پرتکرارترین نام معابر در تهران به اسم کیست؟/توضیحاتی درباره نامگذاری بزرگراه رسالت به نام حاج قاسم سلیمانی

کدخبر: 356526
اقتصادنیوز:رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: نام گذاری معابر بر اساس تقاضای مردم صورت می گیرد همانگونه که نام گذاری بزرگراه رسالت به نام سرار شهید سلیمانی پاسخی به سه میلیون جمعیت بدرقه کننده وی بود و امروز نیز نام گذاری معبری به نام دکتر مصدق و مهندس بازرگان نیز بر اساس تقاضای شهروندان بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران:  محمد جواد حق شناس به صورت تلفنی میهمان برنامه تهران بیست بود و توضیحاتی در خصوص نحوه نام گذاری معابر ارائه داد.

حق شناس در این برنامه سخنان خود را در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه ملاک نام گذاری ها چیست اینگونه آغاز کرد که : بر اساس قانون، شورای شهر می تواند برای معابر و اماکن، نام گذاری کند و در این راستا دو حوزه متفاوت وجود دارد؛ نخست معابر جدید التاسیس که می بایست نام گذاری شوند و در حوزه دوم ضرورت هایی که ایجاب می کند معابر قدیمی نام گذاری جدید شوند، نظیر نام گذاری بزرگراه رسالت به نام شهید سرافراز سردار سلیمانی.

رییس کمیسیون فرهنگی شورا در ادامه در پاسخ به این سوال مجری که این تغییر نام ها چه فایده ای برای مردمی که آنجا زندگی دارد گفت: قاعده نام گذاری در تمام دنیا این است که معابر از یک نام یکه برخوردار باشند اما متاسفانه این رویکرد در 6 ، 7 دهه قبل در تهران دچار خدشه شده و امروز معابری که نام های تکراری دارد بسیار است و این ضرورت را ایجاب می کند نام گذاری جدید صورت گیرد.

وی افزود: به عنوان مثال در شهر تهران 250 معبر به نام مریم داریم و یا مواردی از این قبیل که می بایست تغییر نام دهند تا شهروندان دچار مشکل نشوند.

حق شناس2

حق شناس در پاسخ این سوال مجری که انتخاب نام های جدید چگونه صورت می گیرد گفت: انتخاب نام های جدید  بر اساس معیار هایی نظیر تقاضای ساکنان، هویت محله، فرهنگ و انتظار جامعه و ضرورت هایی که ایجاد می شود صورت می گیرد.

وی افزود: به عنوان مثال وقتی سردار بزرگی مانند شهید سلیمانی که جان خود را برای انقلاب و میهن و مردم فدا کرده اند می بایست معبری در خور به نام این شهید بزرگوار نام گذاری شود. در همین راستا بزرگراه رسالت که 40 سال به این نام خوانده می شد تغییر نام داد و فکر می کنم این نام گذاری نیز در پاسخ به 3 میلیون نفر  جمعیتی بود که در مراسم تشییع وی شرکت کرده بودند و این شهید بزرگوار را بدرقه کردند. یا نام گذاری بزرگراه نیایش به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی که ایشان نیز خدمات بی بدیلی را نثار انقلاب و مردم ایران اسلامی کرده اند.

حق شناس در ادامه و در پاسخ به این سوال مجری که چه تقاضایی برای تغییر نام خیابان سازمان آب به نام مهندس بازرگان بوده گفت: اتفاقا این تقاضا وجود داشته و این نام گذاری 30 سال دیر انجام شده، در اینجا باید این نکته را متذکر شوم که شهر تهران با جمعیت 10 میلیون نفری متعلق به همه با هر سلایق و افکاری هست.

وی ادامه داد: وقتی در تهران معابری به نام آیت الله کاشانی، فداییان اسلام و یا شهید نواب صفوی وجود دارد چرا نباید معابری به نام مهندس بازرگان و یا دکتر مصدق نام گذاری شوند!

وی افزود: این در حالی است که ما در تهران 13 خیابان یا معبر به نام سازمان آب داریم.

حق شناس همچنین در خصوص نام گذاری بلوار فردوس غرب به نام ناصر حجازی گفت: این نام گذاری نیز بر حسب تقاضای شهروندان صورت گرفت و اینکه وقتی بزرگراه ستاری از میان بلوار فردوس گذشت این بلوار به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد و لذا قسمت غربی این بلوار را تغییر نام دادیم و بلوار شرقی با نام فردوس باقی ماند. این در حالی است که ناصر حجازی شخصیتی ملی و محبوب است و این را بگویم که با نام گذاری های صورت گرفته هزاران پیام تشکر برای ما آمده که نشان می دهد مسیر را درست رفته ایم. 

وی افزود: طبیعتا در نام گذاری ها آنچه که مردم می خواهند مد نظر قرار می گیرد و شما می بینید از قدیم میدان هایی با نام های قدیمی وجود داشته اند نظیر میدان شهیاد و یا خیابا شاه رضا که مردم آنان را به نا ممیدان آزادی و خیابان انقلاب می شناسند و این تغییر نام ها مصطلح شده هر چند که برخی نام گذاری ها نیز پذیرفته نشده است و ما به این موارد نیز توجه کافی داریم. لذا اینگونه نیست که هر نام جدیدی مصطلح نشود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما