زمان از سرگیری مذاکرات صلح دولت کابل و طالبان

کدخبر: 379135
مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان اوایل ژانویه از سر گرفته می‌شود؛ در شرایطی که طرفین درگیر پس از دستیابی به توافقی بر سر قوانینی برای حفظ گفت‌وگوهایشان برای پایان این جنگ وقفه‌ای ایجاد کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز اعلام کرد، این مذاکرات میان طرفین افغان ماه سپتامبر در قطر آغاز شد، ماه‌ها پس از آنکه ایالات متحده و طالبان به توافقی برای خروج ۱۲ هزار نظامی آمریکایی باقیمانده، در ازای تضمین‌های امنیتی طالبان و یک تعهد به مذاکرات صلح دست یافتند.

اعضای هیات دولت افغانستان امروز (دوشنبه) اعلام کردند که از دوحه به کابل بازمی‌گردند. یک مقام ارشد افغان که ناظر به ارتباطات دیپلماتیک با طالبان است، گفت: ما اکنون وقفه‌ای ایجاد می‌کنیم و زمانی که مذاکرات از سر گرفته شود، برای گفت‌وگو روی دستورکار آماده‌ایم.

سخنگوی طالبان فعلا در این رابطه اظهارنظری نکرده است.

با وجود فرایند صلح، خشونت در افغانستان به پایان نرسیده است. درگیری‌های روزمره‌ای در نقاط مختلف این کشور در جریان است و حملات راکتی و انفجار بمب در کابل دیده می‌شود.

در روزهای گذشته، نیروهای آمریکایی یک حمله هوایی علیه شبه‌نظامیان طالبان به منظور حفاظت از نیروهای دولتی در ولایت قندهار ترتیب دادند که نمونه‌ای نادر از مداخله آمریکا از زمان امضای توافق با طالبان بود.

مقام‌های افغان در این ولایت جنوبی به رسانه‌ها گفتند، وقتی ارتش آمریکا این شبه‌نظامیان را بمباران کرد و جان بیش از ۲۰ تن از آنها را گرفت، طالبان در حال برنامه‌ریزی برای حملات هماهنگ علیه نیروهای امنیتی بود. طالبان، ایالات متحده و دولت افغانستان را به کشتن غیرنظامیان در این حمله هوایی متهم کرد.

source: اقتصاد نیوز
اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید