فارس مطرح کرد؛

شرط ایران برای پذیرش FATF

کدخبر: 382182
اقتصادنیوز: در حالی که وضعیت ایران در ارتباط با FATF هیچ تغییری نکرده است، رئیس کل بانک مرکزی از حل مساله خرید واکسن‌های کرونا خبر داد.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس سایت بانک مرکزی در خبری با عنوان «مشکل خرید واکسن کرونا حل شد» می‌نویسد: «موافقت اولیه برای انتقال از حساب یک بانک (غیر از منابع بانک مرکزی  در کره) بامداد امروز دریافت شد و دستور پرداخت وجه را صادر کردیم. پیگیری های لازم در این زمینه بی وقفه ادامه دارد. بانک مرکزی ایران برای خرید واکسن کرونا در این مرحله ۲۰۰ میلیون یورو تخصیص داده است. در صورت نیاز، منابع بیشتری نیز تأمین خواهیم کرد. هماهنگی لازم را با وزارت بهداشت در این خصوص داریم و مردم عزیز مطمئن باشند که خرید و انتقال واکسن کرونا در اسرع وقت انجام خواهد شد.»

 
اکنون دیگر چه بهانه‌ای برای عضویت ایران در FATF وجود دارد؟ قرار است در ماه‌های آینده چه چیزی بهانه عضویت در FATF شود؟ شاید به قول محمدجواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در آینده قرار است تغییر قیمت مرغ و تخم مرغ هم به FATF ربط داد شود. 
 
آنچه که واضح و مبرهن است این است که تا زمانی که ایران مشمول تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکاست، عضویت در FATF نه‌تنها مشکلات ارتباطات بانکی ایران را حل نخواهد کرد، بلکه افزایش هم خواهد داد چرا که امکان شناسایی طرف‌های تجاری ایران با عضویت رسمی در این نهاد برای کشور تحریم‌کننده افزایش یافته و قطعا مشکلات ایران را تشدید خواهد کرد.
 
عضویت در این سازمان بین‌المللی در صورتی در چارچوب منافع ملی ایران خواهد بود که در گام اول همه تحریم‌های آمریکا برداشته شود و در گام دوم ترتیبات اجرایی ایران (اکشن پلن) که بدون بررسی‌های دقیق کارشناسی توسط وزیر اقتصاد ایران مورد تایید قرار گرفته، بازنگری شود. این بازنگری با هدف مشخص شدن تعاریف درباره تروریسم و تامین مالی تروریسم و پذیرش حق تحفظ‌های ایران توسط FATF است. تا زمانی که این شرایط فراهم نشود، عضویت در FATF ضد منافع ملی و تشدیدکننده تحریم‌ها خواهد بود.
اخبار تیتر یک
  • شستا در صدر جدول ارزش معاملات بازار سهام امروز

    امروز شاخص کل بورس در یک ساعت ابتدایی ۲۰ هزار واحد افت کرد. اما پس از آن تغییر جهت داد و در نهایت به سطح یک میلیون و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید