این بیماری خطرناک بعد ازابتلا به کرونا در دختر 11ماهه ماندگار شد

کدخبر: 374394
اقتصادنیوز : یک دختر ۱۱ ماهه پس از ابتلا به سندرم مرتبط با کووید ۱۹ به یک بیماری قلبی مادام العمر مبتلا شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از العالم، یک دختر ۱۱ ماهه پس از ابتلا به سندرم مرتبط با کووید ۱۹ به یک بیماری قلبی مادام العمر مبتلا شد.

«لیا گودوین» برای نخستین بار در ماه آوریل گذشته هنگامی که در پنج ماهگی با درجه حرارت بالا و لکه های پوستی به بیمارستان منتقل شد، مبتلا به سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان (PMIS)، مشابه بیماری کاوازاکی تشخیص داده شد.

«هانا»، مادر این کودک در ابتدا فکر می‌کرد که این یک واکنش آلرژیک است، اما اورژانس از این مادر از جنوب ولز خواست دخترش را به بیمارستان «رویال جوینت» در نیوپورت منتقل کند. لیا مشکوک به سپسیس یا مننژیت تشخیص داده شد و به طور مستقیم تحت درمان آنتی بیوتیک قرار گرفت.

وضعیت لیا به سرعت رو به وخامت گذاشت و پیش از انتقال به بیمارستان کاردیف به یک واحد پیگیری بالاتر منتقل شد.

 سرانجام مشخص شد که این کودک به سندرم التهابی مرتبط با کووید ۱۹ مبتلا شده که یک عارضه جانبی ویروس در کودکان است.

این بیماری به عنوان سندرم التهابی چند سیستمی کودکان شناخته شده است که به طور موقت مرتبط با کووید ۱۹ است. لیا دچار تورم غیرطبیعی دیواره شریان قلب شده که می‌تواند در آینده باعث حمله قلبی یا بیماری قلبی شود.

کودک با یک بیماری آنوریسم چندگانه در قلب خود مواجه شده که ناشی از سندرم التهابی سیستمیک مختلف در کودکان به طور موقت و متبط با کووید ۱۹ است که لیا پس از آلوده شدن به ویروس کرونا دچار آن شد.

 لیا چهار هفته در بیمارستان بستری بود، اما اکنون پس از شش ماه حال او خوب شده است. هانا اظهار داشت که لیا قل دیگری به نام تیا داشته و این دوقلو‌ها از بدو تولد سالم بودند. با این حال، در طول مدت حضور لیا در بیمارستان در ماه‌های آوریل و مه، مشخص شد که لیا آنوریسم‌های متعددی در قلب خود دارد.

آنوریسم برآمدگی غیرطبیعی دیواره شریان قلب است که می‌تواند باعث حمله قلبی یا بیماری قلبی شود. به دلیل بیماری‌های قلبی موجود در خانواده، تیا و لیا هر دو مورد معاینه قرار گرفتند و متوجه شدند که تیا در قلبش سوراخ دارد، اما لیا سالم به نظر می‌رسد؛ بنابراین، پزشکان می‌توانند آنوریسم در قلب را به عنوان یکی از نتایج سندرم التهابی چند سیستمه در کودکان که به طور موقت با کووید ۱۹ مرتبط است، معرفی کنند.

هانا گفت: لیا به دلیل آنوریسم قلب تا آخر عمر به رقیق کننده‌های خون نیاز خواهد داشت تا اطمینان حاصل شود که خون او لخته نمی‌شود.

 او افزود: به نظر می‌رسد که وضعیت لیا اکنون پایدار است. تنها عامل خطر هر استرسی است که ممکن است قلب او را تحت فشار قرار دهد.

هانا گفت که لیا ممکن است در آینده نیاز به مداخله جراحی داشته باشد که می‌تواند شامل پیوند قلب باشد، اما امیدوار است که نیازی به این کار نباشد.

لیا اکنون از کلاه ایمنی استفاده می‌کند تا از او در برابر هرگونه سقوط و افتادگی که می‌تواند منجر به واکنش استرس زا در قلب او شود، محافظت کند. یکی از معما‌های مطرح در خانواده لیا این است که او اصلا چگونه کرونا مبتلا شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما