گزارش زنده از آخرین نتایج انتخابات آمریکا/ درحال بروزرسانی ...

کدخبر: 371135
بر اساس اعلام نهادهای انتخاباتی آمریکا بسیاری از ایالت‌ها شمارش آرای مأخوذه حضوری و غیرحضوری را آغاز کرده و نتایج قطعی یا نسبی در بسیاری از این ایالت‌ها مشخص شده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ با پایان یافتن تدریجی آخرین مرحله رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره آمریکا، روند شمارش آراء در برخی ایالت‌ها آغاز و نتایج حاصل از آن اعلام شده است.

بر اساس گزارش مراکز انتخاباتی ایالت‌های مختلف، تا این لحظه بسیاری از ایالت‌ها شمارش آرای مأخوذه حضوری و غیرحضوری را آغاز کرده‌اند و نتایج قطعی یا نسبی در اغلب این ایالت‌ها مشخص شده است.

آخرین بروزرسانی پنجشنبه ۱۵ آبان

ساعت13:30- وبسایت خبری پالیتیکو با آبی کردن رنگ ایالت آریزونا در نقشه انتخاباتی خود، آرای بایدن را معادل ۲۶۴ کالج الکترال اعلام کرد. به این ترتیب جو بایدن برای پیروزی تنها به ۶ رأی الکترال نیاز خواهد داشت.

همچنین در آرای عمومی شمارش شده در کل کشور تا اینجای کار جو بایدن ۷۲/۱ میلیون رأی معادل ۵۰/۴۰ درصد و دونالد ترامپ ۶۸/۶ میلیون رأی معادل ۴۷/۹۷ درصد از آرای عمومی را ازآن خود کرده است.

untitled

13:30- در همین حال آسوشیتدپرس نیز ایالت آریزونا را به رنگ آبی درآورده و نتیجه درا ۲۶۴ به ۲۱۴ به نفع جو بایدن گزارش داده است.

با افزودن ایالت آریزونا -که اغلب به عنوان یک ایالت قرمز قلمداد می‌شد- به جبهه دموکرات‌ها، او تا فتح کاخ سفید تنها ۶ رأی الکترال فاصله دارد.

264

در همین حال اگر فرض کنیم دونالد ترامپ آرای الکترال کارولینای شمالی (۱۵)، جورجیا (۱۶) و حتی پنسیلوانیا (۲۰) را به نام خود ثبت کند، آرای الکترال وی به ۲۶۵ خواهد رسید و با یک الکترال بالاتر از جو بایدن قرار خواهد گرفت. در چنین شرایطی همه چیز به نتیجه ایالت نوادا بستگی دارد.

نوادا کلید پیروزی را به کدام نامزد می‌دهد؟

بنابر گزارش‌ها از مراکز اخذ و شمارش آراء در ایالت نوادا، تاکنون حدود سه‌چهارم از کلیه آرای ثبت شده شمارش شده است که تا اینجای کار بایدن در رقابتی تنگاتنگ از ترامپ پیش افتاده است.

نوادا

تا اینجای کار جو بایدن ۵۸۸ هزار و ۲۵۲ رأی معادل ۴۹/۳ درصد و دونالد ترامپ ۵۸۰ هزار و ۶۰۵ رأی معادل ۴۸/۷ درصد از کل آرای شمارش شده (۷۵٪) در این ایالت را به دست آورده است.

نوادا


چهارشنبه ۱۳ آبان

به رغم نامعلوم بودن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در اغلب ایالت‌های کلیدی و تعیین کننده، با شمارش بخشی از آراء، نتایج نسبی در برخی ایالت‌هایی که گرایش حزبی آن‌ها از پیش مشخص بوده، اعلام شده است.

تا ساعت 03.30 بامداد چهارشنبه 4 نوامبر به وقت شرق آمریکا -12 ظهر چهارشنبه 14 آبان به وقت تهران- وضعیت آرای عمومی و الکترال دونالد ترامپ و جو بایدن در برخی ایالت‌ها بر اساس گزارش‌های مختلف به شرح زیر است.

بر اساس گزارش 270towin.com تا اینجای کار ۲۲۷ رأی الکترال در سبد  جو بایدن و ۲۱۳ رأی الکترال در سبد دونالد ترامپ ریخته شده است. البته ۱۱ رأی الکترال ایالت آریزونا که بطور سنتی حامی جمهوری خواهان بوده است را از هم‌اکنون باید در سبد جو بایدن حساب کرد و مانند پالیتیکو الکترال‌های نامزد دموکرات‌ها را ۲۳۸ عدد تلقی کرد.

نتیجه

به جز پالیتیکو، وب‌سایت AssociatedPress نیز، آرای جو بایدن را معادل ۲۳۸ کالج الکترال و آرای ترامپ را معادل ۲۱۳ کالج الکترال برآورد کرده و به شرح شکل زیر گزارش داده است.

MSN

به رغم پیشتازی جو بایدن، این آرای الکترال اغلب مربوط به ایالت‌های غیر کلیدی است که از پیش انتظار می‌رفت شرایط بایدن در آن‌ها بهتر باشد. اما شرایط در ایالت‌های کلیدی و چرخشی آنطور که در نظرسنجی ها پیش‌بینی می‌شد، به نفع بایدن پیش نمی‌رود.

در میان ایالت‌های کلیدی چنانچه در شکل زیر که آخرین به‌روزرسانی POLITICO از نقشه انتخاباتی است؛

فلوریدا و کارولینای شمالی -با مجموع ۴۴ رأی الکترال- مانند سال ۲۰۱۶ به ترامپ رسید،

پیشتازی ترامپ در جورجیا و ویسکانسین -با مجموع ۲۶ رأی الکترال- برای بایدن به سختی قابل جبران به نظر می‌رسید. اما تا ساعت ۱۳/۳۰ به وقت تهران بایدن توانسته این مأموریت سخت در ویسکانسین را پیش ببرد.

و با شمارش بیش از ۷۵ درصد از آرای میشیگان و پنسیلوانیا -با مجموع بیش از ۳۶ رأی الکترال- ترامپ با فاصله ۵ تا ۱۲ واحد درصدی بالاتر از جو بایدن قرار گرفته است. 

با این حال چشم امید دموکرات‌ها به همین ۲ ایالت دوخته شده است. اما چرا؟

pol

آرای پستی میشیگان و پنسیلوانیا؛

تنها نگرانی کمپین ترامپ، آخرین امید کمپین بایدن

آرای ۲ ایالت کلیدی پنسیلوانیا و میشیگان همواره سرنوشت‌ساز بوده‌اند و در این دوره از انتخابات نیز، مشارکت حداکثری رأی‌دهندگان این ۲ ایالت -بالأخص حامیان بایدن و دموکرات‌ها- در رأی‌گیری غیابی (پستی یا ایمیلی) باعث تأخیر در نهایی کردن شمارش آراء و اعلام نتایج قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. با توجه به نزدیک بودن رقابت بایدن و ترامپ و میزان تاثیر ۳۶ رأی الکترال آن‌ها در تعیین پیروز انتخابات، کمپین هر دو نامزد باید در بیم و امید اعلام نتایج این ۲ ایالت باشند.

آخرین شمارش آرای پنسیلوانیا

pns

 

 

آخرین شمارش آرای میشیگان

Mich

احیای امید در اردوگاه بایدن

 در حالی‌که یأس بر اردوگاه دموکرات‌ها حاکم شده بود و تنها چشم امید به آرای پستی شمارش نشده پنسیلوانیا و میشیگان دوخته شده بود، اینبار به نظر می‌رسد ویسکانسین برخلاف انتخابات سال ۲۰۱۶ به روزنه امید دموکرات‌ها تبدیل می‌شود.

در حالی که تا پیش از این در ویسکانسین، دونالد ترامپ با فاصله حدود ۲ واحد درصد از جو بایدن پیش افتاده بود، از ساعت ۱۳/۳۰ به وقت تهران با اعلام نتایج شمارش بیش از ۹۸ درصد آراء در این ایالت کلیدی -با ۱۰ رأی الکترال-، ناگهان آفتاب امید از ناحیه ویسکانسین طلوع کرد و به اردوگاه دموکرات‌ها تابید تا بار دیگر به این کمپین شور و حرارت ببخشد.

تا این لحظه وضعیت آرای ۲ نامزد به شرح زیر است؛

wisco

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما