کدخبر: ۳۶۵۳۵۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هشدار نسبت به فاجعه کرونایی در کشور/مرگ و میر به چند صد نفر می رسد؟

اقتصاد نیوز : مشاور وزیر بهداشت گفت: توان و ظرفیت بیمارستان‌ها و کادر درمان برای مراقبت از مبتلایان کووید۱۹ محدود و رو به اتمام است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، محمد آسایی اردکانی مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور بهداشت گفت: تعطیلات، مسافرت‌ها و تجمع‌هایی که در یک ماه گذشته در کشور داشتیم عامل مهم افزایش موارد ابتلا و مرگ‌ومیر بیماری کووید۱۹ در کشور است که آمارها را در اکثر استان‌های کشور بالا برد و تعداد زیادی از مردم و از جمله معلمان و دانش‌آموزان از بین رفتند.

وی افزود: در این شرایط تعداد موارد مرگ روزانه این بیماری که به حدود ۳۰ نفر در روز هم کاهش یافته بود دوباره به بالای ۲۰۰ نفر رسید، این زنگ خطر بزرگی برای مردم و مسئولان است که رعایت نکردن پروتکل‌های ساده بهداشتی شامل ماسک زدن، فاصله‌گذاری فیزیکی و شستن مداوم دست‌ها می‌تواند چه خطرات بزرگی به وجود آورد.

به گفته مشاور وزیر بهداشت، مسئولان وزارت بهداشت و کادر بهداشت و درمان همه تلاش خود را برای کنترل این وضعیت انجام می‌دهند اما وقتی تعداد بیماران بیش از حد توان بیمارستان‌ها و کادر بهداشتی و درمانی باشد، واقعا امکان مراقبت و نجات همه بیماران نیست و این طور نیست که هرقدر مردم بیمار شوند بتوانیم آنها را پذیرش و مراقبت با کیفیت به آنها ارائه کنیم.

آسایی اردکانی توضیح داد: یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش تعداد مرگ‌ومیر کووید۱۹ ارائه مراقبت‌های استاندارد و با کیفیت در مراکز درمانی است، وقتی یک پرستار به جای دو تخت ‌آی‌سی‌یو در یک بخش بیمارستانی مجبور می‌شود از بیماران ۶ تخت یا بیشتر مراقبت کند، مجبور است از کیفیت مراقبت آنها کم کند.

وی گفت: شرایط مناسبی از نظر شیوع و مرگ و بیماری کووید۱۹ در کشور نداریم. به هر حال هرگونه تصمیم‌گیری در مورد اعمال محدودیت تردد و کاهش زمان فعالیت شاغلان به عهده ستاد ملی کروناست و در هر صورت لازم است که چنین تصمیماتی در استان‌های مختلف اعمال شود.

مشاور وزیر بهداشت افزود: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند به طور قطع توان و ظرفیت بیمارستان‌ها و کیفیت خدمات آنها افت می‌کند، اکنون بیمارستان‌ها ارتش، سپاه، تامین اجتماعی در تهران و شهرستان‌ها درگیر و پای کار هستند، اما باید تخت‌هایی خالی بماند و امکانات لازم برای پذیرش بیماران بدحال داشته باشیم.

راه‌اندازی دوباره نقاهتگاه‌ها

آسایی اردکانی گفت: تاکنون بیمارستان‌ها و کادر درمانی توانسته‌اند خدمات لازم را به مردم ارائه کنند اما اگر موارد بیماری بیش از این شود و این روند ادامه یابد به وضعیتی می‌رسیم که رسیدگی به بیماران خارج توان آنان می‌شود و شاید مجبور شویم دوباره نقاهتگاه‌ها را فعال کنیم در صورتی که نقاهتگاه کار بیمارستان را انجام نمی‌دهد.

به گفته وی، امکاناتی که در بیمارستان برای بیماران بدحال وجود دارد در نقاهتگاه نیست اما تعداد زیادی از بیماران که در منزل کوچک ۴۰ متری با چند نفر دیگر زندگی می‌کنند اصلا این‌ امکان را ندارند که در خانه بمانند و از آنها مراقبت شود بنابراین مجبوریم در جایی مثل نقاهتگاه از این افراد نگهداری کنیم.

مشاور وزیر بهداشت افزود: با این حال اگر شرایط به سمتی برود که ظرفیت و توان بیمارستان‌ها تکمیل شود چاره‌ای جز این نداریم مراکزی مانند نقاهتگاه‌ها را دوباره فعال کنیم البته وسایل و تجهیزات مورد نیاز مثل اکسیژن را باید در نقاهتگاه‌ها ایجاد کرد، اما نباید انتظار داشت، نقاهتگاه کار بیمارستان را انجام دهد.

روند اپیدمی کووید۱۹ چگونه خواهد بود؟

به گفته آسایی اردکانی، در مورد روند آینده اپیدمی کووید۱۹ در کشور باید یکی دو هفته دیگر صبر کنیم تا نتایج و عوارض مسافرت‌ها و تجمع‌های یک ماه گذشته را ببینیم، شاید موارد ابتلا و مرگ‌ومیر از وضعیت موجود هم بسیار فراتر رود شاید هم کمتر شود. در این شرایط باید از پیش‌بینی‌هایی که موجب افزایش ترس بین مردم می‌شوند خودداری کنیم و بیان این‌که مثلا تعداد موارد مرگ روزانه به چند صد نفر می‌رسد علمی نیست و تخمین و پیش‌بینی است. بیان این اعداد رسانه‌ها باعث می‌شود مردم دچار ترس شوند و تمرکز خود را در مراقبت از خود و دیگران از دست بدهند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا میزان مرگ کووید۱۹ در ایران نسبت به برخی کشورها بیشتر است، گفت: کشورهایی مثل آلمان، اتریش، انگلستان، ایتالیا و فرانسه در ماه‌های گذشته وضعیت بسیار وخیمی را تجربه کردند و در زمانی که در ایران توانستیم با توجه به ظرفیت شبکه بهداشتی و غربالگری وسیع تا حدی وضعیت اپیدمی را کنترل کنیم اما بعد از آن به علت فشارهای بین‌المللی، تحریم‌ها و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی موارد مرگ در ایران بالا رفت.

مشاور وزیر بهداشت افزود: این کشورها وضعیت مالی بسیار بهتری دارند، در هر صورت وضعیت معیشت مردم در این کشورها با ایران قابل مقایسه نیست، به هر حال باید معیشت خانواده‌ها نیز تامین شود به همین علت بازگشایی‌ها را در ایران داشتیم اما در بسیاری از کشورها این طور نبود، در فرانسه در یک دوره زمانی مردم برای خروج از خانه باید از پلیس اجازه می‌گرفتند در عین حال دولت در برخی از این کشورها ماهانه هزار دلار به خانواده‌هایی که بیکار شده بودند می‌داد تا در خانه بمانند اما در ایران امکان ارائه چنین خدماتی را نداشتیم.

وی ادامه داد: ساختارهای فرهنگی، اجتماعی و تصمیم‌گیری در ایران با بسیاری از کشورهای دیگر فرق می‌کند، سفت گرفتن مقررات و اجرای دقیق آنها و نظارت دقیق مسئولان و مردم در اجرای پروتکل‌های سختگیرانه لازمه موفقیت کنترل بیماری است. در شرایطی که در یک رستوران وقتی مامور بهداشتی می‌آید جلوی مامور ماسک می‌زنند یا مواد ضدعفونی را نمایش می‌دهند اما با رفتن مامور بهداشتی این کارها انجام نمی‌شود، نمی‌توان انتظار داشت بیماری کنترل شود.

آسایی اردکانی افزود: نمی‌توان فقط مردم را مقصر اعلام کرد که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، در بسیاری جاها مردم مقررات را جدی گرفتند، اما انتظار است بیش از این رعایت کنند و نظارت‌های مسئولان بر رعایت مقررات بیش از این باشد.

اجرای کمپین #در_خانه_بمانیم

مشاور وزیر بهداشت گفت: در بسیاری از نقاط کشور که موارد بستری بیشتر شده باید محدودیت‌های رفت‌وآمد و مراقبت‌های رفت‌وآمد در مدارس، مترو و وسایل حمل‌ونقل عمومی به خصوص برای افراد آسیب‌پذیرتر مانند زنان باردار، بیماران دیابتی، قلبی، افراد سالمند یا افرادی که فشار خون بالا دارند اعمال شود و واقعا باید دوباره کمپین «در خانه بمانیم» را اجرا کنیم.

وی ادامه داد: در فصل پاییز امکان همزمانی کووید۱۹ و آنفلوآنزا را داریم و اگر این بیماری‌ها به سراغ افراد سالمند و بیماران زمینه‌ای بیاید مخاطرات زیادی به وجود می‌آید، ظاهرا ستاد ملی کرونا تصمیم گرفته محدودیت‌هایی اعمال کند و مدارس هم در برخی مناطق کامل تعطیل شود.

آسایی اردکانی افزود: قرمز و زرد بودن مناطق کشور مرز مشخصی ندارد. در هر گونه تردد از یک شهر به شهر دیگر حتی یک فرد می‌تواند بیماری را منتقل کند، ویروس در چرخش است، میزان سرایت آن هم بیشتر شده و به خاطر شرایط فصلی و جهش ویروس باید مراقبت‌ها و سختگیری‌ها برای جلوگیری از وضعیت‌های بدتر اعمال شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند