کدخبر: ۳۶۹۶۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

انتقاد لاوروف از فشارهای آمریکا و اروپا بر روسیه

اقتصاد نیوز : سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی تلاش های خود برای بازداشتن روسیه از پیشرفت را دو برابر افزایش داده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، لاوروف روز سه شنبه گفت: متاسفانه باید به این نکته اشاره کنم که اخیرا واشنگتن و برخی پایتخت های اروپایی تلاش های خود برای بازداشتن روسیه از پیشرفت را افزایش داده اند و سعی دارند کشور ما را بخاطر سیاست خارجی مستقل آن و دفاع از منافع ملی خود مجازات کنند.

وی افزود: مجبوریم به این نتیجه برسیم که به بررسی مسائل بروز کرده با احترام متقابل نمی توان امید بست زیرا غرب با روسیه از موضعی سخن می گوید که گویا مسکو در همه مسائل مقصر و مسئول است.

 به گفته وزیر خارجه روسیه، کشورهای غربی برای توجیه اقدامات ضدروسی خود ازجمله وضع تحریم های جدید، اتهامات و ادعاهای جعلی مختلف در مورد روسیه مطرح و برای اثبات ادعاهای خود هیچگونه شواهدی ارائه نمی کنند.

لاوروف خاطرنشان کرد: همه ادعاهای غرب علیه روسیه طبق معمول به شکل به احتمال زیاد مطرح می شود و ایرادهایی که از مسکو گرفته می شود بر اساس اتهامات جعلی و برخلاف عقل و منطق است.  

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تصریح کرد: پیشنهادهای روسیه برای آغاز گفت وگوهای حرفه ای در مورد تمام مسائلی که نگرانی غرب را برمی انگیزد، بدون پاسخ می ماند.

لاوروف به عنوان مثال به وضعیت پیرامون مسمومیت ادعایی الکسی ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت روسیه اشاره و خاطرنشان کرد: خودداری متکبرانه آلمان از دادن پاسخ به درخواست های مکرر دادستانی کل روسیه در مورد وضعیت پیرامون ناوالنی، نقض تعهدات برلین در کنوانسیون اروپایی کمک های متقابل حقوقی در پرونده های جنایی مورخه ۱۹۵۹ میلادی است.

وی افزود: مقام های آلمانی و فرانسوی بجای احترام به این سند حقوقی بین المللی، پیشنهاد بسته دیگر تحریمی اتحادیه اروپا در مورد شهروندان روسیه کردند.

لاوروف تصریح کرد: همه این اقدامات تاسف آور و نشانگر ناتوانی اتحادیه اروپا از ارزیابی درست رویدادهای در جهان و تلاش برای قرار گرفتن در خارج از چارچوب قانونی است.  

روابط روسیه و برخی کشورهای غربی بویژه آلمان به دلیل اتهام غرب به مسکو در مسمومیت الکسی ناوالنی فعال سیاسی روس که مدتی در بیمارستان برلین بستری شد، پرتنش شده است و اتحادیه اروپا تحریم هایی را در مورد مساله ناوالنی در مورد روسیه وضع کرده است.  

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای سیاست خارجی مستقل کشورش مبتنی بر همکاری با کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: ما برای توسعه همکاریها با کشورهایی که برای کار مشترک بر اساس یکسان با ما ۀماده اند تلاش می کنیم. تعداد این کشورها بسیار زیاد است و در مناطق مختلف ازجمله اوراسیا، آفریقا و آمریکای لاتین قرار دارند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند