کدخبر: ۳۶۱۹۹۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چین به مسافران آمریکایی هشدار داد

اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت امور خارجه چین نسبت به سفر یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا به تایوان هشدار داد و گفت این سفر به روابط پکن و واشنگتن ضربه می‌زند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه از سفر «کیث کراچ» به تایوان انتقاد کرد. کراچ معاون «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در امور اقتصادی و محیط زیست است.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «راشا تودی»، ونبین در این خصوص گفت پکن پاسخ لازم درباره سفر این مقام آمریکایی به تایوان را خواهد داد و این پاسخ به چگونگی پیشرفت این موقعیت بستگی خواهد داشت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود که پکن پیشتر موضع شدید خود را درباره این سفر اعلام کرده است. 

ونبین در ادامه گفت که چین با هر مبادله رسمی میان آمریکا و تایوان مخالف است. 

وی تأکید کرد که سفر این مقام آمریکایی به تلاش‌ها برای مستقل کردن تایوان کمک می‌کند و به روابط چین و آمریکا نیز ضربه خواهد زد. 

ونبین در پایان افزود: «ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم که حساسیت بالای مسئله تایوان را به طور کامل درک کند.» 

کیث کراچ قرار است روز جمعه با «تسای اینگ وِن»، رهبر تایوان دیدار کند. 

این مقام آمریکایی در حالی قرار است که این سفر را انجام دهد که ماه گذشته، به رغم هشدار‌های پیاپی پکن، «الکس آزار»، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا به تایوان سفر کرد. 

دولت چین طبق اصل چین واحد، تایوان را بخشی از سرزمین واحد چین  و مواضع آمریکایی‌ها در قبال روابط با تایوان و فروش تسلیحات را مغایر با این اصل می‌داند.

دولت‌های آمریکایی از سال ۱۹۷۹ روابط خود با تایوان را قطع کردند و اعلام کردند که به اصل چین واحد پایبند هستند اما طی سال‌های اخیر به اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات به تایوان دست زده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند