جمهوری‌خواهان قصد دارند تا از ترامپ سرپیچی کنند؟

کدخبر: 381578
نماینده تگزاس به جمهوری‌خواهان هشدار داد تا نسبت به تهیه مقدماتی یک لایحه دو حزبی اقدام کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، مک تورنبری، نماینده ارشد جمهوری‌خواهان در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان به قانون‌گذاران جمهوری‌خواه با هشدار نسبت به تحریف یا نمایش نادرست قانون سیاست‌های دفاعی سالانه پیش از وتوی هفته گذشته خواستار تنظیم سیاست‌های درست شد. به نوشته وبگاه پولیتیکوبا این حال تورنبری به صراحت مشخص نکرد که جمهوری‌خواهان آیا قصد دارند پس از وتوی بودجه دفاعی از سوی ترامپ نسبت به اصلاح قانون مجوز دفاع ملی مقاومت کنند یا نه؟ اما این نماینده تگزاس به جمهوری‌خواهان هشدار داد تا نسبت به تهیه مقدماتی یک لایحه دو حزبی اقدام کنند.

تورنبری در یک یادداشت کوتاه در پولیتیکو نوشت: تصمیم شما باید مبتنی بر واقعیات این لایحه باشد تا اینکه نمایش‌دهنده تحریف‌ها یا ارائه‌ای نادرست از آن باشد.این انتقاد تورنبری پیش از رای‌گیری روز دوشنبه مطرح شده است. رای‌گیری روز دوشنبه نشان خواهد داد آیا جمهوری‌خواهان قصد دارند تا از ترامپ سرپیچی کنند یا نه؟ او در این یادداشت نوشته بود: تصمیم شما باید مبتنی بر سوگندی باشد که در ابتدای نمایندگی یاد کردید و آن نیز تاکید بر اولویت دادن به قانون اساسی نسبت به تمایلات شخصی و حزبی است. نسخه امسال لایحه دفاعی ایالات متحده به افتخار نام تورنبری نوشته شده که با پایان دوره نمایندگی‌اش در آخر این هفته، از عالم سیاست بازنشسته خواهد شد. ترامپ هفته گذشته لایحه دو حزبی مجلس دفاعی این کشور را وتو کرد. ترامپ پس از امتناع دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان از بازنگری این لایحه برای لغو حمایت‌های قانونی از کمپانی‌های رسانه‌های اجتماعی که ارتباطی با قوانین دفاعی ندارد، این لایحه را وتو کرد. در حال حاضر بین ترامپ و جمهوری‌خواهان بر سر بسته کمک‌های مالی ناشی از بیماری پاندمی ویروس کرونا و بودجه دفاعی اختلاف پیش آمده است. وی همچنین روز چهارشنبه به مقرراتی اعتراض کرد که موجب حذف نام رهبران کنفدراسیون از پایگاه‌های ارتش و ایجاد مانع در برنامه‌هایش برای خروج نیروها از افغانستان و اروپا می‌شود.

جمهوری‌خواهان مخالف خروج نیروها از اروپا و افغانستان هستند. ترامپ که در حال حاضر برای گذراندن تعطیلات به مجموعه تفریحی خود در ایالت فلوریدا رفته است، روز پنج‌شنبه سخن بیشتری درباره تصمیم خود مبنی بر وتو کردن لایحه‌های بودجه و کمکی چیزی نگفت.کاخ سفید به‌صورت رسمی اعلام کرده که رئیس‌جمهوری روز پنج‌شنبه به‌صورت خستگی‌‌ناپذیر در حال کار است و چند جلسه حضوری و تلفنی داشته است. این در حالی است که خبرنگاران او را در صبح روز پنج‌شنبه در زمین گلف دیده بودند.

ترامپ روز چهارشنبه بودجه دفاعی آمریکا را وتو کرده بود. او با دو بخش از این لایحه مخالف بود. در این لایحه، پیش‌بینی شده بود که کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان و اروپا محدود شود. همچنین در این لایحه آمده بود که اسامی سرداران موافق برده‌داری در جنگ‌های داخلی آمریکا از روی پادگان‌ها برداشته شود.در روز دوشنبه نمایندگان همچنین قرار است که برای بار دوم درباره این لایحه رای‌گیری کنند. این بار برای اینکه بتوانند وتوی ترامپ را بی‌اثر کنند، قرار است اقداماتی انجام دهند. اگر دو سوم از نمایندگان در هر دو مجلس به این لایحه رای دهند، لازم‌الاجرا شده و وتوی دونالد ترامپ بی‌اثر می‌شود.

دونالد ترامپ می‌گوید در لایحه‌های بودجه پیشنهادی، پول آمریکایی‌ها تلف شده است. وی به‌عنوان فرمانده کل قوای آمریکا رقم این بودجه را به سود پکن می‌داند و آن را هدیه‌ای از سوی آمریکایی‌ها به کمونیست‌ها می‌خواند. وتوی این لایحه نظامی درگیری با کنگره را به دنبال دارد. ترامپ در حال حاضر از سوی دو حزب از جمله قانون‌گذاران ارشد جمهوری‌خواه تحت فشار قرار دارد. سناتور جیم اینهوفه، رئیس کمیته سرویس‌های مسلح این نهاد شامگاه چهارشنبه در پیامی توییتری نوشت:« ۵۹ سال پیاپی است که این لایحه به قانون تبدیل می‌شود چون کاملا برای امنیت ملی ما و نیروهای ما حیاتی است. امسال هم نباید مستثنی باشد. امیدوارم همکارانم در کنگره به من ملحق شوند تا از تضمین اینکه نیروهای ما منابع و تجهیزاتی که برای دفاع از کشورمان لازم دارند، در اختیارشان هست، اطمینان حاصل کنیم.»

source: اقتصاد نیوز
اخبار تیتر یک
  • هزینه سیاست ارز ترجیحی در سال آینده

    اقتصاد نیوز: به گفته نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نرخ ارز تخصیصی برای دارو تغییر نکرده و مانند روند…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید