مامور تشکیل کابینه جدید لبنان کیست؟

کدخبر: 358777
اقتصاد نیوز : «مصطفی ادیب» چهره نزدیک به نجیب میقاتی نخست وزیر اسبق لبنان رسما مامور تشکیل دولت جدید لبنان شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، «مصطفی ادیب» پس از رایزنی‌های پارلمانی با کسب اکثریت رای مامور تشکیل کابینه جدید لبنان شد.

خبرنگار المنار لبنان گزارش داد که مصطفی ادیب توانسته 90 رای برای تصدی پست نخست وزیری را کسب کند.

خبرنگار المنار لبنان  نتیجه رایزنی‌های مشورتی را اعلام کرد که بر اساس آن ادیب با کسب 90 رای توانست مامور تشکیل کابینه شود. «نواف سلام» نامزد مورد حمایت نیروهای لبنانی به ریاست سمیر جعجع 16 رای و «ریا الحسن» یک رای و «فضل شلق» هم یک رای کسب کردند.

ادیب پس از این رای‌گیری بلافاصله برای دیدار با میشل عون رئیس جمهور و نبیه بری رئیس پارلمان به کاخ بعدا رفت .

بر اساس گزارش الجزیره قطر، میشل عون رئیس جمهور لبنان رسما مصطفی ادیب را مامور تشکیل کابینه جدید لبنان کرد.

روز گذشته سعد حریری، نجیب میقاتی، تمام سلام و فؤاد السنیوره، نخست‌وزیران اسبق لبنان در بیانیه مشترکی پس از انجام یک نشست اعلام کردند که جریان المستقبل مصطفی ادیب٬ سفیر لبنان در آلمان را نامزد تشکیل دولت کرده است.

«مصطفی ادیب» نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان کیست؟

«مصطفی ادیب» که فراکسیون پارلمانی لبنان درباره نامزدی وی برای تصدی پست نخست‌وزیری به توافق رسیده  دارای دکترای حقوق و علوم سیاسی است.

پس از اینکه سعد الحریری رسماً از نامزدهای مورد توافق کنار گذاشته شد و خودش هم اعلام کرد که نامزد نخست وزیر نخواهد شد، سعد الحریری و تعدادی از نخست وزیران قبلی این کشور به‌منظور بررسی فهرست نامزدهای نخست وزیری با یکدیگر دیدار کردند.

پس از رایزنی‌ها، ​نجیب میقاتی، ​فؤاد السنیوره​، ​سعد الحریری​ و ​تمام سلام​، رؤسای دولت‌های قبل لبنان بر سر انتخاب مصطفی ادیب به‌عنوان نخست وزیر جدید لبنان توافق کردند.

بر اساس گزارش‌های خبری، جریان ملی آزاد، حزب‌الله و جریان امل نیز مخالفتی با «مصطفی ادیب» نکردند و با نامزدی نخست وزیری وی موافقت کردند.

مصطفی ادیب دارای دکترای حقوق و علوم سیاسی است. ادیب مدرس حقوق بین‌الملل، قانون اساسی، جغرافیای سیاسی و روابط بین‌الملل در دانشگاههای مختلف لبنان و فرانسه بود.

وی در سال 2000 تدریس در دانشکده نظامی بیروت را آغاز کرد و به‌عنوان استادیار در دانشگاههای لبنان مشغول به کار شد.

رئیس جمعیت حقوق بین‌الملل و انجمن علوم سیاسی لبنان و عضو جمعیت فارغ التحصیلان دانشگاههای فرانسه و انجمن عربی علوم سیاسی و جمعیت بین‌المللی قانون اساسی و مرکز دیده‌بان برای صلح پایدار داخلی از دیگر سوابق نامزد تشکیل کابینه جدید لبنان است.

وی مشاور نجیب میقاتی نخست وزیر اسبق لبنان در سال 2000 بود تا اینکه در 18 ژوئیه 2013، به‌عنوان سفیر لبنان در آلمان تعیین شد.

وی بین سال‌های 2005 و 2006، زمانی که میقاتی به نخست وزیری رسید در کمیته ویژه، مأمور تدوین قانون جدید انتخابات لبنان شد.

ادیب متأهل و دارای 5 فرزند است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما