کدخبر: ۳۵۹۱۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روحانی: بین جان و آموزش فاصله‌ای وجود ندارد

اقتصاد نیوز : روحانی گفت: برای ما مهم بود که در تمام مراحل بگوئیم فاصله جان و نان معنا ندارد و فاصله جان و کار، معیشت و سلامت، سلامت و دیانت معنا ندارد و در ماه محرم دیدیم که فاصله‌ای بین این دو نبود.

به گزارش اقتصادنیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: مردم در ایام محرم محدودیت‌هایی داشتند اما عزاداری امسال از ابتکارات خوبی بهره‌مند شد و عزاداری‌ها در مجالس انجام می‌گرفت و به کمک فضای مجازی این مجالس برای اقوام و دوستان و حتی خارج از کشور پخش می‌شد.

روحانی افزود: عزاداری در خانه‌ها که در سال‌های اخیر کمرنگ شده بود امسال پررنگ شد. در اغلب مجالس ما در کشور یعنی در ۸۰ درصد مجالس، پروتکل‌ها مراعات شد. غالب نذورات به صورت مواد خشک به خانواده ها داده شد و عزاداری شکوهمند و استثنایی در تاریخ ایران ثبت شد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و ایرنا بخوانید؛

* از رهبر انقلاب و مرجع تقلید تشکر می‌کنم که با بیانات و عملشان راه درست عزاداری را ترویج کردند. از همه افرادی که بر امر عزاداری نظارت کردند، چه بانیان و چه ناظران بهداشتی هم قدردانی می‌کنم. همچنین از همه واعظان و مداحانی که با ابتکارات جدید به کوچه و خیابان ها رفتند نیز تشکر می‌کنم.

* عزاداری امسال مردم در ماه محرم بهانه‌ای به دست دشمنان نداد.

*{با اشاره به آغاز سال تحصیلی}: برای ما مهم بود که در تمام مراحل بگوئیم فاصله جان و نان معنا ندارد و فاصله جان و کار، معیشت و سلامت، سلامت و دیانت معنا ندارد و در ماه محرم دیدیم که فاصله‌ای بین این دو نبود.

* از ۱۵ شهریور می‌خواهیم بگوئیم که فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد و هم می‌شود درس خواند و هم می‌شود مراتب تحصیلی را ادامه داد و جوانان به آینده خود هم امیدوار باشند.

*باید نوجوانان و جوانان ما در سلامت باشند و تحصیل خود را انجام دهند، امسال آموزش به طور طبیعی آموزش مرکب خواهد بود،یعنی ترکیب شده از آموزش حضوری و غیر حضوری آنجایی که آموزش و پرورش با رعایت پروتکل های بهداشتی می‌تواند کلاس خود را تشکیل دهد فاصله‌ها هست معلمان سر کلاس می‌روند اولویت اول ما آموزش حضوری است و همه پروتکل های بهداشتی باید رعایت شود.

*آموزش و پرورش به همه مدارس و مدیران خود ابلاغ کرده هر دانش آموزی که وارد مدرسه می‌شود اعم از شستن دست‌ها ، داشتن ماسک، حرارت سنج، نحوه نشستن باید به دقت مراعات شود از خانواده های عزیز می خواهم آنها هم  مشارکت کنند و بدون مشارکت آن‌ها این کار امکان پذیر نیست.

* آموزش و پرورش به همه مدارس و مدیران خود ابلاغ کرده هر دانش آموزی که وارد مدرسه می‌شود، اعم از شستن دست‌ها ، داشتن ماسک، حرارت سنج، نحوه نشستن باید به دقت مراعات شود از خانواده‌های عزیز می‌خواهم آنها هم مشارکت کنند و بدون مشارکت آن‌ها این کار امکان پذیر نیست.

* دانش آموزان باید پروتکل های بهداشتی را از زمان خروج از خانه رعایت کنند، این دستورالعمل‌ها از زمان خروج از خانه،‌ داخل سرویس مدرسه، در مدرسه و زمانی که از مدرسه خارج شده تا بازگشت به خانه  توسط معلمان و خانواده ها و همه آنهایی که می‌توانند در این زمینه یاری و کمک کنند، رعایت شود. 

 هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل باز بماند

* باید همه دست به دست هم بدهیم و تصمیم و  ابلاغ ما هم این است که هیچ کودک ایرانی از تحصیل محروم نماند، همه باید بتوانند از آموزش بهره مند شوند. البته علاوه بر آموزش حضوری، صدا و سیما هم با آموزش و پرورش همکاری می‌کند که این کار ‌با کمک صدا و سیما انجام شود و امسال باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

* البته طبق پروتکل‌های بهداشتی ممکن است آموزش برای بعضی از مدارس با توجه به شرایط مدرسه، جمعیت، هر روزه یا روز در میان باشد که این موارد ابلاغ خواهد شد اما آموزش از طریق  فضای مجازی فعال خواهد بود.

روحانی

شبکه شاد برای مدارس دولتی رایگان می‌شود

* مدارس مختلف از شبکه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف در آموزش به دانش آموزان استفاده کردند مدارس خصوصی با شرایط خاصی به دانش‌آموزان در تماس بودند و در مدارس دولتی نیز وزارت آموزش و پرورش شبکه شاد را در اختیار دانش آموزان قرار داد.

* البته مردم برای استفاده از شبکه شاد متحمل پرداخت مالی و هزینه اینترنت می‌شدند اما به سازمان برنامه و بودجه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر آموزش و پرورش دستور دادم که شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش‌آموزان بدون هزینه باشد و خانواده‌ها در این زمینه نباید هیچ پرداختی انجام بدهند.

* وزارت ارتباطات مدارس را به  شبکه ملی اطلاعات متصل کرده است، این کار بدون هزینه انجام شده و این کار بزرگی است که وزارت ارتباطات با کمک مالی سازمان برنامه و بودجه انجام داده و خانواده ها به ویژه آنهایی که از شرایط مالی خوبی برخوردار نیستند،  نباید هزینه ای برای شبکه شاد پرداخت کنند تا آموزش به معنای واقعی کلمه برای دانش آموزان به صورت رایگان انجام شود و ان شا الله رایگان انجام خواهد گرفت. 

*{ با اشاره به فشار اقتصادی و سیاسی آمریکایی ها از اوائل سال ۹۷ }: هدف آمریکایی‌ها این بود که دولت و مردم را در برابر خواسته‌های نامشروع و غلط خود تسلیم کنند اما برای آنها آشکار شد که این کار امکان پذیر نیست البته بار سنگینی از لحاظ اقتصادی به دوش مسئولان اقتصادی و معیشت مردم افتاد.

* البته مردم تحمل کردند و دولت و همه مقامات مسئول کشور اعم از قوای دیگر و سایر ارکان کشور همه این بار را تحمل کردند و واقعاً یک معجزه تاریخی اتفاق افتاد. زیرا هیچ کشوری فکر نمی‌کرد در چنین تحریم شدید سه ساله‌ای که اکنون دو سال و نیم آن گذشته، مردم بتوانند مقاومت و خم به ابرو نیاورند.ادامه دارد....

*{با اشاره به تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه}: یکی از مواد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ این است که از اواخر مهرماه سال جاری، ایران از تحریم تسلیحاتی به طور کامل خارج می‌شود یعنی می‌تواند هر تسلیحاتی را بخرد یا بفروشد و این برای آمریکایی‌ها خیلی سنگین بود و در تلاش بودند با یک طرح تبلیغاتی و پیشنهاد قطعنامه جلوی این بند را بگیرند. 

* همه مردم مطلع هستند که ۱۳ عضو شورای امنیت در برابر آمریکا ایستادند و این در تاریخ کم نظیر است یا سراغ نداریم. یعنی آمریکا قطعنامه ای را  در شورای امنیت پیشنهاد بدهد و فقط یک رای داشته باشد و در تاریخ سیاسی و در تاریخ سازمان ملل یک شکست مفتضحانه بر آمریکایی‌ها بود.

*{ با اشاره به تلاشهای آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه}: اینها فکر کردند می‌توانند از این طریق کسب آبرو کنند و عنوان کردند که می‌توانند از ساز و کار درون برجام استفاده کند که یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است. من فکر نمی‌کنم هر کسی که الفبای حقوق و الفبای سیاست را بلد باشد الفبای تعامل را قبول داشته باشد این را نفهمد که اگر کسی از یک قراردادی به طور کامل خارج شد و کنار رفت بعد از دو، سه سال نمی‌تواند برگردد و بگوید که می‌خواهم از این امتیاز استفاده کنم.

* این را همه می‌فهمند و هر کودکی هم می‌فهمد. اما در عین حال آمریکا برای اینکه کسب وجهه کرده و برای انتخاباتش سر و صدا کند این حرف ناپسند و ناروا را اعلام کرد که ما می‌خواهیم به شورای امنیت برویم و تحریم‌ها را برگردانیم.

* خوشبختانه روز گذشته در وین ۱+۴ با صراحت اعلام کرد که ما در کنار برجام هستیم و آمریکا حق سوء‌استفاده ندارد و اصلا نبوده و از برنامه خارج شده است نه فقط از برجام خارج شده بلکه هر کشوری که به برجام عملکرد کرده را تنبیه کرده، نه فقط از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده و از آن خارج شده بلکه هر کسی به قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کرده را مجازات کرده است.

* یک فرد و یک کشور اینچنینی حالا عنوان کند که درست است که من این خانه را ویران و نابود کرده‌ام و هر کاری که خواسته‌ام برخلاف مقررات انجام داده‌ام اما گوشه خانه به عنوان مثال یک جعبه خرمایی بوده و می خواهم بروم و آن را بردارم و بخورم. لذا آمریکا کار عبث و کودکانه‌ای را آغاز کرد.

* من یکی دو روز قبل تلفنی با رییس شورای امنیت صحبت کردم و رییس شورای امنیت کاملا نظر ما را قبول داشت و عنوان کرد ما هم قبول داریم که آمریکا حق استفاده از چنین فرصتی ندارد و فرصت خودش را از دست داده و از این قطعنامه و از این توافق به طور کامل خارج شده است.

* بحمدالله امروز هم در شورای امنیت می‌بینیم که یک اتفاق نظری وجود دارد و این یک پیروزی بزرگ دیگر برای ایران خواهد بود. به نظر من این هم در تاریخ، کم‌سابقه بوده است که یک کشوری از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع بین‌المللی با آمریکا درگیر شود و چندین بار بتواند آمریکا را شکست دهد و انشاء‌الله در این مرحله هم آمریکا شکست خورده است.  

روحانی

 آمریکا جز تبلیغات و سر و صدا چیزی به دست نخواهدآورد

* قطعاً آمریکا جز تبلیغات و سر صدا و اینکه بگوید چندم شهریور تحریم‌ها را برمی‌گردانیم، توفیقی به دست نخواهد آورد  از این حرف‌های بی‌محتوا و بی‌اساسی است که آمریکا به طور کلی خودش این حق را از خودش سلب کرده برای اینکه ۲ سال و نیم گذشته به طور کامل از این توافق خارج شده است.

*مردم در این زمینه هم مطمئن باشند که دولت از همه توان و قدرت خودش استفاده خواهد کرد. به‌ویژه وزارت امور خارجه، همه مقامات وزارت خارجه، سفرای ما از امکانات خودشان استفاده می‌کنند و آمریکا در این مرحله هم موفقیتی به دست نخواهد آورد.

*آمریکا به‌دنبال این بود که ما را از لحاظ اقتصادی شکست بدهد و کاری کند که ما را در برابر حرف‌های ناروایش تسلیم کند. امروز بحمدالله می‌بینیم که از آغاز امسال علیرغم کرونا، مشکلات و علیرغم اینکه تقریبا دو ماه روابط ما با خارج، ارتباطات اقتصادی، حمل و نقل، صادرات و واردات کالا با مشکلات زیادی توام بوده، بانک مرکزی تا امروز ۱۴.۵ میلیارد دلار هم برای کالاهای اساسی و هم برای کالاهای ضروری پرداخت کرده و معنای آن این است که ما در روند و روال خوبی قرار داریم.  

* بسیاری از کشورها در طول این چهار، پنج ماه و در طول مدت کرونا از لحاظ اقتصادی دچار رشد منفی اقتصادی حدود ۹ تا ۱۳ درصد شدند و اقتصادشان کوچک شده اما جمهوری اسلامی علیرغم همه فشارها و تحریم در دوره کرونا در این چند ماه، در سه‌ماهه اول امسال، اقتصاد ما فقط ۱.۷ یعنی کمتر از ۰.۲ کوچک شده و در کشورهای دیگر حدود ۱۳، ۱۴ درصد این اتفاق صورت گرفته است و نشان دهنده این است که همه در تولید تلاش می‌کنند.

 تا پایان سال به رشد مثبت غیر نفتی می‌رسیم/ رشد پایه پولی ما کمتر از سه درصد بوده است

*در این ماه‌ها هم در صنعت، هم در کشاورزی هم در بخشی از خدمات ما شاهد رشد هستیم و اگر این روند به همین خوبی ادامه پیدا کند شاید ما تا پایان سال بتوانیم به رشد مثبت غیرنفتی برسیم و الان شرایط ما شرایطی است که می‌تواند این امید را به ما بدهد.

* صحبت‌هایی که در برخی از رسانه‌ها می‌شود که در کشور ما از لحاظ رشد نقدینگی شرایط خیلی بد است و شرایط انفجار است من می‌خواهم این آمار بانک مرکزی را به مردم بگویم که نسبت رشد نقدینگی ما در پنج ماهه اول امسال نسبت به آخر پارسال معادل ۲.۹درصد بوده است. یعنی آن نقدینگی که همه از آن وحشت دارند و خطرناک است نقدینگی بر اساس رشد پایه پولی است و رشد پایه پولی ما کمتر از سه درصد بوده است که نشان می‌دهد مسیر حرکت اقتصادی ما یک مسیر صحیح و درست است.

* امروز وزیر رفاه به من اطلاع داد که مرحله جدید برنامه این وزارتخانه برای اشتغال روستایی از اول ماه مرداد شروع شده است.

 *{ با اشاره به اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی}: در دولت یازدهم و دوازدهم برای روستاها در زمینه تامین آب سالم پایدار، برق، گاز، راه روستایی، بهداشت و درمان آموزش و پرورش و ارتباط فضای مجازی و مخصوصا از لحاظ اشتغال کارهای بسیار بزرگی انجام گرفته است.

*سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال ما از سه درصد به ۲۵ درصد رسیده است، در اشتغال روستایی منابعی با نرخ چهار درصد و ۶ درصد در اختیار آن‌ها می گذاریم و برای سرمایه در گردش هم حدود ده درصد در آنها اختیار می گذاریم.

* از همه اعضای هیات دولت، وزرا و استانداران و مسوولان درخواست می کنم که در شرایط امروز کشور در بخش کشاورزی و صنعت، اشتغال تلاش بیشتری انجام شود همان طور که تاکنون قدم‌های ارزشمندی برداشته شده است.

*در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی، الگوی کشت و حمایت از کشاورزان  کار بزرگی در این هفت سال انجام داده گرفته است.

* در زمینه کشت و حمایت اقدام خوبی انجام شده است، امیدوارم در کنار مردم خوبمان بتوانیم این حرکت را ادامه دهیم اگر کمک کنند سرعت بیشتر می‌شود ما توقع داشتیم طرح‌هایی داشتیم که در هفته های گذشته با قوای دیگر عملی شد یا تاخیر افتاد یا انجام نشد ما راه های دیگری پیدا می کنیم.

* حتما دولت، کشور و نظام ما در برابر این فشارها سر خم نخواهد کرد انشاءالله تلاش می کنیم در زمینه اشتغال و معیشت مردم ما شرایط مناسب تری را در ماه های پیش رو داشته باشیم قوای دیگر هم بدانند دولت در یازده ماه پایانی کارش است، دولت اشتغالش و فشار کاری اش بیشتر از همیشه است همه وزرا دنبال این است که طرح های نیمه تمام و ناقص را تکمیل کنند امیدوارم همه کمک کنند در کنار هم بتوانیم کشوری آباد و سرافزار داشته باشیم، انشاءالله همه دشمنان را در سراسر جهان ناامید کنیم.

*هفته ای که داشتیم جلسه ای گذاشتیم برای روابط نزدیک تر با کشورهای همسایه مان و الحمدالله با بسیاری از همسایگان به جز یکی دو کشور روابط ما نزدیک تر است و تصمیماتی که اخیر گرفتیم بر این معناست که روابط را با کشورهای همسایه و کشورهای دوست توسعه دهیم تعامل به معنای قدرتمند بودن یک کشور است

* هر کشوری که توانمندی اش بیشتر باشد می تواند تعامل بیشتری با دنیا داشته باشد امیدواریم در این تعامل با دنیا بتوانیم سهممان را در اقتصاد جهانی حفظ کنیم.

* دنیای امروز دنیای یکپارچه است یک کشور نمی تواند خود را جدا کند در واردات و صادرات همه جهان این گونه است، جهان در یک بازار عمومی است یک بازار داریم بازار جهانی یا سهم خود را داریم یا نداریم اگر نداشته باشیم ضرر کردیم اگر داشته باشیم می توانیم به پیشرفت خود ادامه دهیم

*اساس تعامل سازنده این است که سهم خودمان را در بازار ثروت، قدرت و روابط بین المللی داشته باشیم که انشاءالله ما سهممان را خواهیم داشت همان طوری که در این هفت سال تلاش کردیم در سال پیش رو هم ادامه می دهیم، با یک فعالیت بیشتر و بهتر.

* از وزارت بهداشت و درمان تشکر می کنم در این شرایط کرونایی هر روز تلاش می کنند یک تلاش جدیدی را برای این کار شروع کردند ما بتوانیم سیستم درمان را از راه دور انجام بدهیم در واقع تلمدیسن را بتوانیم برقرار کنیم و با این سیستم فضای مجازی مردم بتوانند راحت تر مشورت های طبی داشته باشند حتی نسخه ها و دستورالعمل های لازم را بگیرند از این طریق رفاه و تحول جدید در دولت الکترونیک در بخش سلامت الکترونیک شاهد بوده و هستیم این در دو سه استان به طور نمونه در حال اجرا شدن است انشاءالله بعد به همه استان های کشور تعمیم داده می شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند