معاون شهردار تهران مطرح کرد

تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری با محوریت نگاه اجتماعی

کدخبر: 373997
اقتصادنیوز :‌معاون شهردار تهران از موافقت شهردار تهران با تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری حول محور اجتماعی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حامد مظاهریان در بازدید از منطقه پنج اظهار داشت: با توجه به پتانسیل های گسترده این منطقه در غرب پایتخت همچون سکونت طبقه اجتماعی متوسط تحصیل کرده، وضعیت اقتصادی، اختصاص رتبه بالای میزان خرید و فروش واحدهای مسکونی و… می تواند با اتکا به این قابلیت ها در بین سایر مناطق پیشرو باشد و در صورت حمایت و سرمایه گذاری لازم، اهداف مدیریت شهری را سریع تر محقق کند.

وی با اشاره به وجود ۳ پروژه اجرایی دارای اولویت بالا در منطقه پنج گفت: یکی از پروژه ها به خوبی پیش رفته است. اما با توجه به اعتبار تخصیص یافته به پروژه های اولویت دار، دو پروژه دیگر هم باید تا پایان سال به سرانجام برسد.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران خاطرنشان ساخت: پروژه‌های محله محور در این منطقه تا پایان آبان ماه ۹ درصد پیشرفت داشته است و باید روند آن سرعت یابد.

وی، تفویض اختیار به مناطق را از رویکردهای جدید مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: این موضوع در برگزاری مناقصات و… به خوبی خود را نشان می دهد و بنا داریم در پیشبرد پروژه ها بین ستاد و صف هماهنگی ایجاد کنیم.

مظاهریان با اشاره به تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران تصریح کرد: حدود ۷۰ درصد بودجه های دولتی سالیانه در کشور ما از قبل تعیین تکلیف شده و صرف پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل، بیمه، مالیات، دیون و… می شود. اما فارغ از آن، بخش دیگر می تواند صرف تحول شده و در قیاس با سالهای گذشته تمایز ایجاد کند.

وی، بودجه را ابزاری برای اعمال سیاست ها و پیشبرد برنامه های مدیریت شهری دانست و افزود: رویکردهای مورد نظر مدیریت شهری در چارچوب برنامه سوم توسعه شهر و اولویت های مدنظر مدیریت شهری و شورای شهر تهران تدوین و برای هریک از برنامه ها ردیف بودجه مشخصی در نظر گرفته می شود.

معاون شهردار تهران با طرح این سوال که در سال ۱۴۰۰ کدام بخش از بودجه می تواند تحول ایجاد کند، اذعان داشت: اینکه در شرایط کنونی کشور چه بخش هایی از برنامه و سیاست ها قابلیت و ارزش دارد که در اولویت قرار گیرد باید شناسایی شود و مناطق در این زمینه بنا بر ذات اجرایی خود باید یاریگر ستاد در اجرای سیاست ها و بر نامه ها باشند.

وی افزود: برای سال آینده آنچه در این مسیر می تواند راهنمای ما باشد توجه به خواسته های مردم است که عموماً حول محور سلامت (کرونا) و اقتصاد می چرخد.

مظاهریان تاکید کرد: باور دارم شهرداری تهران باید در نقطه تلاقی با دغدغه های مردم قرار گیرد و بودجه سالیانه خود را اهرمی برای کمک به رفع نگرانی ها و مسائل شهروندان قرار دهد.

وی با بیان اینکه شهرداری ها در ارتقای شاخص های اقتصادی چون GDP، ایجاد شغل و مسائل مرتبط با تحریم فاقد وظایف و اختیارات قانونی هستند، افزود: اما در حیطه اختیارات شهرداری می توانیم خدمات اجتماعی به مردم ارائه دهیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به دیدگاه همیشگی مدیریت شهری به دستفروشی به عنوان یکی از مشاغل کاذب و مزاحم گفت: به نظر می رسد با تغییر نگاه باید گشایش ایجاد شود. در شرایط اقتصادی کنونی می توانیم با حمایت های حداقلی در قالب ایجاد بازارچه های اختصاصی و بخشیدن جنبه های رسمی به این نوع فعالیت های اقتصادی، به قشر ضعیف جامعه کمک کنیم.

وی با اشاره به شرایط کرونایی حاکم بر کشور، ارتقای شاخص های نشاط شهری و کمک به تقویت روحیه مردم را ضروری برشمرد و آن را دارای ما به ازای اجتماعی و کالبدی و شهرسازی دانست که باید در سیاست گذاری ها مدنظر قرار گیرد.

به گفته مظاهریان، در حوزه های شهرسازی و عمرانی اولویت پروژه ها و طرح های شهری باید در جایی که مردم نیاز دارند، تعریف شود.

وی، مولد سازی دارایی ها را مهمترین ابزار تامین بودجه در مناطق دانست و افزود: باید ظرفیت های بودجه برای سال آینده لحاظ شود و با شناسایی قابلیت ها و پتانسیل های کنونی زمینه را برای مولدسازی دارایی های موجود و فضاهای در اختیار، فراهم کنیم.

سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران همچنین با اشاره به تفاهم نامه عملکردی شهرداری برای ارتقای بهره وری کارکنان گفت: در راستای تقویت کارآمدی نظام مدیریت عملکرد، تلاش می کنیم با ایجاد رویکرد و مفاهمه مشترک، مزایای انگیزشی را با عملکرد کارکنان مرتبط ساخته و بین انگیزه و خروجی کار، پیوند دوسویه برقرار کنیم.

همچنین محمود کلهری، شهردار منطقه ۵ نیز با بیان اظهار خشنودی از اینکه سکان معاونت برنامه‌ریزی در دست مدیری خوش‌فکر و خلاق است، گفت: کارها به سرعت جلو می‌رود و برای اولین بار در شهرداری تهران شاهد این بودیم که بودجه ابتدای سال و قبل از سال ابلاغ شد و این یک اقدام بی‌نظیر و شجاعانه و مبتنی بر فکر و ایده بود.

کلهری اظهار داشت: در حوزه‌های مختلف هم تعامل بین همکاران ما در ادارات کل با مناطق وجود دارد. اگر به درستی در مناطق از آن استفاده شود و این توان و تعامل وجود داشته باشد قطعاً می‌توان گام‌های اساسی برداشت.

وی خاطر نشان ساخت: پروژه‌های محله‌محوری به پیشنهاد آقای دکتر مظاهریان مورد اجرا قرار گرفت که فوق‌العاده در رضایت‌مندی مردم تاثیر دارد.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه عملکردی شهرداری بین شهردار منطقه ۵ و معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران مبادله شد.

همچنین در بازدید معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی با همراهی شهردار منطقه ۵، پروژه‌های باغ الهی، سوله ورزشی کن و ایستگاه مترو کوهسار مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما