در حوزه درمانی است. از جمله خدماتی که خوب و شایسته ارائه می‌شود، خدمات درمانی نیروهای مسلح است و در این حوزه پوشش کامل بیمه‌ای داریم.

* در سه سال گذشته حقوق بازنشستگان صددرصد افزایش یافته است و با توجه به وضعیت اقتصادی می‌دانیم این عزیزان در مضیقه هستند، ولی این رقم نیز رقم مورد توجهی بوده است. افزایش صددرصدی نیز برای همسان سازی ومتناسب سازی حقوق بوده است. در حوزه معیشت هم خدماتی می‌دهیم که در این حوزه مجلس و دولت خدمات مناسبی را ارائه می‌کنند و سعی می‌کنیم با تخفیفات اتکا و طرح حکمت کمک کنیم.

*{درباره تحقق وظایف وزارت دفاع نیز }: راجع به صنعت دفاعی باید بگوییم چه بوده است و در چند سال گذشته برنامه‌های بلند پروازانه را اجرا کنیم، خواسته‌ها ونیازهای نیروهای دفاعی را باکیفیت وتا ۹۰ درصد تأمین می‌کنیم و چشم انداز صنعت دفاعی را تأمین می‌کنیم و همچنین باید به خزانه علم و دانشمندانی می‌رسیدیم که این هم فراهم شده و باید به کشور با این ظرفیت‌ها کمک می‌کردیم که این هم محقق شده است.

*{ درباره اقدامات وزارت دفاع برای تأمین مسکن نیروهای مسلح نیز }: تأمین مسکن از دغدغه‌های ماست، برنامه ۱۰۰ هزار مسکن که حدود یک‌سوم نیاز نیروهای مسلح است، و زمین‌های این طرح شناسایی و تقسیم‌کار شده و بخشی از کارها شروع و برنامه یک ساله بوده و با قدری بوروکراسی که هست با قدری تأخیر این برنامه محقق خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند