مردانی: واکسن کرونا را فراموش کنید، به ما نمی‌رسد!

کدخبر: 363837
اقتصاد نیوز : عضو کمیته علمی کرونا در کشور می‌گوید به هیچ عنوان نباید به واکسن کرونا و عرضه آن در ایران فکر کنیم. او همچنین تاکید می‌کند اوضاع در تهران به‌شدت بحرانی است و به سمت مرحله خطرناک‌تری می‌رود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جام جم آنلاین، اخبار بسیار زیادی در رابطه با ثبت نهایی ویروس کرونا به گوش می رسد؛ چیزی که هنوز واقعی به نظر نمی‌رسد. چند کمپانی داروسازی در چین، روسیه، آمریکا و انگلیس اقدام به ساخت واکسن کرده‌اند. در این رابطه گفته می‌شد به محض تایید نهایی این واکسن‌ها ایران به سرعت آن را خریداری می‌کند که به نظر می‌رسد این خبر از آن دست خبرهای بی‌فرجام و دروغین فضای مجازی بود.

در این رابطه مسعود مردانی، عضو کمیته علمی کرونا در کشور به جام جم آنلاین گفت: در هیچ جای دنیا واکسن کرونا به معرض فروش گذاشته نشده است. واکسن الان فقط در مرحله تحقیقاتی و آزمایش است تا متخصصان و دانشمندان ببینند نتیجه آن چه می شود. واکسن را باید به طور کامل فراموش کنیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی عنوان کرد: آمریکا وضع بهتری دارد و از پول بیشتری برخوردار است و واکسن را می‌سازند و حتی در این صورت خودشان آن را استفاده می‌کنند.

مردانی افزود: تنها راه درمان این است. اولین کاری که می‌کنیم این است که سفرهای غیر ضروری را فراموش کنیم. این موجی که اکنون راه افتاده برای این است که بسیاری از مردم قبل از تعطیلات روانه شهرهای شمالی کشور شدند. در وهله دوم مدارس بازگشایی شد و کودکان را به مدارس فرستادند؛ آن هم بدون این که متوجه شوند آیا زیرساخت‌ها اجازه تجمع دانش‌آموزان در یک کلاس را با توجه به شرایط کرونایی می‌دهد یا خیر. علیرغم تاکیدات فراوان بسیاری از مردم این مسائل را رعایت نکردند و در نقاط مختلفی تجمع کردند. همه این اتفاقات خلاف اصول و پروتکل‌های بهداشتی بود.

عضو کمیته علمی کرونا در کشور خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند و مرتب ماسک می‌زنند اما اعتقاد من بر این است که با وجود همه این رعایت‌ها، حداقل در تهران باید در همه ادارات محدودیت‌های رفت‌وآمد و دورکاری اعمال شود. حتی طرح ترافیک و مترو هم باید محدود شود. در غیر این صورت با شرایط خطرناک‌تری روبه‌رو خواهیم شد.

این مقام مسئول درباره ترجیح روش درمان با آنتی‌بادی نسبت به واکسن نیز گفت: کرونا نه درمان دارد و نه واکسن موثری تا اکنون اختراع شده است. اکنون بهترین راه فقط رعایت فاصله اجتماعی و مسائل بهداشت فردی است. هیچ راه دیگری ندارد.

مردانی درباره فرضیه موثر بودن واکسن آنفولانزا برای مقابله با کرونا نیز گفت: واکسن آنفولانزا فقط از بیماری آنفولانزا جلوگیری می‌کند و روی کرونا اثری ندارد ولی ثابت شده که این واکسن عفونت‌های دستگاه تنفسی را خنثی می‌کند ولی باز هم امید چندانی به این قضیه نیست. تنها راه چاره برای مقابله با کرونا رعایت مسائل بهداشتی، خودداری از رفتن به سفر غیر ضروری و ماندن در خانه است.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما