آغاز نشست سران جنوب‌شرق آسیا در سایه رقابت بر سر قدرت

کدخبر: 372705
رهبران جنوب شرق آسیا امروز (پنجشنبه) نشستی چند جانبه را آغاز کردند و انتظار می‌رود به تنش‌ها در دریای چین جنوبی و طرح‌هایی برای مقابله با پیامدهای اقتصادی پسا پاندمی در منطقه‌ای که رقابت چین و آمریکا رو به افزایش است، بپردازند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز اعلام کرد، نخست‌وزیر ویتنام در سخنان آغازین خود در سی و هفتمین نشست آسه‌آن در هانوی گفت، مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا تاکنون به "گرداب" این رقابت‌ها و چالش‌ها در سیستم بین‌المللی چندجانبه کشیده نشده است.

او که دولتش ریاست این بلوک ۱۰ عضوی را در سال ۲۰۲۰ عهده‌دار است، گفت: از زمان پایان جنگ جهانی دوم سه چهارم قرن گذشته است. با این حال صلح و امنیت جهانی به شکلی حقیقی هنوز پایدار نشده است. امسال، این صلح و امنیت بیش از پیش هدف تهدید قرار گرفت که حاصل مخلوطی از خطرات است که از جانب رفتار غیر قابل پیش‌بینی کشورها، رقابت‌های مهم بر سر قدرت و اختلافات آمده است.

دستورکار اصلی این نشست، تنش‌ها در دریای چین جنوبی خواهد بود؛ جایی که کشتی‌های چینی گاهی با کشتی‌هایی از ویتنام، مالزی و اندونزی کشمکش پیدا می‌کنند و عمده دلیل آن تاکید روی ادعاهای ارضی در این گذرگاه آبی مورد مناقشه است.

از اواسط ژوئن هم ایالات متحده بارها خشم چین را با اعزام کشتی‌های جنگی به دریای چین جنوبی برانگیخته است و همچنین ۲۴ نهاد چینی را بر سر آنچه مشارکت در ساخت و نظامی‌سازی جزایر مصنوعی عنوان می‌کند، تحریم کرده است.

در همین حال انتظار می‌رود سران آسه‌آن روز یکشنبه "مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای" را به امضا برسانند که مورد حمایت چین است و این می‌تواند بزرگترین توافق تجاری جهان شود.

این توافق در شرایطی طرح می‌شود که تنش‌ها بر سر نتایج انتخابات آمریکا بر مشارکت واشنگتن در این منطقه سایه انداخته است و این می‌تواند جایگاه چین را به عنوان یک شریک اقتصادی با جنوب شرق آسیا، ژاپن و کره مستحکم‌تر کرده و آن را در موقعیت بهتری برای شکل‌دهی قوانین تجاری این منطقه قرار دهد.

source: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید