پوشش زنده انتخابات ۲۰۲۰ (بروزرسانی تاساعت 15:30)

آخرین وضعیت شمارش آراء در ایالات کلیدی /جمهوری خواهان پشت ترامپ را خالی کردند

کدخبر: 370995
اقتصاد نیوز : روند اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به مرحله حساسی رسیده و درحالی‌که پیروزی جو بایدن در ایالت حساس آریزونا قطعی به نظر می‌رسد، در ۳ ایالت سرنوشت‌ساز پنسیلوانیا، نوادا و جورجیا نیز با اختلاف قابل قبولی از دونالد ترامپ پیش افتاده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روند شمارش و اعلام نتایج آرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در آخرین گام‌ها به کُندی پیش می‌رود. با این وجود تنها در ۵ ایالت آریزونا، پنسیلوانیا، نوادا، جورجیا و کارولینای شمالی است که پیروز میدان همچنان نامعلوم باقی مانده است.

اگرچه برخی رسانه‌ها پیشتازی بایدن در آریزونا را غیرقابل جبران می‌دانند و با افزودن ۱۱ رأی الکترال این ایالت به سبد جو بایدن، مجموع آرای الکترال وی را به عدد ۲۶۴ رسانده‌اند. همچنین به نظر می‌رسد پیشتازی دونالد ترامپ در ایالت کارولینای شمالی، امکان بازپس‌گیری این ایالت توسط دموکرات‌ها را سلب کرده است.

عقب‌نشینی آرام مقامات جمهوری‌خواه از پشتیبانی ترامپ

ساعت 15:15- جیم آکوستا خبرنگار CNN گزارش داد که منابع نزدیک به کاخ سفید گفته‌اند که برخی از مقامات ارشد داخل کاخ سفید و کمپین انتخاباتی وی در حال عقب‌نشینی بی سروصدا از پشتیبانی ترامپ هستند، زیرا تغییر شرایط انتخابات در پنسیلوانیا و جورجیا نشان می دهد رئیس جمهور در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز نخواهد شد.

یک مشاور کلیدی دولت درباره این انتخابات گفت: "دیگر تمام شد، کار او تمام است". این مشاور دولت در پاسخ به این سوال که ترامپ در آینده چه کاری می تواند انجام دهد، پاسخ داد: "فقط خدا می‌داند، چه خواهد شد."

یک منبع دیگر می‌گوید: یک عامل فشار بر روی ترامپ این است که در حال حاضر برخی جمهوری‌خواهان در دولت -و خارج از آن- به چیزی فراتر از انتخابات 2020 نظر دوخته‌اند و مواضع و اقدامات خود را بر اساس جاه‌طلبی‌های خود درباره انتخابات‌های بعدی می‌سنجند. بر همین اساس از حالا روند فاصله‌گیری از ترامپ را آغاز کرده‌اند.

واکنش دادستان کل پنسیلوانیا به ادعای ترامپ درباره تقلب

ساعت 14:30: دادستان کل ایالت پنسیلوانیا گفته ادعای حقوقی ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا درباره تقلب در آرای شمارش شده در این ایالت کذب است.

به نوشته وبگاه خبری «نیوز مکس»، این مقام آمریکایی گفته مطمئن است که شکایت ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا تأثیری بر روند شمارش رأی‌ها در این ایالت نمی‌گذارد.

 

پوستر الکترال

کرونا در کاخ سفید در بحبوحه انتخابات

ساعت ۱۲:۰۰- در همین حال بلومبرگ از ابتلای ​مارک میدوز، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید به کرونا خبر داده‌اند. وی در ارتباط نزدیک با ترامپ و خانواده او بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، دو مقام مسئول در گفت‌وگو با CNN تأیید کردند که نتیجه تست کرونای رئیس دفتر کارکنان کاخ سفید مثبت اعلام شده است.

مارک میدوز

میدوز روزهای یکشنبه و دوشنبه با رئیس جمهور سفر کرد. وی همچنین روز سه شنبه که در مهمانی شب انتخابات کاخ سفید حاضر بود و با اعضای خانواده رئیس جمهور در ارتباط نزدیک بود.

یکی از دستیاران وی می گوید، با توجه به اینکه میدوز در اطراف سایر کارمندان خود بوده و در عین حال احتمالاً ناقل است، مقامات کاخ سفید اکنون به شدت نگران هستند.

این در حالی است که کاخ سفید عده‌ای را برای تماشای نتایج انتخابات دعوت کرده است. در آن زمان ، آلیسا فرح ، مدیر ارتباطات کاخ سفید گفت که با توجه به پاندمی، بررسی دما و اقدامات احتیاطی انجام می‌شود. برنامه های اولیه برای برگزاری یک مراسم در هتل ترامپ به دلیل محدودیت های محلی در اجتماعات داخلی و ترس از جریمه‌های قابل توجه ، لغو شد.

بنابراین رئیس جمهور شب گذشته سخنان خود را از اتاق مطبوعات کاخ سفید ارائه داد.

آخرین نتایج میدان‌های نبرد

ساعت ۱۱:۴۵- تا ظهر شنبه ۱۷ آبان وضعیت آرای شمارش شده در ۴ ایالت میدان نبرد به شرح اینفوگرافی زیر است؛

پوستر انتخابات آمریکا ۲۰۲۰ / هستی
آخرین نتایج ایالت‌های میدان نبرد/ به‌روزرسانی در ظهر شنبه ۱۷ آبان
در جداول زیر جزئیات آماری مربوط به نتایج آرای شمارش شده در ۵ ایالت سرنوشت‌ساز آمده است:
PENNSYLVANIA
پنسیلوانیا
NEVADA
نوادا
GEORGIA
جورجیا
NC
کارولینای شمالی

ادعای جدید جمهوری خواهان درباره آراء بایدن 

ساعت 09:30 : برخی مقامات حزب جمهوری‌خواه مدعی هستند که یک اشکال نرم افزاری در ایالت میشیگان موجب شده تا به اشتباه ۶ هزار رای دونالد ترامپ به نام جو بایدن ثبت شود.

بنا به نوشته دیلی میل، پس از بالا رفتن تعداد رای‌های بایدن در منطقه‌ای از میشیگان که معمولا حامیان جمهوری خواهان را در خود جای داده است، این اشکال نرم افزاری عیان شد. 

 

بایدن: ما این رقابت را می بریم 

ساعت 07:35 - جو بایدن در جمع هواداران خود در دلاور سخنرانی کرد. او گفت:  اعداد به ما می گویند که ما برنده این رقابت خواهیم بود. آرای ما در حال بیشتر شدن هم هستند. آریزونا را بعد از مدتها با خود خواهیم داشت..... این ها فقط عدد نیستند بلکه این حق ملت است که صدایش شنیده و رایش شمرده شود.بایدن در بخش دیگری از سخناتش ضمن برشمردن مشکلات فعلی ایالات متحده از جمله نژاد پرستی سیستماتیک، تغییرات آب و هوایی و مشکلات اقتصادی، به رکود و بیکاری ناشی از کرونا اشاره کرد. او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بایدن: ما این رقابت را می بریم.(جزئیات بیشتر)

موافقت دیوان عالی آمریکا با درخواست ترامپی‌ها در پنسیلوانیا

ساعت 05:40- دیوان عالی آمریکا شامگاه جمعه با بخشی از درخواست ستاد جمهوریخواهان در پنسیلوانیا موافقت کرد. به این ترتیب مقرر شده آرای پستی واصله در روز انتخابات و بعد از آن تا بعدازظهر جمعه به تفکیک از آرای دیگر شمارش شوند ولی با درخواست جمهوریخواهان مبنی بر توقف شمارش آرا موافقت نشد.(یورونیوز)

تعیین تکلیف 4600 رای باقیمانده جورجیا

ساعت 05:00-رییس یکی از مراکز شمارش اصلی آرا در جورجیا ابراز امیدواری کرد که تکلیف 4600 رای باقیمانده شامل 3800 رای ماخوذه شمارش نشده و 800 رای پستی مربوط به نظامیان تا قبل از شامگاه جمعه بوقت محلی نهایی شود.
ریچارد بارون  تصریح کرد پیام های تهدید آمیز خطاب به وی و پرسنلش در فضای مجاری بطرز عجیبی تشدید شده است و او از سوی کابران متهم به «دزدیدن آرا» شده است، اتهامی که بزعم وی بی اساس است.

بازداشت مردان مسلح در نزدیکی مرکز شمارش آرا در فیلادلفیا

ساعت 04:38- پلیس فیلادلفیا از دستگیری دو مرد مسلح در حوالی مرکز شمارش آرا انتخابات خبر داد. به گزارش آسوشیتدپرس این دو مرد 42 و 61 ساله با خود سلاح گرم به همراه داشتند.(جزئیات بیشتر)

کامالا هریس پیش از بایدن صحبت می‌کند

ساعت 04:30- پیش‌ بینی می‌شود که جو بایدن نامزد دموکرات‌ها امروز به وقت محلی در ایالت دلاور، درباره وضعیت انتخابات سخنرانی کند اما پیش از او انتظار می‌رود کاملا هریس نامزد معاون ریاست جمهوری سخنان خود را ارائه دهد.هریس پس از برگزاری انتخابات، درباره وضعیت انتخابات سخنرانی نداشته است.

ساعت 3:45 - دونالد ترامپ دقایقی پیش بر مواضع پیشین خود درباره نتیجه انتخابات تاکید کرد. او در حساب توییتر خود نوشت: «از همان اواخر شب انتخابات در تمامی این ایالت ها با فاصله جلو بودم اما هر چه پیش رفتیم بطرز معجزه آسایی شاهد از بین رفتن این برتری بودیم. شاید این برتری با روند قانونی که  تیم حقوقی ما به جریان انداخته اند دوباره از آن ما شود.»

 15 دقیقه بامداد17 آبان:قطار انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در نزدیکی ایستگاه پایانی خود، با سرعت کمتر، و شگفتی و حساسیت بیشتر همراه شده و نبرد نفس‌گیر دونالدترامپ و جوبایدن در گام‌‌های نهایی به ۵ ایالت کلیدی گره خورده، برخی رسانه‌های خبری از ایالت‌های  سرنوشت‌ساز پنسلیوانیا و جورجیا گزارش داده‌اند که بایدن در یک قدمی خط پایان از دونالد ترامپ پیش افتاده است.  

با گذشت ۳ روز از آغاز شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، نامزد پیروز در اغلب ایالت‌ها مشخص شده، و از ساعت‌ها پیش چشم‌ها به ۵ ایالت سرنوشت‌ساز کارولینای شمالی، جورجیا، پنسیلوانیا، آریزونا و نوادا دوخته شده است.

با این وجود، هرچه شمارش آراء در این ایالت‌ها به انتها نزدیک‌تر شده، فاصله آرای ۲ کاندیدا کاهش، و حساسیت رقابت افزایش یافته است. ظاهرا در ایالت‌های سرنوشت‌ساز هر چه آرای پستی بیشتری شمارش می شود فاصله ترامپ و بایدن نیز کمتر می شود و برخی احتمال می دهند حداقل در ۲ ایالت، نامزد پیروز، برتری چند هزار رای یا حتی کمتر داشته باشد.

سببسب

مشاور ترامپ: «انتقال آرام قدرت» انجام می‌شود

ساعت 23:30- در حالی‌که گزارش‌ها از احتمال بالای پیروزی جو بایدن خبر می‌دهند، «لری کادلو»، مشاور ارشد اقتصادی دونالد ترامپ گفت که وی فکر می کند انتقال قدرت به شکل صلح‌آمیز صورت خواهد گرفت.

لری کادلو، مشاور ارشد اقتصادی دونالد ترامپ، و رئیس شورای اقتصاد ملی کاخ سفید، گفت که او فکر می کند انتقال قدرت به آرامی و به شکل صلح آمیز صورت خواهد گرفت.

اظهارات وی در حالی مطرح می شود که جو بایدن در پنسیلوانیا و جورجیا پیشتاز شده و وی را در مسیر پیروزی و فتح کاخ ریاست جمهوری قرار داده است. هرچند CNN و بسیاری از خبرگزاری‌ها هنوز هیچ نامزدی را برنده اعلام نکرده‌اند اما بر اساس شرایط موجود و احتمال ناچیز تغییر روند کلی رقابت، گمانه‌زنی‌های جدی درباره پیروزی نامزد دموکرات‌ها مطرح است.

کادلو در مصاحبه با  CNBC، در پاسخ به این سؤال که آیا این امر برای ثبات بازار ضروری است یا خیر ، گفت: "من فکر می‌کنم که انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز انجام خواهد شد."

لری کادلو، مشاور ارشد اقتصادی دونالد ترامپ، و رئیس شورای اقتصاد ملی کاخ سفید

تفکیک آرای موقت در پنسیلوانیا

ساعت 22:15- یک قاضی ایالتی در پنسیلوانیا دستور جداسازی برگه‌های رای موقت را صادر کرده است؛ تا آن دسته از رای‌دهندگانی که احتمالاً برگه‌های رای غیابی معیوبی دارند از شمرده شدن آرمطمئن شدن از شمارش رای آنها استفاده می شود، کنار بگذارد.

فعلن معلوم نیست که چه تعداد از برگه‌های رای موقت پنسیلوانیا ممکن است متأثر از این دستور باشند.

قاضی اشاره کرد که ممکن است بعداً دستورات اضافی هم وجود داشته باشد، و دستور فعلی پتانسیل دعواهای حقوقی بیشتر را بر سر آرای تصحیح شده با رای موقت تعیین می کند.

بازشماری آرای جورجیا

ساعت  21:00- گفتنی است ساعاتی پیش از دستور قاضی پنسیلوانیا، برد رافنسپرگر وزیر ایالتی جورجیا طی نشستی خبری اعلام کرد که در صورتی که اختلاف میان دو نامزد همچنان نزدیک باقی بماند، آرا بازشماری خواهد شد. 

وی افزود: «در جورجیا بازشماری مجدد انجام می‌شود.» وی تاکید کرد، تمرکز آن‌ها بر این موضوع خواهد بود که مطمئن شوند تمام آرای قانونی به‌طور دقیق شمرده و ثبت شوند.

از آنجا که جو بایدن تنها با ۱۵۷۹ رای در جورجیا از ترامپ پیش افتاده است پیش‌بینی بازشماری آرا می‌شد. هنوز شمارش کل آرا در جورجیا به پایان نرسیده است و مسئولان برگزاری انتخابات در این ایالت گفته‌اند تنها ۴۱۶۹ رای شمارش نشده باقی مانده است. این ایالت کلیدی ۱۶ کرسی الکترال داشته و در حال حاضر «جو بایدن»، نامزد دموکرات‌ها با اختلافی اندک در آن پیشتاز است. 

افزایش فاصله آرای بایدن وترامپ در پنسیلوانیا و نوادا

ساعت 20:28- با ادامه شمارش آرا در پنسیلوانیا و نوادا فاصله بایدن با ترامپ در این دو ایالت بیشتر شد. نامزد دموکرات‌ها هم اکنون در پنسیلوانیا ۹ هزار و ۲۷ رای بیشتر از دونالد ترامپ دارد و پیش‌بینی می‌شود با شمارش آرای بیشتر از فیلادلفیا این فاصله بیشتر شود.جو بایدن در ایالت نوادا نیز با ۲۲ هزار و ۷۶ رای بیشتر پیشتاز است.

نوادا

جان کینگ ، خبرنگار سی.ان.ان گفت ، با 91٪ آرا شمارش شده در نوادا، بایدن با حدود 20،000 رأی پیشتاز است.

کینگ گزارش داد ، در منطقه کلارک ، منطقه پرجمعیت نوادا ، در آخرین دسته از نتایج آرای شمارش شده جو بایدن ۱۹ هزار و ۹۹۵ رأی و پرزیدنت ترامپ ۹هزار و ۳۵۷ رأی آورد. این بدان معناست که جو بایدن 65٪ آرای کلارک را به خود اختصاص داده است. "این به شما می گوید که همه چیز روشن است. در رای گیری های جدید جو بایدن 65٪ آرای کلارک را کسب می کند. 

وی گفت: "اگر تناسب رقابت تغییر نکند، دونالد ترامپ با دانستن اینکه در حال حاصر در پنسیلوانیا، جورجیا و آریزونا نیز عقب است، نمی تواند زیر میز بزند و مطمئناً توان ادامه نیز ندارد.

ساعت 12 شب به وقت شرق آمریکا (8:30 صبح شنبه به وقت تهران) انتظار می رود مقامات انتخاباتی در نوادا هم دسته جدیدی از نتایج آرا را منتشر کنند. طبق گفته وزیر امور خارجه نوادا ، آقای بایدن با حدود ۹هزار رأی در نوادا پیشتاز است و 190 هزار رأی برای شمارش باقی مانده است.

NNNNN

گفتنی است حدود 90 درصد از آرا باقی مانده مربوط به شهرستان کلارک است که به شدت حامی دموکرات‌هاست.

پنسیلوانیا؛ شاه‌کلید کاخ سفید

جو بایدن، در ایالت حساس پنسیلوانیا پیشتازی را به دست گرفته است. بر اساس الگوی ۹۵ درصد آرای شمارش شده در این ایالت، پیروزی نهایی جو بایدن در این ایالت سرنوشت‌ساز بسیار محتمل است و به این ترتیب پنسیلوانیا احتمالا تا پایان امروز، شاه‌کلید کاخ سفید را به بایدن خواهد سپرد.

دیوید چالیان، خبرنگار سی.ان.ان توضیح داد: "آنچه میز تصمیم‌گیری ما اکنون انجام می‌‌دهد، "محاسبه آرا شمارش‌نشده و میزان نرخ ورود آن‌ها در پنسیلوانیا است.

گفتنی است بخش عمده ای از برگه های رای باقی مانده در پنسیلوانیا از فیلادلفیا و مناطق اطراف آن خواهد آمد، بخش که به شدت برای بایدن به این نقطه آمده است.

چالیان درباره موفقیت مداوم بایدن در بزرگترین شهر این ایالت گفت: "ببینید چه اتفاقی در فیلادلفیا افتاده است. او 87٪ از آرای آنها را به دست آورد. ما می دانیم ... هنوز تعداد زیادی رای در فیلادلفیا برای شمارش وجود دارد. وقتی این نوع رای برتری بایدن ، به مجموع آرا وارد می شود ، این فقط سطح اطمینان را افزایش می دهد که این به طور بالقوه برای دونالد ترامپ دور از دسترس است. "

چالیان افزود: "ما باید به دنبال یک سطح اطمینان باشیم و به دنبال این محاسبات هستیم که کاندیدای مقام دوم در پنسیلوانیا -اکنون دونالد ترامپ- به هیچ وجه احتمال پیشی گرفتن ازپیشتاز رقابت در این ایالت را نداشته باشد. هنگامی که به آن سطح از اطمینان می رسیم ... پس یک طرح ریزی انجام می شود."

پنسیلوانیا دارای 20 رأی الکترال است و می تواند بایدن را از حد نصاب ۲۷۰ الکترال نیز عبور دهد.

PPPP

چالیان به بینندگان یادآوری کرد: "ما منتظر خواهیم بود تا رای بیشتری به پنسیلوانیا وارد شده و نتایج شمارش آن‌ها اعلام شود. زیرا همچنان مشغول ادامه محاسبات برای حصول اطمینان از پیروزی در پنسیلوانیا به عنوان شاه‌کلید کاخ سفید هستیم.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات با اعلام شدن دسته ای تازه از آرای پنسیلوانیا ، برتری خود را در این ایالت حساس ارتقاء داده است.

آخرین مجموعه آرا از شهرستان باکس، منطقه ای در شمال فیلادلفیا وارد شد. بلیزر خبرنگار CNN جدیدترین ارقام را ارائه داد؛ "بایدن 2016 رأی و ترامپ 897 رأی را به دست آورده است. به عبارت دیگر ، بایدن 68٪ آرای تازه شمارش شده را کسب کرده و به همین دلیل برتری وی نسبت به ترامپ در پنسیلوانیا افزایش یافته است."

آماده‌سازی مجلس نمایندگان برای دولت بایدن

ساعت 20:12- نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: « بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده خواهد بود.» پلوسی افزود که مجلس نمایندگان در حال آماده شدن برای «دولت جدید بایدن» است.(جزئیات بیشتر)

آرای جورجیا بازشماری می‌شود

ساعت 19:35- آرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ایالت جورجیا بازشماری خواهد شد.به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، شماری از آرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ایالت جورجیا بازشماری خواهد شد. این خبر را برد رافنسپرگر وزیر ایالتی جورجیا طی نشستی خبری اعلام کرد. (جزئیات بیشتر)

مایکل گلد خبرنگار نیویورک‌تایمز می‌گوید یک مقام ارشد انتخاباتی ایالت جورجیا گفته است درصورتی‌که اختلاف بین نامزدها اندک باشد، آرای جورجیا بازشماری خواهد شد". در حال حاضر بایدن با حدود 1500 رای پیشتاز آرای جورجیا است.

وی همچنین به نقل از یک مقام انتخاباتی در جورجیا نوشت:  بیش از ۴هزار رأی برای شمارش در جورجیا و همچنین تعداد نامعلومی از آرا صندوق‌های خارج از کشور و نظامی باقی مانده است.

گابریل استرلینگ ، مدیر اجرای سیستم رأی گیری ایالت ، صبح جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که تعداد 4169 رأی گیری عالی برای شمارش تعداد انگشت شماری از ایالت های جورجیا وجود دارد.

بایدن صبح امروز در جورجیا پیش قدم شد. ترامپ بدون جورجیا و پنسیلوانیا نمی تواند راهی برای دستیابی به 270 رأی الکترال لازم پیدا کند ، بنابراین حفظ شانس وی برای پیروزی انتخابات به تحولات دو ایالت بستگی دارد.

GGG

توییت جدید ترامپ

ساعت 18:53- دونالد ترامپ در توییت جدید خود نوشت: فیلادلفیا در فساد انتخابات سابقه زیادی دارد.\

افزایش فاصله بایدن با ترامپ در پنسیلوانیا

ساعت 18:36- آخرین نتیجه منتشرشده از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت پنسیلوانیا نشان می‌دهد که فاصله جو بایدن با دونالد ترامپ اندکی افزایش یافته است. جو بایدن اکنون با ۶ هزار و ۷۳۷ رای از دونالد ترامپ در این ایالت پیش افتاده است. نامزد دموکرات‌ها در صورت پیروزی در پنسیلوانیا با کسب ۲۰ رای الکترال این ایالت رئیس‌جمهوری آینده آمریکا خواهد بود. تخمین زده می‌شود که هنوز حدود ۱۶۰ هزار رای در پنسیلوانیا شمرده نشده است.

ستاد انتخاباتی ترامپ: انتخابات تمام نشده است

ساعت 18:30- ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ به دنبال تصمیم برخی رسانه‌ها برای اعلام پیروزی جو بایدن در ایالت پنسیلوانیا تاکید کرد که انتخابات «تمام» نشده است. ستاد انتخاباتی نامزد جمهوریخواهان افزوده است که آرای چهار ایالت باقی‌مانده که جو بایدن در آنها پیشتاز است نهایی نیست. 

ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا افزوده است که دونالد ترامپ پس از بازشماری آرای جورجیا در این ایالت پیروز خواهد شد. در بیانیه این ستاد آمده است که در ایالت پنسیلوانیا «تخلفاتی» روی داده است.

ترامپ قصد پذیرش شکست را ندارد

ساعت 18:24- فاکس نیوز اعلام کرد که منابع آگاه تاکید کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از توصیه های مشاوران خود، قصد ندارد شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری را بپذیرد.(جزئیات بیشتر)

واکنش بولتون به ادعاهای ترامپ

ساعت 17:39-جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ در واکنش به ادعاهای ترامپ درباره تقلب اعلام کرد:جمهوریخواهان در برابر «آزمون شخصیتی» قرار دارند. به گفته وی نامزدها نباید «دروغ» بگویند اما اگر شواهدی مبنی بر تخلف در دست دارند باید از مجاری قانونی آن را پیگیری کنند. 

بایدن در پنسیلوانیا هم از ترامپ پیش افتاد

ساعت 17:29- جو بایدن با شمارش شماری از آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پنسیلوانیا از دونالد ترامپ پیش افتاد. نامزد دموکرات‌ها اکنون در این ایالت پنج هزار و ۵۸۷ رای بیشتر از دونالد ترامپ کسب کرده است. جو بایدن در صورت پیروزی در پنسیلوانیا ۲۰ رای الکترال این ایالت را کسب خواهد کرد و رئیس‌جمهوری آینده آمریکا خواهد بود. (جزئیات بیشتر)

 

واکنش رهبر جمهوریخواهان در سنا

ساعت 17:10- میچ مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت که همه رای‌های قانونی باید شمارش شوند اما رای‌هایی که غیرقانونی به ثبت رسیده‌اند نباید شمرده شوند. 

رهبر جمهوریخواهان

اعلام تعداد آرای باقیمانده در جورجیا

ساعت 17:03- در حالی که جو بایدن با کسب ۱۰۹۶ رای بیشتر در ایالت جورجیا از دونالد ترامپ پیش افتاده است اما هنوز حدود ۱۰ هزار رای در این ایالت جنوبی شمارش نشده است. ایالت جورجیا ۱۶ رای الکترال دارد و جو بایدن در صورت پیروزی در این ایالت رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا خواهد بود. 

زنی که بایدن را در جورجیا پیش‌انداخت

ساعت 16:57- جو بایدن در آخرین بخش‌های مارتن طولانی شمارش آرا و زمانی که ۹۹ درصد آرا در ایالت جورجیا شمرده شده بود، از ترامپ پیشی گرفت. این جلو افتادن تنها به اندازه ۹۱۷ رای است  اما می‌تواند بایدن را زودتر به کاخ سفید برساند. بسیاری معتقدند بایدن برای این پیروزی، مدیون یک زن سیاهپوست به نام استیسی اِیْبرامز است.(جزئیات بیشتر)

پرداخت میلیون‌ها دلار به بایدنی‌ها در استرالیا

ساعت 16:10- به‌رغم عدم اعلام رسمی نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، بنگاه شرط‌بندی استرالیایی بنگاه شرط بندی اسپورتس‌بت استرالیا ، اعلام کرد۲۳ میلیون دلار استرالیا، معادل ۱۶.۵ میلیون دلار آمریکا، به افرادی که روی برد جو بایدن شرط بندی کرده بودند، پرداخته است. این بنگاه خبرداد که پول بیش از ۱۰۰ هزار شرطی که پیروزی بایدن را پیش بینی کرده بودند، پرداخته است.سخنگوی این بنگاه شرط بندی گفت که «اطمینان دارد که جو بایدن به کاخ سفید راه یافته خواهد یافت.»(جزئیات بیشتر)

اداره پست آمریکا ۱۷۰۰ رای شهروندان در پنسیلوانیا را تحویل مقامات داد

ساعت14:42- اداره پست آمریکا اعلام کرد که روز پنجشنبه ۱۷۰۰ رای را که هنوز به دست مقامات مسئول شمارش آراء نرسیده بود تحویل آنها داده است.آرای رای دهندگان در پنسیلوانیا اگر تا غروب جمعه به حوزه‌های رای‌گیری برسد شمارش خواهد شد. دونالد ترامپ هم‌اکنون حدود ۱۸ هزار رای بیشتر از جو بایدن در پنسیلوانیا کسب کرده است. با این حال هنوز حدود پنج درصد کل آرای این ایالت شمارش نشده است. هواداران جو بایدن بیشتر از طرفداران دونالد ترامپ از ارسال آراء با پست استقبال کرده‌اند. 

 

فاصله بایدن با ترامپ در جورجیا افزایش یافت

ساعت 14:22- آخرین نتیجه منتشرشده از انتخابات در ایالت جورجیا نشان می‌دهد که جو بایدن دو میلیون و ۴۴۹ هزار و ۵۸۰ رای به دست آورده است. در مقابل دونالد ترامپ دو میلیون و ۴۴۸ هزار و ۴۸۴ رای کسب کرده است. به این ترتیب فاصله جو بایدن و دونالد ترامپ در جورجیا به ۱۰۹۶ رای رسید. جو بایدن در صورت پیروزی در این ایالت رئیس‌جمهوری آینده آمریکا خواهد بود. 

ترامپ و بایدن

 

سبقت بایدن از ترامپ در جورجیا

ساعت 13:00- بر اساس گزارش آسوشیتدپرس در آخرین شمارش آرای ایالات جورجیا، جو بایدن توانست با اختلاف ۹۱۷ رأی از دونالد ترامپ پیش بیافتد. 

gEORGIA
آسوشیتدپرس

اگر بایدن بتواند تا انتها برتری خود را در ایالت جورجیا (با ۱۶ رای الکترال) حفظ کند، به ۲۶۹ رأی الکترال دست خواهد یافت و تا حد نصاب ۲۷۰ رای الکترال تنها یک کالج الکترال فاصله دارد. 

ترامپ و بایدن
سی‌ان‌ان

اگرچه در ۴ ایالت سرنوشت‌ساز دیگر نیز فاصله رای ها به میزان قابل جبران برای هر ۲ نامزد رسیده است، اما در صورت پیروزی بایدن در جورجیا آرای الکترال وی به ۲۶۹ می‌رسد و چنانچه ترامپ بتواند ضمن حفظ برتری خود در پنسیلوانیا و کارولینای شمالی، در ۲ ایالت جنوب غربی -آریزونا و نوادا- نیز گوی سبقت را از رقیب دموکرات خود برُباید، آن‌گاه آرای الکترال ۲ نامزد روی عدد ۲۶۹ برابر خواهد شد.

GERER

وضعیت ایالت‌های سرنوشت‌ساز دیگر

پنسیلوانیا/ ۲۰ الکترال

PPPPP

PIUOP

آریزونا/ ۱۱ الکترال

ARSD

NVNVNVNVVV

نوادا/ ۶ الکترال

NNNNNNNNNNN

کارولینای شمالی/۱۵ الکترال

کارولینا

 


ساعت 12:30- در آخرین تحولات با شمارش بیش از ۹۹ درصد از آرای ایالت جورجیا -تا ساعت 03:30 بامداد به وقت شرق آمریکا- اختلاف آرای بایدن و ترامپ از آنچه پیشتر گزارش شده بود نیز نزدیک‌تر شده و به زیر ۵۰۰ رأس رسیده است.

انتخابات ترامپ و بایدن نقشه نیویورک‌تایمز

ساعت 6 صبح:کاهش اختلافات در ایالت های کلیدی به شدت سرعت گرفته است، مهم ترین ایالت ها جورجیا و پنسیلوانیا است که رقم اختلاف بسیار ناچیز شده است. در پنسیلوانیا هنوز شش درصد دیگر آراء خوانده نشده است که فاصله به 53 هزار رای رسیده است. روز چهارشنبه ترامپ با 500 هزار رای از بایدن جلو بود اما ظرف یک روز یک صفر از رقم مورد اختلاف پریده و فاصله به 50 هزار رای رسیده است.

جدول دو

ساعت3:30:دونالد ترامپ در یک سخنرانی صریح و بی سابقه ساختار انتخابات را زیر سئوال برد و با حمله به دموکرات ها و جریان های قدرت مدعی شد می خواهند رای او را بدزدند. به نظر می رسد او با این سخنرانی نشان داد که فعلا قصد پذیرش نتیجه انتخابات را ندارد زیرا مدعی شد جریان قدرت در حال مهندسی انتخابات 2020 است.

ترامپ می گوید بانکداران وال استریت با میلیون ها دلار هزینه علیه او و مردم عادی نمی خواهند او دوباره رئیس جمهور آمریکا شود. او می گوید آرای که او  از قومیت ها گرفته در تاریخ حزب جمهوریخواه بی نظیر بوده است. او می گوید رای او از سوی حزب رقیب و جریان قدرت در آمریکا سرکوب شده است. ترامپ با اشاره به نظرسنجی ها قبل از انتخابات تاکید دارد: تمامی نظرسنجی ها تا کنون اشتباه درآمده است و دستگاه های اداره کننده انتخابات که حامی حزب دموکرات هستند اجازه نداند ناظران ما بر جریان رای گیری نظارت کنند.آنها ابتدا صبر کردند تا متوجه شوند چقدر رای کم دراند و بعد با آوردن آرای پستی در حال کم کردن فاصله بایدن از من هستند تیم ما در حال شکایت از این فرایند است. ترامپ می گویند به دلیل این که به ناظران او اجازه حضور برای شمارش آراء را نداده اند با دوربین ناچار شده اند روند را زیر نظر بگیرند.

نامزد حزب جمهوریخواه ادعا دارد: شمارش در پنسیلوانیا شمارش آراء از سوی یک دستگاه فاسد انجام می شود و سه روز بعد از انتخابات هنوز برگه رای دریافت می کنند برگه رای هایی که مهر پستی ندارد. ترامپ با تفکیک رای های قانونی از همه رای ها می گوید: می خواهیم روز انتخابات، روز انتخابات باشد و هیچ اتاق مخفی نباشد. به همین دلیل کار را به دیوان عالی کشور می کشانیم و کوتاه نمی آییم و از طریق یک فرایند قانونی باید کار را دنبال می کنیم و این قاضی است که باید در نتیجه انتخابات تصمیم بگیرد.


ساعت 2:42:اختلاف در ایالت سرنوشت ساز پنسیلوانیا به 78 هزار رای رسید ترامپ در روز چهارشنبه 500 هزار رای از بایدن جلو بود اما با ادامه شمارش آراء این اختلاف کمتر و کمتر شد گفته می شود 300 هزار رای دیگر شمارش نشده است. تیم بایدن ادعای پیروزی در این ایالت دارد و تیم ترامپ با ارسال چند شکایت حقوقی خواستار بازنگری در روند شمارش آراء است.

ساعت 2 بامداد:در حالی که شمارش آراء نهایی نشده است تیم ترامپ کماکان به نتیجه اعتراض دارد و مدعی تقلب است. روزنامه یو اس تودی نوشته است در تاریخ آمریکا سابقه نداشته یک رئیس جمهور نتایج آراء را نپذیرد اما هر اتفاقی تاریخ انقضا دارد. در تازه ترین اتفاق پسر و وکیل ترامپ به جمهوریخواهان و غیبت آنان در حمایت از ترامپ طعنه زده اند و نوشته کجا هستید. برخی می گویند جمهوریخواهان احتمال دارد در صورت استنکاف او از نتیجه راه خود را ترامپ جدا کنند و برای آینده برنامه ریزی کنند.

ساعت 24:در حال حاضر نتیجه 5 ایالت هنوز مشخص نسیت در ایالت بایدن پیش تاز است و در سه ایالت ترامپ.ترامپ برای پیروزی علاوه بر سه ایالتی که پیش تاز است به رای ایالت نودا نیز نیاز دارد. نودا 6 الکترال دارد و 89 درصد آرای آن تا کنون شمارش شده است. بایدن در این ایالت با 11 هزار رای جلوتر از ترامپ است البته در ایالت جورجیا هم که 98 درصد آرای آن شمارش شده است برتری ترامپ از بایدن کمتر از 13 هزار رای است. تیم بایدن ادعا دارد با شمارش آرای باقی مانده جورجیا را پیروز می شود.در کارولینای شمالی هم که فقط درصد رای ها شمارش نشده است ترامپ حدود 77 هزار رای جلو است.در پنسیلوانیا نیز ترامپ تا عصر 5 شنبه 130 هزار رای از بایدن بیشتر داشت. با این که برخی رسانه های آمریکایی آرای ایالت آرویزنا را به سبد جو بایدن ریخته اند اما نیوریوک تایمز و چند رسانه معتبر رنگ این این ایالت را خاکستری نگه داشته اند.بنا برگزارش این رسانه از 86درصدی رای که شمارش شده سهم بایدن50.5 درصد و سهم ترامپ 48.1 درصد است، فاصله رای 68 هزار برآورد می شود. 

 اما برخی وبسایت‌های خبری با افزودن ۱۱ الکترال ایالت آریزونا به سبد جو بایدن، آرای الکترال وی را ۲۶۴ اعلام کردند. اگر دونالد ترامپ آرای الکترال کارولینای شمالی، جورجیا و پنسیلوانیا را به نام خود ثبت کند، آرای الکترال وی به ۲۶۵ خواهد رسید و در چنین شرایطی همه چیز به نتیجه ایالت نوادا بستگی دارد.

264

اعتراضات پساانتخاباتی در حال اوج‌گیری؛ آریزونا و میشیگان نا آرام شد

16:30- با نزدیک شدن به ساعات پایانی شمارش آرا و احتمال تعیین نتیجه نهایی انتخابات، و در حالیکه هنوز هم نمی‌توان با قطعیت هیچ‌یک از ۲ نامزد رزا پیروز انتخابات دانست، برخی شهرهای آمریکا، صحنه نخستین ناآرامی‌های پساانتخاباتی است، تا آنجا که طرفداران ترامپ خواستار توقف یا بازشماری آرا در برخی ایالت‌ها هستند و طرفداران بایدن از لزوم شمارش همه آرا می‌گویند.

تصاویر ​ناآرامی‌های پساانتخاباتی در آمریکا

آکسیوس در گزارشی به اعتراضات حامیان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مقابل یکی از مراکز اخذ رای در شهر «فینیکس» ایالت آریزونا، پرداخته. این اعتراض بعد از آن صورت گرفت که ترامپ از بابت آنکه رسانه‌هایی چون فاکس نیوز و آسوشیتدپرس، جو بایدن رقیب دموکرات را فاتح این ایالت کلیدی با ۱۱ رای الکترال معرفی کردند؛ به خشم آمد.
سی بی اس هم در گزارشی از تجمع طرفداران مسلح ترامپ در مرکز رای‌گیری «ماری‌کوپا کانتی» ایالت آریزونا و حضور همزمان پلیس ضدشورش خبر می‌دهد حال آنکه ظاهراً مسئولین این حوزه حساس، حین شمارش باقی‌مانده آرا، مانع از حضور رسانه‌ها شده‌اند.

ناآرامی‌های پس از انتخابات آمریکا

اما در «مینیاپلیس» ایالت مینه‌سوتا هم این طرفداران بایدن هستند که در اعتراض به ادعای ترامپ مبنی بر بروز تقلب از سوی حزب دموکرات به خیابان‌ها آمده‌اند.

در شهر «دنور» ایالت کلرادو، پلیس با طرفداران ترامپ درگیر شده و چند نفری هم بازداشت شده‌اند.

در شهر «فیلادلفیا» ایالت پنسیلوانیا نیز، طرفداران بایدن با شعار «تک تک آرا را بشمارید» به خیابان‌ها آمده‌اند.

در «دیترویت» ایالت میشیگان هم، همزمان با اعلام پیروزی بایدن، طرفداران ترامپ با شعار «شمارش آرا را متوقف کنید» به طرف مراکز اخذ رای هجوم بردند.


ساعت13:30- وبسایت خبری پالیتیکو با آبی کردن رنگ ایالت آریزونا در نقشه انتخاباتی خود، آرای بایدن را معادل ۲۶۴ کالج الکترال اعلام کرد. به این ترتیب جو بایدن برای پیروزی تنها به ۶ رأی الکترال نیاز خواهد داشت.

همچنین در آرای عمومی شمارش شده در کل کشور تا اینجای کار جو بایدن ۷۲/۱ میلیون رأی معادل ۵۰/۴۰ درصد و دونالد ترامپ ۶۸/۶ میلیون رأی معادل ۴۷/۹۷ درصد از آرای عمومی را ازآن خود کرده است.

untitled

13:30- در همین حال آسوشیتدپرس نیز ایالت آریزونا را به رنگ آبی درآورده و نتیجه درا ۲۶۴ به ۲۱۴ به نفع جو بایدن گزارش داده است.

با افزودن ایالت آریزونا -که اغلب به عنوان یک ایالت قرمز قلمداد می‌شد- به جبهه دموکرات‌ها، او تا فتح کاخ سفید تنها ۶ رأی الکترال فاصله دارد.

264

در همین حال اگر فرض کنیم دونالد ترامپ آرای الکترال کارولینای شمالی (۱۵)، جورجیا (۱۶) و حتی پنسیلوانیا (۲۰) را به نام خود ثبت کند، آرای الکترال وی به ۲۶۵ خواهد رسید و با یک الکترال بالاتر از جو بایدن قرار خواهد گرفت. در چنین شرایطی همه چیز به نتیجه ایالت نوادا بستگی دارد.

گفتنی است نقشه انتخاباتی برخی رسانه‌های معتبر دیگر نظیر نیویورک‌تایمز همچنان نتیجه ایالت آریزونا را نامشخص گزارش کرده‌اند و نتیجه ۲۵۳ به ۲۱۴ نمایش داده‌اند.

انتخابات ترامپ و بایدن نقشه نیویورک‌تایمز

نوادا کلید پیروزی را به کدام نامزد می‌دهد؟

بنابر گزارش‌ها از مراکز اخذ و شمارش آراء در ایالت نوادا، تاکنون حدود سه‌چهارم از کلیه آرای ثبت شده شمارش شده است که تا اینجای کار بایدن در رقابتی تنگاتنگ از ترامپ پیش افتاده است.

نوادا

تا اینجای کار جو بایدن ۵۸۸ هزار و ۲۵۲ رأی معادل ۴۹/۳ درصد و دونالد ترامپ ۵۸۰ هزار و ۶۰۵ رأی معادل ۴۸/۷ درصد از کل آرای شمارش شده (۷۵٪) در این ایالت را به دست آورده است.

نوادا


دونالد ترامپ مدعی تقلب شد

ساعت 13:00: دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در توییتی نوشت: در پنسیلوانیا ناظران قانونی اجازه حضور بر سر صندوق نداشتند و در میشیگان هم تعداد زیادی آرای تقلبی به صندوق ریخته شده است.

ترامپ بایدن

ساعت 12:50: جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توانست در ایالت میشیگان بر ترامپ غلبه کند و 16 رای الکترال این ایالت را از آن خود کند. اگر بایدن ایالت نودا را ببرد پیروز قطعی انتخابات خواهد بود. او در یک سخنرانی گفت اطمینان دارد که پیروز انتخابات است. شمارش آراء نشان می دهد بایدن از ترامپ اندکی جلو است هر چند که امکان دارد نتایج تغییر کند. بایدن دقایقی پس از پیروزی توئیت کرد: رئیس جمهوری خواهد شد که حامی همه مردم آمریکا باشد زیرا ریاست جمهوری یک نهاد حزبی نیست. تیم ترامپ نیز در نشت خبری که برگزار کرد بدون پاسخ به پرسش خبرنگاران مدعی تقلب در انتخابات شد.

ساعت 12:ستاد انتخاباتی ترامپ اعلام کرد که دادخواستی را به دادگاه ایالت پنسیلوانیا داده که طی آن خواستار توقف شمارش آرا در این ایالت شده است. وکیل ترامپ گفته ذیل این دادخواست مدعی شده که قصد دارد مانع اقدام مقامات دموکرات این ایالت در مخفی کردن فرایند شمارش آرا از دید ناظران جمهوری‌خواه شود.دادستانی ایالت پنسیلوانیا می‌گوید که اجازه هیچ‌گونه وقفه یا توقف در شمارش آراء این ایالت را نمی‌دهد.

ساعت 11:20: آمار رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تغییر کرد و آرای ویسکانستین رسما به سبد بایدن ریخته شد تا رای الکترال در برابر ۲۱۴ رای الکترال دونالد ترامپ از او پیشی بگیرد. تیم ترامپ به شمارش آراء در این ایالت معترض است و دونالد ترامپ به روند شمارش آراء طعنه توئیتری می زند. در واکنش به توئیت های ترامپ رقیب دموکرات او توئیت زده است. جو بایدن در توئیت خود خواستار شمارش همه آراء شده است.

ساعت 10:20: ترامپ در توئیتی اعلام کرد که در پنسیلوانیا بزرگ پیروز می شود او از سخنان فرماندار این ایالت درباره آرای باقی مانده انتقاد کرد.

ساعت 10:هم اکنون هر دو نامزد رقابت نزدیکی در ایالت های حساس کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان دارند. گفته می شود هنوز میزان زیادی از آرای پستی در این ایالت های حساس شمارش نشده است.در همین حال تام وولف فرماندار ایالت پنسیلوانیا  در توئیتی اعلام کرد که حدود یک میلیون رای پستی شمرده نشده در این ایالت وجود دارد.وی به شهروندان این ایالت وعده داد که تمامی آرای پستی شمرده خواهند شد.

فرماندار ایالت آریزونا نیز اعلام کرده که هنوز شمارش آرای پستی در این ایالت آغاز نشده است.به گفته وی اختلاف آرای بایدن و ترامپ در حال کاهش است.
برخی کارشناسان دو روز تا حتی یک هفته را برای اعلام نتیجه نهایی پیش بینی کرده و علت آن را طولانی شدن شمارش آرای پستی دانسته اند که این بار به دلیل شیوع کرونا در مقایسه با دوره های قبلی انتخابات آمریکا بسیار گسترده بوده است.ناظران معتقدند که بیشتر آرای پستی از آن دموکرات ها و طرفداران بایدن است.

ساعت 9:30: تیم ترامپ خواستار بازشماری آرای ویسکانسین شد اما کمیسیون انتخاباتی اعلام کرد ترامپ برای شکایت باید 10 روز صبر کند.

ساعت 8:20: رسانه های امریکایی از پیروزی قطعی بایدن در ایالت سرنوشت ساز ویسکانسین خبر داده اند در صورت تایید رسمی این خبر 10 الکترال به مجموع آرای الکترال بایدن اضافه می شود و مجموع آرای الکترال او به 248 افزایش می یابد.در این حالت فاصله بایدن تا پیروزی 22 رای الکترال خواهد بود. با پیروزی بایدن در ویسکانسین اگر ترامپ آرای میشگان را از آن خود نکند شانس پیروزی را تا حد زیادی از دست خواهد داد مگر این که نودا را از بایدن ببرد و در سه ایالت دیگر نیز که پیشتاز است بر بایدن غلبه کند.

ساعت 5:41:میشیگان  یکی از ایالت‌های کلیدی و سرنوشت ساز، در رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت 16 رأی الکترال دارد و تا کنون 93 درصد از آرای آن شمارش شده است. (جزئیات بیشتر)

نتایج انتخابات آمریکا تا عصر امروز

 به گزارش اقتصادنیوز؛با پایان یافتن تدریجی آخرین مرحله رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره آمریکا، روند شمارش آراء در برخی ایالت‌ها آغاز و نتایج حاصل از آن اعلام شده است.

بر اساس گزارش مراکز انتخاباتی ایالت‌های مختلف، تا این لحظه بسیاری از ایالت‌ها شمارش آرای مأخوذه حضوری و غیرحضوری را آغاز کرده‌اند و نتایج قطعی یا نسبی در بسیاری از این ایالت‌ها مشخص شده است.

به رغم نامعلوم بودن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در اغلب ایالت‌های کلیدی و تعیین کننده، با شمارش بخشی از آراء، نتایج نسبی در برخی ایالت‌هایی که گرایش حزبی آن‌ها از پیش مشخص بوده، اعلام شده است.

تا ساعت ۸ صبح چهارشنبه 4 نوامبر به وقت شرق آمریکا -۱۶/۳۰ بعدازظهر چهارشنبه 14 آبان به وقت تهران- وضعیت آرای عمومی و الکترال دونالد ترامپ و جو بایدن در برخی ایالت‌ها بر اساس گزارش‌های مختلف به شرح زیر است.

بر اساس گزارش 270towin.com تا اینجای کار ۲۲۷ رأی الکترال در سبد  جو بایدن و ۲۱۳ رأی الکترال در سبد دونالد ترامپ ریخته شده است. البته ۱۱ رأی الکترال ایالت آریزونا که بطور سنتی حامی جمهوری خواهان بوده است را از هم‌اکنون باید در سبد جو بایدن حساب کرد و مانند پالیتیکو الکترال‌های نامزد دموکرات‌ها را ۲۳۸ عدد تلقی کرد.

نتیجه

به جز پالیتیکو، وب‌سایت AssociatedPress نیز، آرای جو بایدن را معادل ۲۳۸ کالج الکترال و آرای ترامپ را معادل ۲۱۳ کالج الکترال برآورد کرده و به شرح شکل زیر گزارش داده است.

MSN

به رغم پیشتازی جو بایدن، این آرای الکترال اغلب مربوط به ایالت‌های غیر کلیدی است که از پیش انتظار می‌رفت شرایط بایدن در آن‌ها بهتر باشد. اما شرایط در ایالت‌های کلیدی و چرخشی آنطور که در نظرسنجی ها پیش‌بینی می‌شد، به نفع بایدن پیش نمی‌رود.

در میان ایالت‌های کلیدی چنانچه در شکل زیر که آخرین به‌روزرسانی POLITICO از نقشه انتخاباتی است؛

فلوریدا و کارولینای شمالی -با مجموع ۴۴ رأی الکترال- مانند سال ۲۰۱۶ به ترامپ رسید،
پیشتازی ترامپ در جورجیا و ویسکانسین -با مجموع ۲۶ رأی الکترال- برای بایدن به سختی قابل جبران به نظر می‌رسید. اما تا ساعت ۱۳/۳۰ به وقت تهران بایدن توانسته این مأموریت سخت در ویسکانسین را پیش ببرد.
و با شمارش بیش از ۷۵ درصد از آرای میشیگان و پنسیلوانیا -با مجموع بیش از ۳۶ رأی الکترال- ترامپ با فاصله ۵ تا ۱۲ واحد درصدی بالاتر از جو بایدن قرار گرفته است.

اما در ساعت 7 بعد از ظهر جو بایدن توانسته دو ایالت میشیگان و ویسکانس را بچرخاند و در آن‌ها پیشتاز شود.

با این حال چشم امید دموکرات‌ها به همین ۲ ایالت دوخته شده است. اما چرا؟

Annotation 2020-11-04 185558

آرای پستی پنسیلوانیا؛

تنها نگرانی کمپین ترامپ، آخرین امید کمپین بایدن

آرای ۲ ایالت کلیدی پنسیلوانیا و میشیگان همواره سرنوشت‌ساز بوده‌اند و در این دوره از انتخابات نیز، مشارکت حداکثری رأی‌دهندگان این ۲ ایالت -بالأخص حامیان بایدن و دموکرات‌ها- در رأی‌گیری غیابی (پستی یا ایمیلی) باعث تأخیر در نهایی کردن شمارش آراء و اعلام نتایج قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. با توجه به نزدیک بودن رقابت بایدن و ترامپ و میزان تاثیر ۳۶ رأی الکترال آن‌ها در تعیین پیروز انتخابات، کمپین هر دو نامزد باید در بیم و امید اعلام نتایج این ۲ ایالت باشند.

آخرین شمارش آرای پنسیلوانیا

pns

احیای امید در اردوگاه بایدن

 در حالی‌که یأس بر اردوگاه دموکرات‌ها حاکم شده بود و تنها چشم امید به آرای پستی شمارش نشده پنسیلوانیا و میشیگان دوخته شده بود، اینبار به نظر می‌رسد ویسکانسین برخلاف انتخابات سال ۲۰۱۶ به روزنه امید دموکرات‌ها تبدیل می‌شود.

در حالی که تا پیش از این در ویسکانسین، دونالد ترامپ با فاصله حدود ۲ واحد درصد از جو بایدن پیش افتاده بود، از ساعت ۱۳/۳۰ به وقت تهران با اعلام نتایج شمارش بیش از ۹۸ درصد آراء در این ایالت کلیدی -با ۱۰ رأی الکترال-، ناگهان آفتاب امید از ناحیه ویسکانسین طلوع کرد و به اردوگاه دموکرات‌ها تابید تا بار دیگر به این کمپین شور و حرارت ببخشد.تا این لحظه وضعیت آرای ۲ نامزد به شرح زیر است؛

wisco

سبقت بایدن در میشیگان
سونامی آرای بایدن در گام‌های آخر

اقتصادنیوز؛ در حالی که امیدها در کمپین جو بایدن روبه افول بود، پس از تغییر وضعیت آراء در ویسکانسین به نفع جو بایدن، شرایط در ایالت هسایه آن یعنی میشگان نیز تغییر کرد. اکنون بایدن با 49.3 درصد در این ایالت پیشتاز است. میشیگان  یکی از ایالت‌های کلیدی و سرنوشت ساز، در رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا به حساب می‌آید. اگر ترامپ این ایالت را از دست بدهد شانس برد او بسیار کم می‌شود. در واقع اگر بایدن بتواند فاصله خود را با ترامپ در ایالت‌های نوادا، ویسکانس و میشیگان حفظ کند پیروز انتخابات 2020 آمریکا خواهد بود.

 

میشیگان

به گزارش اقتصادنیوز؛ بر اساس آخرین گزارش‌ها از مراکز انتخاباتی در ایالت سرنوشت‌ساز میشیگان، آرای جو بایدن در گام‌های پایانی روند افزایشی خود را شدت بخشیده، و بر اساس آنچه پایگاه خبری آسوشیتدپرس اعلام کرده است، به یک قدمی نامزد جمهوری‌خواهان رسیده است.

همچنین وبگاه 270towin وضعیت آرای شمارش شده در میشیگان را به شرح زیر اعلام کرد:

michigan

آخرین وضعیت آراء در ۵ ایالت سرنوشت ساز+ اینفو

وضعیت های ایالت های سرنوشت ساز به حساس ترین لحظات خود رسیده است. فاصله رای دو نامزد به کمترین میزان رسیده و هر آن امکان دارد نتیجه نهایی جابجا شود.

 هر چه آرای بیشتری در 5 ایالت مهم شمرده می شود تشخیص قطعی برنده نهایی سخت تر می شود. تا قبل از برگزاری انتخابات شانس بایدن برای پیروزی بسیار بالا بود اما از صبح امروز ورق برگشت و بخت ترامپ برای انتخاب مجدد بالا رفت. اما اخرین شمارش آرا نشان می دهد ترامپ نباید از پیروزی زیاد مطمئن باشد زیرا  بایدن در بسیاری از ایالت ها یک نفس با او فاصله دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما