کدخبر: ۳۷۴۰۰۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

توضیح گروسی درباره گزارش جدید آژانس درباره ایران

اقتصاد نیوز : مدیر کل آژانس اتمی همچنین در کنفرانس خبری گفت: [گزارش جدید آژانس]، حاوی اطلاعات به‌روز‌شده‌ای است. در نطنز، تأسیسات مختلفی وجود دارند.

به گزارش اقتصادنیو به نقل از تسنیم، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در نشست شورای حکام اظهار داشت: من به طور منظم، اجرای تعهدات برجامی توسط ایران را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش می‌دهم.

وی در ادامه افزود: همان‌طور که به خاطر دارید ما در ماه آگوست به توافقی با ایران برای تقویت همکاری و اعتماد دوجانبه دست پیدا کردیم. آژانس اکنون طبق توافقات حاصل‌شده با ایران به دو مکان دسترسی تکمیلی داشته است.

 

مدیرکل آژانس گفت: باید به خاطر داشت تفاهم مهم حاصل‌شده بر سر مسائل رویه‌ای بود و نه مسائل اساسی. اکنون، ضروری است که از طریق تداوم همکاری و تعامل در زمینه فعالیت‌های راستی‌آزمایی‌مان به پیشرفت دست پیدا کنیم.

گروسی همچنین گفت: آژانس اتمی کماکان به راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام‌شده از سوی ایران ذیل توافق پادمانی این کشور ادامه می‌دهد.

توضیح گروسی درباره گزارش جدید آژانس درباره ایران

مدیر کل آژانس اتمی همچنین در کنفرانس خبری گفت: [گزارش جدید آژانس]، حاوی اطلاعات به‌روز‌شده‌ای است. در نطنز، تأسیسات مختلفی وجود دارند.

این زنجیره سانتریفیوژها قبلاً از یک «تأسیسات آزمایشی غنی‌سازی سوخت» به کارخانه تولید سوخت هسته‌ای منتقل شده بودند. این فعالیت قبلاً اتفاق افتاده بود.

اگر بخواهیم به زبان عامیانه صحبت کنیم، آنها (ایران) فعالیتشان را در اینجا آغاز نکرده بودند، اما این اتفاق الان دارد رخ می‌دهد و این به معنی آن است که در اینجا، سانتریفیوژهای مذکور هم عملیاتی خواهند شد.

این فعالیت، البته فراتر از محدودیت‌های در نظرگرفته‌شده در برجام است ولی افزایش قابل‌ملاحظه‌ای در حجم [غنی‌سازی اورانیوم] صورت نگرفته، چون همان‌طور که گفتم آنها داشتند همین فعالیت را در جایی دیگر انجام می‌دادند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند