ترامپ دستور ترور شهید فخری زاده را داد؟

کدخبر: 376301
اقتصاد نیوز : روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی درمورد ترور شهید فخری‌زاده دانشمند برجسته هسته ای و دفاعی ایران نوشت: ترور وی به نوعی با موافقت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا انجام شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ماجراجویی های خطرناک نظامی در روزهای پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در تاریخ روسای جمهوری این کشور خالی از سابقه نیست.

جورج اچ دبلیو بوش دسامبر ۱۹۹۲ تنها چند هفته قبل از واگذاری قدرت به بیل کلینتون، ۲۵ هزار نیروی آمریکایی را به سومالی اعزام کرد. مداخله آمریکا در نبرد موگادیشو در سال ۱۹۹۳، پایان بدی داشت و حادثه ننگینی موسوم به «سقوط شاهین سیاه» را رقم زد.

در سال ۲۰۰۹، گفته شد مقام های اسرائیلی خواستار کمک آمریکا برای حمله به ایران شدند قبل از آنکه باراک اوباما قدرت را در اختیار گیرد.

جورج دبلیو بوش از این کار خودداری کرد. توصیه های داده شده به بوش مشابه با همان توصیه هایی بود که از قرار معلوم به دونالد ترامپ در ماه جاری داده شد مبنی  بر اینکه حمله نظامی، بی اثر است و ممکن است ایران را به ساخت بمب اتمی نزدیکتر کند و باعث آغاز جنگ شود.

طبق گزارش های جلسات کاخ سفید، ترامپ از طریق گزارش بازرسان سازمان ملل مطلع شد که ذخایر اورانیوم ایران افزایش یافته و ممکن است در صورت غنی شدن، برای ساخت بمب اتمی مورد استفاده قرار گیرد. ترامپ خواستار بررسی گزینه های نظامی شد، اما از صدور دستور حمله منصرف شد. حال توجهات بر این مساله معطوف است که آیا وی چراغ سبز را برای اشکال پنهانی اقدام علیه ایران داده است. به نظر می رسد ترور محسن فخری زاده در زمره این گروه دوم قرار می گیرد.

گاردین در ادامه این گزارش می افزاید : مقام های ایران با توجه به قتل کارشناسان هسته ای این کشور به سرعت اسرائیل را مسئول مرگ فخری زاده دانستند، اما تحلیل گران آمریکایی و منطقه می گویند اگر اسرائیل در این ترور دست داشته، این عمل را پس از موافقت ترامپ انجام داده است.

در گزارش گاردین آمده است: این توضیح به چند دلیل منطقی است. همچون ترور سردار قاسم سلیمانی، ترور اخیر نیز یک اقدام فوق العاده تحریک کننده است.

گاردین می افزاید: این ترور از این نظر به منزله اعلام جنگ است. هیچ مقام اسرائیلی حتی فردی به بی مسئولیتی بنیامین نتانیاهو چنین اقدام خطرناکی را بدون مشورت با واشنگتن انجام نمی دهد.

آمریکا و اسرائیل چنانچه ادعا می شود در یک سری حملات خرابکارانه در ایران در سال های اخیر همکاری داشته اند.

ترامپ بود که شخصا دستور ترور سلیمانی را صادر کرد، اقدامی غیرقانونی که بعد درموردش رجزخوانی کرد.

با توجه به شکست سرافکنده اش در زمینه سیاست ایران در چهار سال گذشته، ترامپ بی شک احساس سرخوردگی می کند.

کارزار تحریم های فشار حداکثری اش که در ماه جاری بیشتر شد، نتوانست تهران را چنانچه پیش بینی می کرد، به زانو درآورد.

ترامپ همچنین مصمم شد دستاوردهای اوباما درمورد ایران را نابود کند. اشاره جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به احیای توافق هسته ای، ترامپ را به خشم آورد.

 

 

 


 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما