کدخبر: ۳۶۳۱۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اهمیت نقش ایران و برجام برای اروپایی‌ها در چیست؟

اقتصاد نیوز : کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی در خصوص محکومیت آمریکا توسط جامعه جهانی در موضوع ادعای احیای تحریم ها علیه ایران، به بررسی اهمیت و نقش ایران برای کشورهای اروپایی پرداخت.

علی اصغر زرگر در خصوص ادعای آمریکا درباره بازگشت تحریم ها علیه ایران و دلیل محکوم کردن آن توسط کشورهای اروپایی گفت:  اروپایی ها با سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا مخالفت کرده اند و به دنبال حفظ توافق هسته ای هستند. آنها به دنبال نابودی برجام نیستند و ایران نیز همینطور. جمهوری اسلامی ایران با خروج از برجام قادر به پیشبرد اهداف خود نیست. از طرفی باید در نظر داشته باشیم که اروپا مواضعی نزدیک به ایران دارد. با توجه به مشکلات اقتصادی آنها و بحران کرونا در قاره اروپا، آنها رفع تحریم های ایران و فروش نفت کشورمان را فرصتی خوبی برای تجارت تلقی می کنند. از همه مهتر اینکه جایگاه ایران در منطقه استراتژیک است و همین مساله اهمیت موضوع را دو چندان می کند، چرا که به هیچ وجه نمی توان ایران را از معادلات کنار گذاشت. برای ایجاد صلح در منطقه در هر کشوری که باشد ایران به عنوان بازیگری مهم و حیاتی نقش آفرینی می کند و می تواند زمینه های همکاری بیشتر ایران با کشورهای اروپایی را پدید آورد.

 وی افزود:  نکته مهم دیگر برای اروپایی ها این است که آنها به دنبال تولید ملی و مستقل کردن خود از آمریکا هستند. در این راستا اگر ترامپ بار دیگر در انتخابات پیروز شوند مساله تنش ها مانند تعرفه ها بار دیگر جریان خواهند داشت. از همین رو در دوران پساکرونا شاهد افزایش تعرفه ها و تولید ملی کشورها خواهیم بود. همه این مسائل اینطور اروپا را به سمتی می برد که بخواهد سیاست مستقلی را نیز در خاورمیانه اتخاذ کند و ایران را به عنوان یک شریک مهم برای خود حفظ کند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند