حمایت فرانسه از نخست وزیری حریری؟

کدخبر: 357777
اقتصاد نیوز : مذاکرات پارلمانی لبنان درباره تشکیل دولت درحالی طی چند روز آینده برگزار می‌شوند که هنوز فراکسیون‌ها با هیچ نامزدی برای پست نخست‌وزیری توافق نکرده‌اند و تنها سعد حریری یکه تاز میدان است که برخی طرف‌های داخلی و خارجی مخالف او هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری فرانسه، به رغم اینکه نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان از تلاش‌های گروه‌های سیاسی برای بازگرداندن سعد حریری، نخست‌وزیر سابق کناره گرفته و این مساله موجب توقف کامل مذاکرات شده است، میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان خواهان برگزاری مذاکرات پارلمانی بین روزهای پنج‌شنبه تا شنبه خواهد شد.

منابعی در کاخ بعبدا اعلام کردند قبل از این موعد فرصت برای توافق وجود دارد اما در صورت عدم توافق رئیس‌جمهوری به این دعوت پایبند است.

فرانسوی‌ها بعد از اینکه اطمینان یافتند هیچ نامزد دیگری وجود ندارد مجددا نام سعد حریری را به عنوان تنها نامزد نخست‌وزیری اعلام کرده‌اند. آن‌ها پیش از این خواهان دولت وحدت ملی شدند اما تحت فشار آمریکا منصرف شدند تا خواهان دولت بی‌طرفی به ریاست نواف سلام شوند. بعد از مخالفت حزب‌الله و جنبش امل با نواف سلام، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به انتخاب اول خود یعنی حریری بازگشت.

درحالی که ماکرون برای توافق خارجی با بازگشت رئیس جریان المستقبل به نخست‌وزیری تلاش می‌کند عربستان همچنان بر موضعش پافشاری می‌کند نه با مخالفت آشکار با حریری بلکه از طریق تعامل با مساله نامزدی وی به گونه‌ای که به نظر برسد به ریاض ربطی ندارد. سمیر جعجع، رئیس حزب القوات اللبنانیه و ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال گزینه‌های مورد نظر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان هستند. مخالفتشان با حریری نیز تنها با اشاره ریاض است همچنین تمایل دارند جریان آزاد ملی دولتی را تحویل بگیرد که به عقیده آن‌ها بی‌تردید شکست خواهد خورد و آرزوهای آینده جبران باسیل، رئیس این جریان را به باد دهد. در عین حال جعجع مخالفت بیشتری با نخست‌وزیری حریری دارد و مانع بزرگ همین جاست.

امتناع باسیل از همکاری مجدد با حریری باعث می‌شود جامعه مسیحی از او حمایت نکنند. روز گذشته مذاکرات از طریق نشست حریری با نجیب میقاتی، فواد السنیوره و تمام سلام، نخست‌وزیران پیشین آغاز شد اما هیچ نتیجه‌ای نداشت. آن‌ها قرار است نشست دیگری برگزار کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما