داروی فشار خون باعث افزایش طول عمر می‌شود؟

کدخبر: 381688
اقتصاد نیوز : تحقیقات پیش بالینی نشان می‌دهد دارویی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود با کمک به فعالسازی روند ترمیم میتوکندری می‌تواند اثرات افزایش طول عمر ایجاد کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نیو اطلس اعلام کرد، دانشمندان دانشگاه "اوزاکا سیتی" دریافتند که داروی "متولازون" که داروی ضد فشار خون است و تقریباً ۵۰ سال از عمر ساخت آن می‌گذرد، می‌تواند روند ترمیم سلولی را که طول عمر را افزایش می‌دهد، در کرم‌های لوله‌ای سبب شود. تحقیقات نشان می‌دهد این مکانیزم می‌تواند برای انسان نیز قابل تکرار باشد و مسیرهای تحقیقاتی جدیدی را در جستجوی داروهای ضد پیری ارائه دهد.

میتوکندری‌ها ساختارهای ریزی هستند که مانند نیروگاه‌های سلولی عمل می‌کنند. با افزایش سن، میتوکندری‌ها به طور فزاینده‌ای ناکارآمد می‌شوند و برخی از دانشمندان در جستجوی داروهای افزایش دهنده طول عمر به دنبال روش هایی برای ترمیم این ساختارهای اساسی هستند.

وقتی میتوکندری آسیب ببیند، گاهی اوقات فرآیندی به نام "پاسخ پروتئین تا نشده میتوکندریایی"(UPRmt) ایجاد می‌شود. این مکانیسم شامل ترمیم میتوکندری است و برخی از محققان ضد پیری گمان می‌کنند اگر این فرآیند با مصرف دارو فعال شود، انسان می‌تواند عمر بیشتری داشته باشد.

"اریکو کاجه ناکادای" یکی از دانشمندان این مطالعه جدید می‌گوید: حتی اگر پیری یک بیماری نباشد، چنین داروهایی ممکن است روند پیری را کند کرده و از اثرات منفی آن بر سلامتی ما بکاهند یا به طور کلی از آن جلوگیری کنند.

وی گروهی از دانشمندان دانشگاه "اوزاکا سیتی" را هدایت کرد تا کشف کنند که آیا داروهایی وجود دارند که بتواند باعث ایجاد "UPRmt" شوند؟ اولین مرحله شامل غربالگری حدود ۳۰۰۰ داروی شناخته شده در کرم‌ها بود که برای فعال شدن ژنی به نام "hsp-۶" مهندسی ژنتیکی شده بودند. مشخص شده است که این ژن در فرآیند "UPRmt" بسیار بیان می‌شود.

دارویی به نام "متولازون"(metolazone) به سرعت و به شکل قابل توجهی بر روی ژن "hsp-۶" تاثیرگذار بود. "متولازون" یک داروی رایج است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود و نزدیک به ۵۰ سال است که از استفاده بالینی آن می‌گذرد.

اثر افزایش طول عمر "متولازون" سپس بر روی کرم‌های لوله‌ای "C. elegans"، موجودی که اغلب در تحقیقات پیش بالینی ضدپیری استفاده می‌شود، آزمایش و تأیید شد که "متولازون" به طور قابل توجهی باعث افزایش طول عمر این کرم‌ها می‌شود.

وقتی محققان فعالیت چندین ژن موثر شناخته شده در نقش "UPRmt" را مسدود کردند، اثر "متولازون" در افزایش طول عمر مشاهده نشد. این تأیید می‌کند که اثرات ضدپیری تقویت شده توسط "متولازون" به احتمال زیاد نتیجه فعال شدن یک فرآیند ترمیم میتوکندری خاص است.

سرانجام محققان اثر "متولازون" را بر روی ژن "hsp-۶" (در انسان به نام "Hspa۹" شناخته می‌شود) در رده‌های سلولی انسان بررسی کردند و مشخص شد که این داروی متداول فشار خون باعث افزایش بیان ژن می‌شود.

هنوز روزهای آغازین انجام این تحقیقات است، بنابراین نباید انتظار داشت که "متولازون" به طور ناگهانی به عنوان داروی معجزه آسای ضدپیری اعلام شود. اما این مطالعه جدید، عناصر سازنده ارزشمندی را برای علم افزایش طول عمر، به ویژه در تأیید ارتباط بین طول عمر و فعالسازی روند ترمیم میتوکندری ارائه می‌دهد.

"ناکادای" می‌گوید: آنچه به طور ویژه هیجان انگیز است این است که ما داروهای قابل تأیید موجود را در اینجا آزمایش کرده‌ایم و توانایی استفاده مجدد از داروهای موجود را برای کنترل پیری نشان داده‌ایم. کرم‌ها همیشه نکات زیادی به ما ارائه می‌دهند.

این مطالعه جدید در مجله Biogerontology منتشر شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما