نامه اروپایی‌ها به شورای امنیت درباره اقدام ضدایرانی جدید ترامپ

کدخبر: 356955
اقتصادنیوز: نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت تصریح کردند آمریکا دیگر عضو برجام نیست و درخواست آن برای فعال کردن سازوکار موسوم به ماشه فاقد اثر قانونی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در نامه‌ای که این سه کشور در پاسخ به استفساریه رئیس شورای امنیت برای مشخص کردن اینکه آیا درخواست آمریکا بر اساس بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت باید مورد توجه قرار گیرد یا خیر، این مطلب آمده است.

این نامه می‌افزاید: آلمان ، فرانسه و انگلستان ("E۳") دیگر ایالات متحده ایالات متحده را مشارکت کننده برجام نمی‌دانند که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت آمده است، بنابراین ابلاغیه ایالات متحده را موثر نمی‌دانند. 

سفرای سه کشور اروپایی عضو برجام در نامه خود یادآور شده‌اند: هنگامی که برجام و قطعنامه۲۲۳۱ شورای امنیت به تصویب رسیدند، ایالات متحده یک شرکت کننده برجام بود که در بند ۱۰ قطعنامه به چنین عنوانی شناخته شد.  به همین دلیل همچون سایر کشورهای شرکت کننده برجام، این حق را داشت که ساز و کار اسنپ بک را تحت بند ۱۱ قطعنامه، آغاز کند. 

این سه کشور اروپایی ادامه دادند: با این حال، ایالات متحده در سال ۱۳۹۷ به طور موثر مشارکت برجام را متوقف کرد و رئیس جمهوری ترامپ در هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ به طور رسمی آن را اعلام کرد و از آن زمان ، دولت ایالات متحده به طور مداوم اقداماتی را برای پایان دادن به مشارکت کامل خود در برجام انجام داده است.

نامه سه کشور اروپایی تصریح دارد: بنابراین، به عنوان یک واقعیت، ایالات متحده دیگر "دولت شرکت کننده در برجام" نیست. بر این اساس، سه کشور اروپایی به طور کامل معتقدند ابلاغیه گفته شده تحت بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ فاقد تاثیر قانونی است و نمی تواند روال پیش بینی شده تحت بند ۱۱ را طی کند.

نمایندگان سه کشور اروپایی در سازمان ملل متحد تاکید کردند: بر این اساس، هرگونه تصمیم‌گیری و اقدام مبتنی بر این روند، یا نتیجه احتمالی آن، فاقد هرگونه اثر حقوقی خواهد بود.  سه کشور اروپایی همچنان به اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام مورد تایید آن، متعهد هستند.

این بیانیه همچنین با تاکید بر حفظ برجام، حل هرگونه اختلاف در اجرای آن را از طریق گفت‌وگو و بر اساس سازوکار مندرج در برجام دانسته‌اند که یکی از آنها کمیسیون حل اختلاف است.

دولت آمریکا پس از نزدیک به سال خروج از برجام، مدعی شده است همچنان عضوی از این توافق است و می‌تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند. به همین منظور ابتدا روز جمعه گذشته قطعنامه‌ای ۴ بندی به شورای امنیت ارائه داد که تنها توانست یک رای مثبت جمهوری دومینیکن را با خود داشته باشد و به اعتراف کارشناسان و مقامات فعلی و سابق آمریکا، شکست مفتضحانه‌ای را متحمل شد.

به دنبال آن، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با حضور در سازمان ملل متحد به طور رسمی درخواست داد تا قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت، بر اساس مکانیسم ماشه علیه ایران بازگردانده شود.

 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
تیتر یک
  • پیش بینی بورس امروز ۵ بهمن ۱۳۹۹؛

    روز گذشته تابلوی بورس سبزپوش شد و دو رکورد مهم را ثبت کرد. آیا روند حرکت شاخص‌های بازار سهام صعودی باقی می‌ماند؟

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید