درمان شکستگی استخوان با ماست

کدخبر: 374091
اقتصادنیوز : دانشمندان چینی در جدیدترین تحقیقات خود نوعی باکتری مفید را در ماست یافته اند که باعث بهبود شکستگی استخوان می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان چینی در مطالعات جدید خود به اثرات مفید ماست برای درمان شکستگی استخوان پی بردند. این دانشمندان دریافتند که ایمپلنت‌های پوشانده شده از نوعی باکتری می‌تواند، روند بهبودی شکستگی استخوان را افزایش دهد و مانع عفونت آن محل شود.

زمانی که فردی دچار شکستگی استخوان شود در برخی موارد نیازمند عمل جراحی است. یک روش رایج، استفاده از ایمپلنت‌های فلزی در بین استخوان‌هاست.

لی تان، محقق دانشگاه ووهان چین و تیمش درباره تاثیرات ایمپلنت‌هایی که توسط نوعی باکتری به نام لاکتوباسیلوس کازئی پوشانده شدند، آزمایش کردند.

دانشمندان چینی معتقدند باکتری لاکتوباسیلوس کازئی که بیشتر مواقع در ماست‌ها یافت می‌شود، می‌تواند در ایجاد محیطی ایمن نقش داشته باشد و باعث تولید مواد ضد میکروبی شود.

دانشمندان برای بررسی این موضوع ایمپلنت‌های تیتانیومی را در موش‌هایی که شکستگی استخوان داشتند، قرار دادند. سه موش ایمپلنت‌های طبیعی را دریافت کردند و در سه موش دیگر نیز ایمپلنت‌هایی را که توسط باکتری لاکتوباسیلوس پوشانیده شده بود به کار بردند.

بعد از گذشت چهار هفته این دانشمندان مشاهده کردند که رشد و ترمیم استخوان در موش‌هایی که ایمپلنت آغشته به باکتری را دریافت کرده بودند ۲۷ درصد است، اما این میزان در سه موشی که ایمپلنت ساده را داشتند ۱۶ درصد بوده است و این آزمایش تاثیر باکتری را در ترمیم شکستگی استخوان اثبات می‌کند.

مسئله دیگری که مورد توجه قرار گرفته، این است که معمولا در محل‌هایی که استخوان به ایمپلنت فلزی می‌پیوندد، عفونت ایجاد می‌شود اما دانشمندان بعد از ۱۲ ساعت مشاهده کردند که موش‌هایی که ایمپلنت آغشته به باکتری را دریافت کردند، هیچ عفونتی نداشته اند و در آن محل‌ها حدود ۹۹ درصد عوامل عفونت زا از بین رفته اند.

متئو ووک از دانشگاه ملی سنگاپور گفت: باکتری‌ها نقش زیادی در میکروبیوم روده دارند و شواهد جدید نشان می‌دهد که باکتری‌ها در خارج از روده نیز موثر هستند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما