کدخبر: ۳۵۶۳۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دولت همچنان پشت خط قرمز ؛

نقش محسن هاشمی در مخالفت با لغو محدودیت ارتفاع محله جماران

​اقتصادنیوز : شورای عالی شهرسازی برای سومین بار با لغو محدودیت ارتفاعی جماران مخالفت کردند .

به گزارش اقتصادنیوز، پس از حاشیه‌های طولانی‌مدت ملک جماران که به محرومیت شهردار تهران از شرکت در جلسات هیات دولت منجر شد شورای عالی شهرسازی در جلسه صبح امروز خود تصمیم گرفت  که محدودیت ارتفاعی محله جماران لغو نشود .

 این خبر را ‌رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران که به عنوان نماینده شورای شهر در جلسه کمیته های فنی و جلسه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری برای بررسی موضوع طرح تفصیلی محله جماران حضور داشت اعلام کرد . او در توییتر خود نوشت:«شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه امروز خود مبتنی بر نتیجه نهایی جلسه مشترک هفته گذشته اعضای کمیته‌های فنی دبیرخانه این شورا و شورای شهر و شهرداری تهران، تصمیم به عدم حذف محدودیت ارتفاعی محله جماران گرفت و بر حفاظت و صیانت از بافت قدیمی و سنتی این محله تاکید کرد.»

به گفته وی  تصمیم اتخاذ شده در جلسه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص عدم لغو طرح تفصیلی محله جماران، نمایانگر غلبه نگاه کارشناسی و تخصصی و توجه به حقوق عامه در تصمیم گیری های این شورا در همراهی با شورای شهر، شهرداری تهران و جامعه مدنی است.

 در جلسه گذشته شورای عالی شهرسازی که با حضور شهردار تهران و رییس شورای شهر برگزار شده تصمیم گرفته می شود این موضوع در کمیته های فنی مورد بررسی قرار گیرد .

براساس شنیده ها دفاع مستدل محسن هاشمی از محدودیت ارتفاعی در بازگشت خوردن درخواست لغو محدودیت ها تاثیر گذار بوده است .

محسن هاشمی

هاشمی در این جلسه تاکید کرده بود: بیشتر صاحبان املاک این محدوده افرادی هستند که  این املاک را از صاحبان اولیه خریداری کرده و در زمان خرید هم به دلیل همین محدودیت قیمت کمتری پرداخت کرده‌اند . همچنین تعداد زیادی از مالکان فعلی، چهره های سیاسی همفکر دولت و مدیریت شهری هستند که لغو این محدودیت می‌تواند منجر به حاشیه‌های سیاسی شود .

پیروز حناچی شهردار تهران هم پس از پایان این جلسه به اهمیت محله جماران پرداخت و گفت:جماران یک محله نیست و به این نقطه باید در سه سطح جهانی ، ملی و محلی به آن نگاه کنیم.به گفته او با توجه به محل زندگی حضرت امام در جماران این ناحیه جزو میراث فرهنگی ماست و باید حریم داشته باشد.

 

1399040110234033420631294

 

‌  به گزارش اقتصادنیوز ،سال 80 شورای عالی شهرسازی طرح تفصیلی ویژه جماران  برای حفظ بافت تاریخی این منطقه را تصویب و به شهرداری ابلاغ می کند ،طرحی که محدودیت هایی برای ساخت و ساز در منطقه ای که زمین ارزش بالایی دارد ایجاد می کند. سال‌ها مالکان این منطقه به دنبال حذف این طرح و آزاد سازی زمین هایشان بودند تا خانه های این محله همچون ایر خانه ها و باغ های این منطقه، به برج های بلندی تبدیل شود .

اواخر خرداد بود که اعضای شورای شهر تهران پس از اطلاع از ساخت و سازهای غیر قانونی زمینی که متعلق به نهاد ریاست جمهوری بود درخواست تخریب طبقه اضافه را دادند .

photo_۲۰۲۰-۰۸-۰۲_۱۷-۰۱-۰۸

و یک روز بعد اعضای شورایاری محله در نامه‌ای که در اول تیرماه امسال تنظیم کرده درخواست دادند که طرح خط قرمز از این محله حذف شود . در توضیح خط قرمز در این نامه آمده بود: ‌«و مراد از خط قرمز طرحی است که متضمن محدودیت ارتفاع جهت ساخت املاک بوده به‌گونه‌ای که اشخاص صرفاً مجازند حداکثر دو یا سه طبقه در عرصه خویش احداث بنا کنند.به گفته شورایاران این محله  فلسفه تدوین و اجرای چنین طرحی تشریف‌فرمایی حضرت امام رحمة‌الله‌علیه در این محله بوده و به جهت رعایت مسائل امنیتی و ممانعت از اشراف منظری اعمال و اجرا می‌گشت. پس از رحلت جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلامی تصور عمومی بر این بود که طرح مذکور سالبه به انتفاع موضوع بوده و دیگر موجبی جهت اعمال آن وجود نخواهد داشت. به طوری که با الغاء آن ساکنین و مالکین محله مجاز خواهند بود که همانند دیگر قراء شمیران و سایر محلات تهران حقوق مالکانه خویش را اعمال کرده و در ملک خویش ساخت‌و‌ساز کنند.»

برخلاف ادعای اهالی این طرح مرتبط با حضور امام در این محله نیست و در سال 80 برای حفظ بافت روستایی ارزشمند آن تهیه و ابلاغ شده است مانند مناطق دیگر شهر همچون منطقه کن .

در تیر و اوایل مرداد ماه دولت تلاش می کند این محدودیت از طریق شورای عالی شهرسازی برداشته شود . در این فاصله اعضای شورای شهر تهران نسبت به این تلاش ها تذکر و هشدار می دهند . 

موضوع لغو محدودیت های ارتفاعی نخستین بار در شورای عالی شهرسازی بدون آن که در دستورجلسه باشد قرار می گیرد اما اعضا با آن مخالفت می کنند . بررسی دوباره این موضوع باز هم به پاسخ دلخواه طرح کنندگان آن در شورای عالی شهرسازی ختم نمی شود و به نظر می رسد دولت همچنان پشت خط قرمز محدودیت جماران مانده است .

این مطلب برایم مفید است
25 نفر این پست را پسندیده اند