دستکش مخملی جو بایدن برای ایران

کدخبر: 369077
اقتصاد نیوز : دموکرات‌ها در جریان ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی با دفاع از اصل ترور سردار سلیمانی توسط دولت ترامپ، آن را اقدامی درست می‌دانستند که صرفا در زمانی نامناسب اتفاق افتاد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه وطن امروز، آخرین مناظره تلویزیونی کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری آمریکا روز گذشته در شرایطی برگزار شد که موضوع دخالت برخی کشور‌ها از جمله ایران در انتخابات آمریکا از سوی نهاد‌های اطلاعاتی این کشور به بحث اصلی فضای داخلی آمریکا تبدیل شده است.

براین اساس، جان راتکلیف، مدیر ارشد دستگاه ناظر بر اطلاعات ملی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ایران و روسیه به اطلاعات شخصی شماری از رای‌دهندگان آمریکایی دسترسی پیدا کرده‌اند و سعی دارند از این مسیر بر انتخابات ۳ نوامبر تاثیر بگذارند. راتکلیف مدعی شد ایران و روسیه به طور جداگانه توانسته‌اند اطلاعات ثبت‌نامی رای‌دهندگان را به دست آورده و از آن علیه آمریکایی‌ها و «ایجاد ناآرامی اجتماعی» استفاده کنند که بیشتر این اطلاعات براحتی قابل دسترسی است. او در این باره در یک کنفرانس خبری گفت: این داده‌ها می‌تواند توسط عوامل خارجی در راستای تلاش برای انتقال اطلاعات در ثبت‌نام رای‌دهندگان مورد استفاده قرار گیرد که امیدوارند این امر موجب ایجاد سردرگمی و آشوب شده و اعتمادمان به دموکراسی آمریکایی را تضعیف کند.

این موضوع سبب شده دموکرات‌ها به این بهانه با شدت بیشتری نسبت به همتایان جمهوری‌خواه خود علیه ایران موضع‌گیری کنند. مرور مواضع دموکرات‌ها درباره ادعای دخالت انتخاباتی ایران در آمریکا در کنار موارد دیگری نظیر برجام و ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی به فهم بیشتر سیاست خارجی حزب آبی‌رنگ آمریکا نسبت به ایران کمک می‌کند.

در مناظره روز گذشته در بحث ادعای دخالت ایران و روسیه در انتخابات این کشور، این جو بایدن بود که خیلی شدید به ایران حمله کرد. بایدن پس از سوال مجری مناظره در این باره گفت: «من روشن کردم اگر هر کشوری در انتخابات ما دخالت کند باید بهایش را پرداخت کند.

روس‌ها در انتخابات قبل و این انتخابات دخالت کرده و می‌کنند. چینی‌ها هم تا درجه‌ای و حالا معلوم شده ایرانی‌ها هم این کار را می‌کنند. اگر من انتخاب بشوم آن‌ها باید بهای این کار را بدهند. این نقض حاکمیت ماست».

پیش از موضع‌گیری بایدن در این مناظره، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا نیز در واکنش به گزارش نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا درباره دخالت کشور‌های خارجی در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، ایران را «بازیگر بد» خواند. پلوسی با اشاره به گزارش مقام‌های اطلاعاتی این کشور گفت: نقش ایران و روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا قابل مقایسه نیست.

همچنین چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌ها روز پنجشنبه در پی منتشر شدن گزارشی محرمانه با ادعای دخالت ایران و روسیه در انتخابات آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت: برای من واضح بود که هدف ایران در این پرونده و هدف روسیه در بسیاری از پرونده‌ها این است که به طور اساسی اعتماد در انتخابات ما را تضعیف کنند. به عقیده من، این اقدام برای بی‌اعتبار کردن رئیس‌جمهور ترامپ رخ نداده است.

موضوع بازگشت دولت بایدن به برجام، در صورت پیروزی در انتخابات طی هفته‌های گذشته پردامنه‌تر از قبل در آمریکا مورد توجه قرار گرفته است. در همین راستا «آرون کیاک» یکی از مشاوران «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به تشریح سیاست‌های او در قبال ایران در صورت پیروزی در انتخابات پرداخته است.

«کیاک» که مشاور بایدن در امور مربوط به تعامل با جامعه یهودیان است، در گفتگو با روزنامه اورشلیم پست گفت: «بایدن در صورت پیروزی در انتخابات با متحدان آمریکا درباره مسائلی فراتر از برنامه هسته‌ای ایران گفتگو خواهد کرد». وی افزود: «در نتیجه سیاست بی‌پروای دونالد ترامپ در خروج از این توافق بین‌المللی، ذخایر اورانیوم ایران به معنای واقعی کلمه ۱۰ برابر شده است. این تصمیمی بی‌پروا بود».

کیاک اضافه کرد: «دولت جو بایدن، عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و اطمینان از آن را در صدر اولویت‌های خود قرار خواهد داد و ما همزمان با حفظ همه گزینه‌ها روی میز، با متحدان‌مان همکاری خواهیم کرد تا تضمین کنیم که این امر محقق خواهد شد». کیاک ادامه داد: «در آن گفتگو، او فقط درباره برنامه تسلیحات اتمی ایران گفتگو نخواهد کرد. ما درباره سامانه‌های پرتاب مانند سامانه‌های موشک‌های بالستیک و سرکوبگری داخلی در ایران و سایر اقدامات مخرب این کشور در منطقه هم [با متحدان خود]گفتگو می‌کنیم».

مشاور بایدن تصریح کرد: «دولت جو بایدن هنگام مقابله با ایران نیروی جامعه بین‌المللی را به کار خواهد گرفت. ترامپ کار‌هایی را که انجام می‌دهد در انزوا و از موضع ضعیف‌تر انجام می‌دهد. جو بایدن رهبری آمریکا در خارج از مرز‌ها را احیا و جامعه بین‌المللی را همراه خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که ایران هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نمی‌کند». این اظهارات در حالی است که «آنتونی بلینکن» یکی دیگر از مشاوران بایدن بار‌ها در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهایش اعلام کرده است که بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به دنبال «توافقی قوی‌تر» با ایران خواهد بود.

بلینکن خردادماه گفت: «چنانچه بایدن در انتخابات ماه نوامبر به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود تمام تحریم‌ها علیه ایران از جمله تحریم‌های اعمال‌شده توسط «دونالد ترامپ» را حفظ خواهد کرد». مقام سابق آمریکایی افزود: «ایران باید با پایبندی کامل به برجام بازگردد. در غیر این صورت- و تا زمانی که ایران این کار را انجام دهد- واضح است که همه تحریم‌ها پابرجا خواهد ماند».

بلینکن در ادامه گفت که بایدن به دنبال «توافقی قوی‌تر» با ایران خواهد بود و افزود: «اگر ما به پایبندی [به برجام]برگردیم از این مساله به همراه شریکان و متحدان‌مان که بار دیگر در موضع یکسانی با ما قرار می‌گیرند به عنوان سکویی استفاده خواهیم کرد تا به مذاکره بر سر توافقی طولانی‌مدت‌تر و قوی‌تر بپردازیم». افزون بر این موارد، جو بایدن هم در یادداشت اختصاصی که اواخر شهریورماه برای «سی‌ان‌ان» نوشت به طور شفاف به رویکرد سیاست خارجی‌اش درباره ایران پرداخت.

بایدن در این یادداشت با تاکید بر لزوم تغییر مسیر فوری آمریکا در قبال ایران، اظهار داشت: «هیچ توهمی درباره چالش‌هایی که رژیم ایران برای منافع امنیتی آمریکا، برای شرکای ما و برای مردم خودش دارد، ندارم، اما راه هوشمندانه‌تری برای سخت‌گرفتن به ایران وجود دارد». بایدن با بیان اینکه ترامپ به جای پایان دادن به «جنگ‌های بی‌پایان» آمریکا، این کشور را به آغاز جنگی جدید نزدیک کرد، افزود: «خبر خوب، اما این است که راه بهتری هم وجود دارد. اگر من رئیس‌جمهور شوم، ابتدا تعهد تزلزل‌ناپذیری برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی می‌دهم. دوم اینکه به تهران راهی معتبر برای بازگشت به دیپلماسی پیشنهاد می‌کنم».

وی ادامه داد: «اگر ایران به پایبندی محض به توافق هسته‌ای بازگردد، ایالات متحده هم دوباره به توافق می‌پیوندد تا نقطه شروعی برای مذاکرات متعاقب آن باشد. با متحدان خود همکاری می‌کنیم تا مفاد توافق هسته‌ای را تقویت و تمدید کنیم و همزمان دیگر مسائل مورد نظر را نیز برطرف کنیم. این شامل همکاری مجدانه برای آزادی آمریکایی‌هایی که غیرعادلانه [در ایران]بازداشت شدند، می‌شود؛ همچنین با شرکای خود کار می‌کنیم تا تنش‌ها را کاهش داده و به مناقشات منطقه‌ای پایان دهیم که شامل جنگ در یمن نیز می‌شود».

همچنین در یادداشت بایدن آمده بود: «به عقب راندن فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران که دوستان و شرکای ما در منطقه را تهدید می‌کند، ادامه خواهیم داد. آمریکا با اسرائیل همکاری نزدیکی خواهد داشت تا مطمئن شود می‌تواند از خود در برابر ایران و گروه‌های نیابتی‌اش دفاع کند. ما به استفاده از تحریم‌های هدفمند علیه نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و برنامه موشکی بالستیک ایران ادامه می‌دهیم».

گفتنی است دموکرات‌ها در جریان ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی با دفاع از اصل ترور سردار سلیمانی توسط دولت ترامپ، آن را اقدامی درست می‌دانستند که صرفا در زمانی نامناسب اتفاق افتاد. بر این مبنا بود که جو بایدن در آن زمان ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی را اجرای عدالت علیه یک تروریست نامید.

از دست ندهید
بلیط هواپیما