رویارویی کاملا هریس و مایک پنس در یوتا

مناظره معاونان ترامپ و بایدن| ترور سردار سلیمانی باعث آسیب به سربازان آمریکا شد/ با خروج از برجام امنیت کمتری داریم

کدخبر: 366061
​گزارش لحظه به لحظه اقتصادنیوز از مناظره میان کاملاهریس و مایک پنس، نامزد‌های معاونت ریاست‌جمهوری آمریکا را در ادامه دنبال کنید.

به گزارش اقتصادنیوز؛ از ساعت ۴ و ۳۵ دقیقه بامداد پنجشنبه ۱۶ مهرماه ۹۹ به وقت تهران، تنها مناظره معاونان نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا کامالاهریس، زوج انتخاباتی جو بایدن و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا با مجری‌گری «سوزان پیج» در تالار کینگزبری -واقع در سالت‌لیک سیتی در ایالت یوتا- آغاز شد.

نامزدها با موانع پلکسی‌گلاس از هم جدا شده و فاصله ۱۲ فوتی از یکدیگر دارند.

مناظره هریس و پنس

پاندمی کروناویروس

سوزان پیج این مناظره با سوال درباره شیوع ویروس کرونا آغاز کرد.

تعجب آور نیست که اولین سوال در مورد کرونا بود. زیرا کاخ سفید همچنان از طغیان ویروس که چندین دستیار ارشد و رئیس جمهور و بانوی اول را آلوده کرده است، رنج می‌برد.

پنس ، به عنوان رئیس گروه ویژه ویروس کرونا ، به دلیل واکنش دولت به شدت مورد انتقاد هریس قرار گرفت. هریس بلافاصله دولت را بخاطر بیش از ۲۱۰ هزار کشته ناشی از ویروس و تأثیر آن بر اقتصاد متهم کرد.

کاملا هریس این سوال را با حمله به مدیریت کاخ سفید برای مهار پاندمی کرونا پاسخ داد. 

پاسخ هریس مستقیم بود، حتی مختصراً به پنس و مستقیماً به دوربین خیره شد و پاسخ دولت را "بزرگترین شکست ریاست جمهوری در تاریخ کشور" خواند.

هریس قبل از حمله به دولت ترامپ به دلیل پنهان نگه داشتن واقعیت‌های موجود درباره ویروس ، گفت: "مردم آمریکا شاهد بوده‌اند که بزرگترین شکست ریاست جمهوری در تاریخ کشور ما چیست. آنها جدیت آن را دست کم گرفتند."

Kamala Harris arrives on stage for the vice presidential debate on Wednesday in Salt Lake City.

هریس گفت که دولت بایدن بر "ردیابی تماس‌ها، تست کرونا، تجویز واکسن و اطمینان از رایگان بودن آن برای همه" تمرکز خواهد کرد.

پنس از دولت دفاع کرد و به بهبود آزمایش‌ها و بسیج بخش خصوصی برای کمک به مهار ویروس اشاره کرد. وی همچنین برنامه بایدن را متهم به دزدیدن طرح دولت ترامپ کرد و آن را "سرقت ادبی" خواند.

پنس گفت: "این طرح کمی شبیه سرقت ادبی است، چیزی که جو بایدن درباره آن کمی تجربه دارد."

(در رقابت ریاست جمهوری سال 1988 جو بایدن پس از اینکه تأیید کرد که عباراتی را از یک سیاستمدار انگلیسی بدون اشاره به انتساب آن برداشته، از رقابت کناره گرفت. کنایه پنس نشانگر تمایل وی برای انجام حملات شخصی، حتی در میان پاسخ های مربوط به سیاست و حاکمیت بود.)

Vice President Mike Pence responds during the vice presidential debate on Wednesday in Salt Lake City.

هریس مجددا پاسخ داد: "بیایید در مورد احترام گذاشتن به مردم آمریکا صحبت کنیم. شما به مردم آمریکا احترام می‌گذارید وقتی به آنها حقیقت را می گویید. هنگامی که شجاعت رهبر شدن را دارید ، به مردم آمریکا احترام می گذارید، از آن چیزهایی صحبت می کنید که شاید دوست ندارید مردم بشنوند، اما آنها باید بشنوند تا بتوانند از خود محافظت کنند. اما این دولت اطلاعاتی را اتخاذ کرد که اگر شما به عنوان پدر و مادر یا کارگر داشتید، پول کافی پس انداز میکردید. به دلیل بی کفایتی دولت آن‌ها در یک صف غذا ایستادند. آنها مجبور شده اند بیش از حد فداکاری کنند به دلیل بی کفایتی این دولت."

هریس در مورد واکسن هم گفت: "اگر دکتر فائوچی و پزشکان به ما بگویند که باید آن را مصرف کنیم، من اولین نفری هستم که آن را مصرف می کنم. اما اگر دونالد ترامپ به ما گفت آن را بگیرید، من آن را نمی گیرم."

پنس در پاسخ گفت: "سیاست‌بازی با زندگی مردم را متوقف کنید".این واقعیت است که شما همچنان اعتماد عمومی به یک واکسن را تضعیف می کنید. اگر واکسنی در دولت ترامپ ظاهر شود، فکر نمی کنم استفاده از آن غیر منطقی باشد."

سن بالای بایدن و ترامپ

هریس و پنس هر دو در مورد سن بالای بایدن و ترامپ و احتمال آسیب‌پذیری آن‌ها طفره رفتند.

پنس مجددا به موضع هریس درباره واکسن کرونا حمله کرد و هریس از سوابق خود و اینکه اولین زن رنگین پوست است که در این جایگاه قرار دارد صحبت کرد.

تغییر اقلیم

از طرح بایدن برای تغییرات اقلیمی به عنوان "انقلاب انرژی پاک" یاد شده و معتقد است که معامله جدید سبز (Green New Deal) یک چارچوب اساسی برای پاسخگویی به چالش های آب و هوایی است که آمریکا با آن روبرو است.

مایک پنس با ارزیابی هریس که بحران اقلیمی را یک  تهدیدی وجودی خواند، موافقت نکرد و وقتی از او مستقیماً در مورد این ارزیابی سوال شد گفت: "آب و هوا در حال تغییر است. ما از این علم پیروی خواهیم کرد."

پنس ، که مدتهاست علم اقلیم را انکار کرده است - از جمله یک بار در یک مقاله نوشت که گرم شدن کره زمین یک "افسانه" است - بلافاصله به جای بحث بیشتر در مورد آب و هوا، به بحث سیاست های مالیاتی پرداخت. وی همچنین از جو بایدن و هریس به دلیل ارتباط دادن طوفان ها و آتش سوزی‌ها با تغییرات آب و هوایی انتقاد کرد.

پنس گفت: "امروز بیش از 100 سال پیش طوفان وجود ندارد، اما بسیاری از عوامل هشدار دهنده درباره آب و هوا و طوفان‌ها و آتش سوزی ها تلاش برای فروش Green New Deal است."

در همین حال ، هریس گفت که بایدن از Green New Deal مترقی پشتیبانی نمی کند اما از بسته محرک پیشنهادی خود ، که صدها میلیارد دلار به مشاغل انرژی پاک وارد می کند ، حمایت خواهد کرد.

هریس گفت: "بیایید در مورد اینکه چه کسی آماده است کشور را طی چهار سال آینده در مورد آنچه تهدیدی وجودی برای ما انسان‌هاست اداره کند، صحبت کنیم. ما می خواهیم در انرژی‌های تجدید پذیر سرمایه گذاری کنیم که به ایجاد میلیونها شغل منجر می‌شود. ما تا سال 2035 به کربن خنثی و تا سال 2050 به انتشار کربن صفر خواهیم رسید.  بایدن مجدداً به توافق نامه آب و هوای پاریس که ترامپ ترک کرد خواهد پیوست.

سیاست مالیاتی و بدهی ترامپ

 سوال سوزان پیج: آیا رای دهندگان شایسته تصویرس واضح تر از میزان صداقت و سلامت اخلاقی نامزدهای ریاست جمهوری هستند؟

هریس: اگر می خواهید در مورد شفافیت بحث کنید ، بیایید در مورد مالیات ترامپ صحبت کنیم.

هریس با اشاره به گزارش نیویورک تایمز در مورد سوابق مالیاتی ترامپ، 400 میلیون دلار بدهی را که تصور می‌شود او به شرکای تجاری یا طلبکاران ناشناخته دارد را برجسته کرد.

هریس گفت: "برای اینکه همه روشن باشند؛ واقعاً خوب است که بدانیم رئیس کل ایالات متحده به چه کسانی بدهکار است. از آنجا که مردم آمریکا حق دارند بدانند چه عواملی تصمیمات رئیس جمهور را تحت تأثیر قرار می دهد و آیا او تصمیمات خود را در جهت منافع مردم آمریکا می‌گیرد یا بر اساس منافع شخصی تصمیماتش را اتخاذ می کند؟ "

در طول مناظره مایک پنس چندبار سعی کرد سخنان هریس را قطع کند و هریس با جدیت و صراحت گفت: "آقای معاون رئیس جمهور، من در حال صحبت کردن هستم."

گزارش زنده از مناظره معاونان ترامپ و بایدن

خدمات بهداشتی عمومی

مایک پنس، کامالا هریس را به دلیل توصیف دقیق خود درباره اینکه ؛در صورت لغو قانون مراقبت بهداشتی مقرون به صرفه در دادگاه چه اتفاقی خواهد افتاد"، به چالش کشید.

پنس گفت: "اوباماکر یک فاجعه بود. من و رئیس جمهور ترامپ برنامه ای برای بهبود مراقبت های بهداشتی و محافظت از شرایط قبلی برای هر آمریکایی داریم."

پنس ادامه داد: "سناتور هریس ، شما می‌توانید نظر خود را داشته باشید اما نمی‌توانید حقایقی برای خود قائل باشید. (پنس این جمله را از دانیل پاتریک مونیهان، سناتور فقید نیویورک ، قرض گرفتاما اشاره‌ای به وی نکرد.)

جنگ تجاری چین و آمریکا

هریس دولت ترامپ را درباره جنگ تجاری مورد انتقاد قرار داد و باعث شد پنس با ارجاع به سوابق جو بایدن در مورد توافق نامه‌های تجاری، مواضع وی در این زمینه را به چالش بکشد.

هریس گفت: "درباره اظهارات معاون رئیس جمهور که فکر می‌کند جنگ تجاری رئیس جمهور با چین موفقیت‌آمیز بوده است باید بگویم شما آن جنگ تجاری را از دست دادید. شما در آن شکست خورده‌اید. آنچه در نهایت به دلیل جنگ به اصطلاح تجاری با چین اتفاق افتاد اینبود که آمریکا ۳۰۰هزار شغل تولیدی را از دست داد. "

هریس در ادامه گفت: کشاورزان در سال‌های اخیر ورشکستگی بیشتری را تجربه کرده و مشاغل تولیدی کاهش یافته است.

پنس نیز گفت: در جنگ تجاری با چین رشکست خورده‌ایم؟ جو بایدن اصلا با آن مبارزه هم نکرد. جو بایدن در چند دهه گذشته یکی از مرشدان چین کمونیست بوده است. 

گزارش زنده از مناظره معاونان ترامپ و بایدن

ایران، برجام و ترور سردار سلیمانی

بحث داغ در مورد سیاست خارجی زمانی آغاز شد که هریس سیاست دولت ترامپ را  به دلیل یک جانبه‌گرایی و انزوا‌گرایی مورد انتقاد قرار داد.

هریس مدعی شد: خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران به معنای این بود که آمریکا  در موقعیتی قرار دارد که ما از ایمنی کمتری برخوردار هستیم زیرا آنها [ایران] در حال ساخت چیزی هستند که در نهایت می تواند زرادخانه هسته ای قابل توجهی باشد."

​وی در ادامه گفت: «مردم، ما همراه با دوستان و متحدانمان داخل آن توافق بودیم و به خاطر رویکرد یکجانبه دونالد ترامپ در سیاست خارجی و انزواگرایی‌اش، او ما را از این توافق خارج کرده و در موقعیت ناامن‌تر قرار داد.»

هریس گفت: «و چیزی که همیشه جزئی از قدرت کشور ما بوده، علاوه بر ارتش فوق‌العاده ما این بوده که ما به حرفمان پایبند می‌مانیم ولی دونالد ترامپ این را نمی‌فهمد. چون نمی‌داند صادق بودن یعنی چه.»

مایک پنس گفت: «ما در برابر کسانی که می‌خواهند به ما صدمه بزنند، قوی ایستاده‌ایم. وقتی که رئیس‌جمهور ترامپ وارد کاخ سفید شد، داعش بخشی از خاورمیانه که به اندازه پنسیلوانیا بود را گرفته بود؛ رئیس‌جمهور ترامپ نیروهای مسلح ما را به کار گرفت تا خلافت داعش را از بین ببرد و رهبر آنها البغدادی را بدون کشته شدن یک آمریکایی حذف کرد.»

پنس افزود: «شما درباره ورود مجدد به توافق هسته‌ای ایران صحبت می‌کنید؛ همان توافقی که در آن دولت قبلی ۱.۸ میلیارد دلار به اصلی‌ترین حامی تروریسم دولتی انتقال داد؛ رئیس‌جمهور ترامپ ما را از آن توافق خارج کرد و وقتی قاسم سلیمانی داشت برای صدمه زدن به آمریکایی‌ها به بغداد سفر می‌کرد، او را حذف کرد. آمریکا اکنون امن‌تر است و متحدانمان هم امن‌ترند.»

کاملا هریس در پاسخ به اظهارات پنس گفت: «شما به مسئله [سردار] سلیمانی اشاره کردید. بعد از حمله به سلیمانی، حمله متقابلی از سوی ایران به نظامیان ما در عراق انجام شد و آنها به ضربه مغزی مبتلا شدند. می‌دانید دونالد ترامپ این مسئله را چطور رفع و رجوع کرد؟ گفت آنها به سردرد مبتلا شده‌اند.»

تنش‌های نژادی

در طول مناظره ریاست جمهوری هفته گذشته ، رئیس جمهور هنگامی که حاضر نشد رشد روزافزون گروه های برتری طلب سفیدپوست در ایالات متحده را محکوم کند ، با واکنش شدید روبرو شد.

پنس لحن متفاوتی ایجاد کرد ، وی گفت که هم وی و هم رئیس جمهور آمریکا با تأیید حمایت حزب جمهوری خواه از اجرای قانون، برتری طلبان سفید پوست را محکوم می‌کنیم، در حالیکه اعتراضات تابستانی علیه بی عدالتی نژادی در ایالات متحده را "توهین بزرگی" به افسران پلیس می‌دانیم.

هریس در پاسخ سابقه طولانی خود به عنوان دادستان را متذکر شد و گفت: من اینجا نمی نشینم تا برای معاون رئیس جمهور درباره اینکه اجرای قوانین کشور به چه معناست سخنرانی کنم. من من می‌دانم که درباره چه چیزی صحبت می کنم ، پلیس بد برای پلیس خوب مضر است. ما نیاز به اصلاح داریم."

گزارش زنده از مناظره معاونان ترامپ و بایدن

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما