آمریکا «اف-35» سفارش ترکیه را به یونان می‌دهد

کدخبر: 369973
اقتصاد نیوز : رسانه‌های از اقدام دولت آمریکا در تجهیز ارتش یونان به جنگنده‌های اف-35 که پیشتر قرار بود به ترکیه ارسال شوند، خبر دادند.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، دولت آمریکا قصد دارد 6 فروند از جنگنده‌های اف-35 که ترکیه پیشتر سفارش داده بود را به یونان  بفروشد. آمریکا از ارسال این جنگنده‌های پیشرفته به ترکیه به دلیل خرید سامانه اس-400 از روسیه صرف نظر کرد.

روزنامه  یونانی«استیا» نیز نوشت که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا و همتای یونانی‌اش در پشت درهای بسته در زمینه  خرید 20 فروند اف-35 به توافق رسیدند به نوشته این روزنامه، قراراست 6 فروند نخست از این 20 فروند به زودی به یونان ارسال شود.

یک روزنامه دیگر یونانی نیز نوشت که آزمایش سامانه اس-400 از سوی ترکیه، مسیر یونان را برای خرید اف-35 هموارتر کرد. روزنامه «جی سی تی» یونان نوشت، واکنش ایالات متحده به آزمایش اس-400 از سوی ترکیه فقط به تحویل هواپیماهای اف-35 به یونان محدود نمی‌شود، بلکه احتمال انتقال تجهیزات اتمی ناتو مستقر در پایگاه «اینجرلیک» در ترکیه  به جزیره «کرت» در یونان وجود دارد. 

یونان اعلام کرده که تصمیم آنکارا در اعزام کشتی  نزدیک یک جزیره این کشور به شدت تنش زا و تهدید مستقیم علیه صلح در منطقه است. سخنگوی دولت یونان روز دوشنبه نیز در واکنش به این موضوع و در طعنه به حامیان ترکیه گفت، ترکیه نشان داده که سخنانش فاقد هرگونه اعتبار است

روابط آتن و آنکارا مدتی است که بر سر مسئله ورود مهاجران و پناهجویان از خاک ترکیه به یونان  و اقدام آنکارا در اعزام کشتی‌های حفاری به شرق مدیترانه  به تیرگی گرویده و دو کشور همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم می‌کنند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما