این عارضه خطرناک کرونا موقت است

کدخبر: 380764
اقتصادنیوز :فلوشیپ اقدامات مداخله ای اعصاب گفت: معمولا بیماران کرونایی به دلیل اختلالات اکسیژن رسانی خون در بدن دچار عوارض فراموشی گذرا و اختلال رفتاری می‌شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،محمد کریمی فلوشیپ اقدامات مداخله ای اعصاب (نورواینترونشن) ، درباره عوارض کرونا بر مغز اظهار کرد:  بیماری کووید ۱۹ می تواند عوارضی را روی مغز افراد وارد کند؛ برخی عوارض مربوط به عوارض عروقی می شود که می‌تواند منجر به سکته مغزی یا لخته شدن خون شود.

او ادامه داد: لخته‌ای که اتفاق می‌افتد می‌تواند به هر کدام از ارگان‌های مغز رفته و موجب سکته مغزی شریانی یا سکته مغزی وریدی شود که معمولا اگر عروق بزرگ را احاطه کند، عواقب  کشنده‌ای را برای بیمار ایجاد خواهد کرد. 

فلوشیپ اقدامات مداخله ای اعصاب گفت: برخی عوارض دیگر هم نظیر عوارض شناختی بیماران است که معمولا بیماران به دلیل اختلالات اکسیژناسیون خون و کمبود آن در بدن دچار عوارض فراموشی گذرا و اختلال رفتاری می‌شوند. این نوع علامت ها معمولا  در افراد مسن بیشتر دیده می شود، زیرا آن ها به مرز فراموشی نزدیک ترند و ویروس می تواند به راحتی بر مغزشان تاثیر بگذارد همچنین به دلیل ضعفی که در بدن آن ها ایجاد می شود، احساس  بیقراری و عدم شناخت نسبت به دیگران پیدا می کنند.

کریمی بیان کرد: برخی افراد به دلیل بیماری های  زمینه‌ای  مثل تشنج  و به سبب نفوذ ویروس کرونا  عوارض  شدیدتری پیدا می‌کنند یا مغز و اعصاب آن ها تحت تاثیر قرار می گیرد؛ در برخی مواقع عفونت‌هایی که در کووید ۱۹ وجود دارد،  به مغز می رسد و بیمار را دچار مننژیت یا آنسوفالیت می‌کند. سیستم عصبی مرکزی با ویروس کرونا به راحتی درگیر می شود و حتی موجب  سکته‌های مغزی یا عفونت افراد می‌شود.

EkSNWvQMRZ5D

او گفت: مورد دیگر تظاهر روان پریشی و افسردگی و اضطراب‌های بعد از کووید است. وقتی بیمار می‌داند که درمان جدی وجود ندارد این اضطراب بیشتر می‌شود، کابوس‌های شبانه و اختلالات خواب از شایع‌ترین تظاهرات مغز و اعصاب ناشی از کووید است که دارو‌های ضد افسردگی و اضطراب را برایشان تجویز می‌کنیم.

کریمی بیان کرد:یکی دیگر از علامت ها که در کووید دیده می‌شود سر دردهای مکرر است، در این بین ویروس در مایع نخاع بیمار مشاهده می شود و بعضی مواقع بیمار با بدن درد و سردرد‌های شدید مراجعه می‌کند. معمولا این سردرد‌ها را با ناپروکسن کنترل می‌کنیم و بعضی مواقع مجبور می‌شویم ترکیب‌های استروئید تجویز کنیم که سردرد‌های خیلی شدیدی را  رفع کند. گاهی در شرایط فعلی بیماری کرونا ممکن است افراد  با سردرد به بیمارستان ها مراجعه کنند و مشکلات ریوی نداشته باشند. سردرد‌های عده‌ای هم ممکن است با عفونت سیستم عصبی مرکزی همراه باشد و برخی دیگر بدون علائم عفونتی عصبی مرکزی، ولی با تظاهر سردرد که برخی میگرن دارند، موجب می شود میگرن آن‌ها به شدت تشدید شود.

 او گفت: این عوارض ماندگار نیستند حتی اگر عفونت هم باشد. تنها عارضه ماندگار سکته‌های مغزی شریانی و وریدی است. عوارض دیگری مانند بدن درد و بی خوابی، بی حوصلگی، سر درد، بی اشتهایی عصبی بر طرف می‌شوند. کرونا حتی باعث می شود افرادی که قبلا افسردگی داشتند، دوباره بیماریشان تشدید شود.

 

تیتر یک
  • بن‌فرحان: مواضع رئیسی را بر مبنای واقعیت موجود قضاوت می‌کنیم

    اقتصادنیوز: به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی…

از دست ندهید
بلیط هواپیما