قسمتی از برج ایفل ار فروختند!

کدخبر: 376612
در حراجی روز سه شنبه یک قطعه قدیمی از پلکان مارپیچ برج ایفل به مبلغ ۳۲۳ هزار و ۴۲۷ دلار در فرانسه به فروش رفت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: براساس اعلام فرانس ۲۴، مرکز حراج آرتکوریال اعلام کرد که یک قطعه ۱۴ پله‌ای از مارپیچ برج ایفل به مبلغ ۲۷۴ هزار و ۴۷۵ یورو معادل ۳۲۸ هزار و ۴۲۷ دلار در پاریس فروخته شد.

این قطعه قسمتی از پلکان اصلی برج ایفل در سال ۱۸۸۹ است که قسمت های دوم و سوم برج را به هم متصل می‌کرد.

این قسمت در سال ۱۹۸۳ به علت نصب آسانسور از پلکان اصلی برج ایفل جدا شد.

انتظار می‌رفت که پلکان برج ایفل به مبلغ ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار یورو فروخته شود اما یک کلکسیون دار اروپایی حاضر شد در حراجی پاریس این پلکان را به ۱۰ برابر ارزش اولیه آن خریداری کند.

برج فلزی ایفل در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس پایتخت فرانسه قرار دارد. این برج که زمانی بلند ترین سازه  جهان شناخته می‌شد، امروزه به عنوان نماد این کشور پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته ‌شده‌ترین بناها به شمار می‌رود.

ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ آغاز و در سال ۱۸۸۹ به پایان رسید. این برج برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد ولی پس از احداث آن مورد قبول همگان واقع نشد و ۳۰۰ نفر که در بین آنها می‌توان از امیل زولا، گی دو موپاسان، شارل گارنیه و همچنین الکساندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی نام برد، به ساخت آن شدیداً اعتراض کردند.

در ساخت برج ایفل که 2 سال و 2 ماه طول کشید، ۸۵۰ نفر کار کرده‌اند. این برج از ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه ساخته شده‌است و برای اتصال آن‌ها از 2 و نیم میلیون پیچ مهره و میخ پرچ استفاده شده‌ است. ارتفاع برج ۳۲۴ متر است که در زمان خود مرتفع‌ترین برج جهان بود. وزن برج ایفل بیش از ۱۰ هزار تن است که ۷ هزار و ۳۰۰ تن آن فولاد است.​

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • تعدیل قیمت در دو منطقه محبوب پایتخت

    اقتصادنیوز : مناطق ۴ و ۵ دو منطقه محبوب خریداران مسکن هستند که فایل های نوساز در میان فایل های پیشنهادی فروش این…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید