کدخبر: ۳۷۰۸۵۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چرا آمار فوتی‌های کرونا واقعی نیست؟

اقتصادنیوز : معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران ضمن تشریح وضعیت بیمارستان‌های تهران در رابطه با پذیرش و بستری بیماران کرونایی، توضیحاتی در رابطه با آمار واقعی مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا در کشور ارایه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دکتر نادر توکلی با بیان اینکه ضریب اشغال بیمارستان‌های تهران در رابطه با ظرفیت کووید ۱۹ تکمیل شده است، گفت: با توجه به افزایش تصاعدی بیماران کرونا در پیک سوم اپیدمی، بیماران جدید ابتدا در اورژانس بستری شده و با خالی شدن تخت، به بخش‌ها منتقل می‌شوند.

وضعیت بیمارستان‌های کرونا در تهران / علت واقعی نبودن آمار فوتی‌ها

ظرفیت بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها شناور است

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها با توجه به شرایط شناور است، اظهار کرد: به عبارت دیگر ظرفیت بستری بیماران کرونایی ثابت نبوده و بنا به شرایط و بر اساس نیاز روزانه، بازگشایی بخش جدید، تخصیص تخت جدید و همچنین تغییر کاربری‌ها انجام می‌شود.

نیاز بیمارستان‌ها به "موبایل آی سی یو"

وی با بیان اینکه هنوز به راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی در تهران نیازی نداریم، اظهار کرد: بیمارستان های صحرایی تحت شرایط ویژه‌ای راه اندازی می‌شوند که هنوز در تهران به این شرایط نرسیده‌ایم، با این حال با توجه به تکمیل بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها، در حال حاضر "موبایل آی سی یو"  با توجه به استانداردها و امکانات خاص آن، یکی از نیازهای اصلی بیمارستان‌هاست.

توکلی با اشاره به تحمیل بار شدید به بیمارستان‌ها و کادر درمان در پیک اخیر بیماری، اذعان داشت: با این وجود ارایه خدمات درمانی به بیماران کرونایی و غیر کرونایی در بیمارستان‌ها به صورت بی وقفه ادامه دارد.

تکذیب عدم پذیرش بیماران و یا بستری بیماران در محوطه‌ بیمارستان‌ها

معاون درمان ستاد کرونا تهران در ادامه ضمن تکذیب بستری بیماران در محوطه‌های بیرونی و یا حیاط برخی بیمارستان‌ها، عنوان کرد: هیچ بیماری در محوطه و حیاط بیمارستان‌ها بستری نشده و همچنین ادعای عدم پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها نیز به هیچ عنوان سندیت ندارد، البته به دلیل تکمیل ظرفیت بخش‌های آی سی یو و وجود تعداد زیادی بیمار در لیست انتظار این بخش، گاهی بیماران نیازمند تخت آی سی یو، در اورژانس بستری شده و تا زمان خالی شدن بخش آی سیو خدمات ویژه در این بخش برایشان فراهم می‌شود.

تجهیز تخت‌های عادی به امکانات آی سی یو

توکلی با اشاره به برخی نارضایتی‌ها در این رابطه، از افزایش نظارت‌ برای رفع این کمبودها و انتقال سریع‌تر بیماران به بخش خبر داد و گفت: با توجه به حجم بالای بیماران نیازمند بستری در بخش‌های عادی و ویژه، در حال حاضر کمبود تخت ویژه با تجهیز تخت‌های معمولی با استانداردهای نسبی و امکانات آی سی یو، مانیتور و ونتیلاتور جبران می‌شود.

 حدود ۲۰ درصد پرسنل بیمارستان‌ها در مرخصی استعلاجی هستند

وی در عین حال با اشاره به خستگی و فرسودگی کادر درمان به خاطر ۹ ماه ارایه خدمت بی وقفه و مزمن شدن بحران کرونا، اظهار کرد: فرسودگی و درگیری بالای کادر درمان، بیمارستان‌ها را با کمبود جدی نیرو مواجه کرده، به گونه‌ای که همواره بین ۱۷ تا ۲۰ درصد پرسنل بیمارستان‌ها در مرخصی استعلاجی به سر می‌برند. بنابراین یکی از مشکلات اساسی برای ادامه این روند بحث فرسودگی پرسنل و تامین نیرو در بخش‌های بستری است.

در هیچ بیمارستانی افت سطح خدمات رخ نداده است

وی با بیان اینکه درخواست‌های لازم برای تامین نیروی جدید و جایگزین به سازمان استخدامی ارائه شده است، گفت: تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به پیمانی و استخدام رسمی افراد از جمله اقداماتی است که به بهبود شرایط بیمارستان‌ها و کاهش بار تحمیلی بر کادر درمان کمک می‌کند.

توکلی همچنین با تاکید بر اینکه با وجود افزایش بار بیماری در هیچ بیمارستانی افت ارایه خدمات وجود ندارد، گفت: فعالیت و سیستم کلیه ۶۵ بیمارستان اصلی فعال در تهران به صورت روزانه نظارت می‌شود و به هیچ عنوان خستگی و فرسودگی کادر درمان و فشار تحمیلی بر بیمارستان‌ها بر سطح ارایه خدمات تاثیرگذار نبوده و در صورت نیاز نیز پرسنل از بخش‌های عادی به بخش‌های کرونایی منتقل می‌شوند.

به دلیل واقعی نبودن آمار مبتلایان، نمی‌توان درباره آمار فوتی‌ها قضاوت درستی داشت

وی در بخش دیگر این گفت‌وگو در رابطه با آمار فوتی و مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور و مقایسه آن با سایر کشورها، اظهار کرد: از آنجا که آمار ابتلا در کشور دقیق نیست، بنابراین قضاوت درباره آمار واقعی مرگ و میرها امکانپذیر نیست.

وی با بیان اینکه رقم واقعی مبتلایان در کشور ما شناسایی نمی‌شود، در این رابطه توضیح داد: بر این اساس مخرج کسرعدد نشان دهنده‌ درصد مرگ و میر به نسبت مبتلایان رقم بسیار کوچکی است، در واقع مخرج کسر واقعی خیلی بزرگتر از عددی است که در حال حاضر به عنوان تعداد موارد ابتلا مطرح می‌شود، چراکه میزان ابتلای رسمی بر اساس تست pcr اعلام می‌شود که با توجه به میزان و پوشش فعلی انجام تست pcr در داخل کشور، واقعی نیست.

توکلی با بیان اینکه در حال حاضر مبتلایان تنها با pcr  و یا سی تی اسکن مثبت سنجیده می‌شوند، تصریح کرد: این در حالیست که به عنوان نمونه تقریباً هیچ مبتلایی با درگیری ریوی زیر۳۰ درصد، علامت دار نمی‌شود و این گونه نیست که همه مبتلایان دچار تنگی نفس شوند، لذا بسیاری از موارد بیماری بی علامت بوده و یا به صورت خستگی، کوفتگی و یا علائم غیراختصاصی بروز می‌کند که با انجام تست، مثبت می‌شود. بنابراین در شرایط فعلی که آمار مبتلایان دقیق  و واقعی نیست، نمی‌توان بر روی آمار فوتی‌ها قضاوت درستی داشت.

معاون درمان ستاد کرونا تهران در ادامه با اشاره به اظهاراتی مبنی بر دو یا ۳ برابر بودن رقم واقعی مبتلایان و فوتی‌ها، اظهار کرد: در حال حاضر دو نوع فوتی داریم، یکی بر اساس pcr مثبت و دیگری به صورت pcr منفی و سی تی اسکن مثبت؛ یعنی یکی مثبت pcr آزمایشگاهی و دیگری مثبت بالینی؛ ولی آنچه رسما اعلام می‌شود، آمار فوتی pcr مثبت است. بنابراین قطعا تعدادی از فوتی از نظر بالینی کووید است ولی از نظر pcr منفی هستند که در آمار رسمی  لحاظ  نمی‌شوند و آمار آن در بدترین شرایط با تعداد pcr مثبت‌ها برابر است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند