تولید واکسن کرونا در ۳ شرکت خصوصی در ایران/ رونمایی از 3 واکسن انسانی تا پایان سال

کدخبر: 366850
اقتصادنیوز : رئیس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری از تولید واکسن کرونا در ۳ شرکت خصوصی خبر داد و گفت: علاوه بر آن تاکنون از ۵ ماده موثره دارویی که ارزبری بالای ۳۰ میلیون دلار داشته، رونمایی کردیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دکتر یحیی رهنمایی امروز در وبینار زیست فناوری کشور با ارائه گزارش کاری در خصوص برنامه‌های ستاد زیست فناوری در حوزه تولید و تجاری سازی، افزود: در یک سال اخیر سرفصل برنامه‌های ستاد توسعه زیست فناوری حول حوزه‌های سلامت، امنیت غذایی، جهش تولید و محیط زیست بوده و توسعه اقتصاد دانش بنیان و هدفگذاری ما برای سال ۹۸ افزایش ۱۰ درصدی سهم اقتصاد زیستی از GDP بوده است.

وی ادامه داد: در این راستا با بررسی‌هایی که در سال ۹۸ بر روی GDP کشور انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که اگر در حوزه‌هایی که رسوخ زیست فناوری امکان پذیر است و قادر هستیم که در ۱۰ سال آینده با توجه به زیر ساخت‌هایی که در حال حاضر در این حوزه داریم، به آن دست یابیم، برنامه‌ای برای تامین ۱۰ درصد GDP از طریق این فناوری ارائه دهیم.

واکسن کرونا

رهنمایی، این ۱۰ درصد GDP را بالغ بر ۵۳ میلیارد دلار دانست و یادآور شد: این میزان از مبلغی که در سند زیست فناوری که ۳ درصد است، دو برابر خواهد شد؛ از این رو اقدامات این کارگروه را بر این اساس تعریف کردیم.

وی "دام، طیور و آبزیان"، "زراعت و باغبانی"، "بیوتکنولوژی صنعتی"، "صنایع غذایی" و "بیوتکنولوژی پزشکی" را از جمله حوزه‌هایی نام برد که قرار است زیست فناوری به آنها رسوخ پیدا کند و یادآور شد: در حوزه امنیت غذایی ظرفیت ۴۰ میلیارد دلاری وجود دارد که ما برای این حوزه نیز برنامه ریزی‌هایی داریم.

توجه به حوزه سلامت

 رئیس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به موضوع سلامت در ستاد توسعه زیست فناوری، گفت: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که یک بازاری برای زیست مواد و آرایشی بهداشتی وجود دارد که هنوز اقداماتی برای آن انجام نشده است، در حالی که این بخش از حوزه سلامت ارزش افزوده‌ای برابر با ۱۰.۶ میلیارد دلاری دارد.

وی با تاکید بر اینکه همچنین در حوزه دارو و زیست مواد یک شکاف ۱.۶۷ میلیارد دلاری وجود دارد که برنامه داریم که تا ۸۰ درصد این ارزش افزوده را تا سال ۹۹ محقق کنیم، خاطر نشان کرد: در خصوص زیرساخت‌های حوزه سلامت در ستاد زیست فناوری که شامل دارو، واکسن‌های انسانی، تجهیزات، آرایشی بهداشتی، طب بازساختی و پروبیوتیک دارویی می‌شود، ۸ شتاب دهنده دارویی تاسیس شده است که از توسعه دانش فنی ۱۰۰ محصول حمایت کرده‌اند.

رهنمایی با بیان اینکه کشور در زمینه استانداردهای دارویی واردات داشته است، افزود: در سال گذشته پروژه تولید استانداردهای دارویی را اجرایی کردیم و امیدواریم تا پایان سال ۳۰ مورد از این استانداردها را رونمایی کنیم، ضمن آنکه در زمینه اخذ مجوزات در حوزه دارویی نیز با همکاری سازمان غذا و دارو مسیر سبز برای دریافت برای شرکت‌های دانش بنیان تعریف شده است که از این طریق تسهیل گیری در زمینه اخذ مجوزها ایجاد شده است.

تولید واکسن؛ برنامه حمایت ستاد زیست فناوری

وی با بیان اینکه در حوزه تولید واکسن‌های انسانی، با ایجاد دو شتابدهنده از تولید ۵ محصول حمایت شده است، گفت: تاکنون یک واکسن انسانی را در سال جاری رونمایی کردیم و بنا داریم تا پایان سال ۳ واکسن انسانی دیگر را رونمایی کنیم. این واکسن‌ها جزو اقلام ارزبر بوده و بخش دولتی در این چند سال موفق به تولید آن نشده بود.

رهنمایی با تاکید بر اینکه در زمینه توسعه تجهیزات زیرمجموعه حوزه سلامت ۳ شتابدهنده را تاسیس کردیم که از تولید ۹ محصول مرتبط با تجهیزات حمایت کردند، اضافه کرد: در این بخش ما شاهد این بودیم که پیش از شیوع کرونا کمک‌های زیادی به تولید تجهیزات مرتبط با کرونا شد و خیلی سریع نیازهای بازار را برطرف کرد.

وی با بیان اینکه گام های اجرایی در سال ۹۸ در زمینه پروبیوتیک را آغاز کردیم، گفت: همچنین طی یکسال اخیر دو شتاب دهنده در حوزه پروبیوتیک دارویی تاسیس شده اند و از تولید ۴ محصول پروبیوتیک حمایت کرده اند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما