کدخبر: ۳۶۵۳۴۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
سفارت آمریکا از بغداد خارج می شود؟

سفارت آمریکا از بغداد خارج می شود؟

اقتصاد نیوز : فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق در تماس تلفنی «هایکو ماس»، خطاب به همتای آلمانی خود گفت که دولت این کشور اقدام های مثبتی برای توقف حملات موشکی به منطقه سبز بغداد انجام داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا: وزارت امور خارجه عراق روز یکشنبه در بیانیه ای نوشت که فواد حسین در تماس تلفنی همتای آلمانی خود درباره مناسبات دو جانبه و تصمیم اولیه دولت آمریکا درباره خارج کردن سفارت این کشور از بغداد رایزنی کرد.

وزیر امور خارجه عراق در این تماس تلفنی نسبت به این اقدام با وجود اینکه رویکرد حاکمیتی و مربوط به آمریکا است، ابراز نگرانی کرد و گفت که این تصمیم می تواند نتایج زیانباری برای منافع ملت عراق داشته باشد.

وی افزود: دولت عراق تصمیم ها و اقدام های ساختاری، امنیتی، سیاسی و دیپلماتیک برای توقف حملات موشکی به منطقه امنیتی سبز بغداد و فرودگاه بین‌المللی اتخاذ کرده است که به زودی نتایج مثبت و ملموس آن مشاهده خواهد شد.

وزرای امور خارجه عراق و آلمان در این تماس تلفنی ضمن گفت‌وگو درباره سناریوهای آینده در رابطه با وضعیت هیات‌های دیپلماتیک، بر اهمیت تداوم رایزنی‌ها و دستیابی به راهکارهای حل این بحران تاکید کردند.

در همین راستا، «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا جمعه شب گذشته در تماس تلفنی با فواد حسین درباره روابط دو جانبه و تصمیم واشنگتن برای تعطیلی سفارتش در بغداد گفت و گو کرد.

وزارت امور خارجه عراق در بیانیه رسمی اعلام کرد که در تماس تلفنی پمپئو، فواد حسین گفت که تصمیم آمریکا درباره تعطیلی سفارت این کشور در بغداد تصمیمی داخلی و مربوط به طرف آمریکایی است، اما موجب نگرانی بغداد خواهد شد و به نتایجی می‌انجامد که به نفع ملت عراق نیست.

وی افزود که دولت عراق به برخی اقدامات امنیتی، سیاسی و دیپلماتیک برای توقف حملات به منطقه سبز و فرودگاه بین‌المللی بغداد دست زده و به زودی شاهد نتایج مثبت و ملموس در این باره خواهیم بود.

وزیر خارجه آمریکا نیز در این تماس تلفنی گفت که روابط بغداد و واشنگتن برای هر دو کشور بسیار مهم است.

در این گفت و گوی تلفنی همچنین احتمال‌های گوناگون درباره وضعیت هیات‌های دیپلماتیک در بغداد بررسی شد و پمپئو وعده داد که محتوای این مذاکرات در نظر گرفته شود.

طرفین همچنین بر اهمیت ادامه تبادل نظر و تماس برای یافتن راهکارهای حل این بحران تأکید کردند.

برخی منابع دولتی عراق هفته گذشته اعلام کردند که در جریان دیدار اخیر روسای سه قوه عراق با رهبران سیاسی این کشور، «برهم صالح» رییس جمهوری پیام تهدیدآمیز وزیر امور خارجه آمریکا را به اطلاع آنها رساند.

طبق این ادعا، پمپئو تهدید کرده است که در صورت متوقف نشدن حملات موشکی به سفارتخانه آمریکا، واشنگتن اقدام به بستن سفارت و انتقام‌گیری بی‌رحمانه از گروه‌های مقاومت اسلامی عراق خواهد کرد.

این تهدید منتسب به وزیر امور خارجه آمریکا با واکنش تند برخی گروه‌های مقاومت مانند «کتائب حزب الله»، «عصائب اهل الحق» و «جنبش اسلامی النجباء» مواجه شده و آن را دلیل کاری بودن حملات مقاومت به نظامیان و منافع آمریکا در عراق دانستند.

این گروه‌های مقاومت از آمریکا خواستند که به جای قیل و قال بی‌خود، به قانون مصوب دی ماه 98 پارلمان عراق احترام بگذارد و نیروهایش را از خاک کشور بیرون بکشد.

در همین حال، سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه گذشته تاکید کرد که سفارت این کشور در بغداد، پایتخت عراق با وجود چالش‌های موجود به فعالیت خود ادامه خواهد داد و تعطیل نمی‌شود.

«ساموئل وربرگ» در گفت و گو با شبکه کردی «زاگرس» اضافه کرد که دولت آمریکا تمام اقدامات لازم برای حفاظت از سفارت و هیات‌های دیپلماتیک خود در عراق را انجام خواهد داد

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند