خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا

کدخبر: 382971
با به صدا درآمدن ساعت مشهور بیگ بن، انگلیس رسما پس از حدود نیم قرن از اتحادیه اروپا خارج شد.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان و شبکه آی تی وی، در شب ساعت نوی میلادی و همزمان با به صدا درآمدن ساعت بیگ بن، انگلیس رسما از اتحادیه اروپا خارج شد.

شب گذشته، ساعت مشهور بیگ بن در ساعت ۱۱ شب به وقت انگلیس – ۱۲ شب به وقت اروپا- به صدا درآمد تا پایان نزدیک به نیم قرن همکاری با اتحادیه اروپا را نشان دهد.

شب گذشته بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در سخنانی گفت سرنوشت مردم اکنون در دستان خود مردم است.

او همچنین گفت دولت وظیفه خود را با توجه به منافع مردم بر عهده خواهد گرفت. بوریس جانسون همچنین از تمایل برای برقراری روابطی جدید با اتحادیه اروپا به عنوان بزرگترین همپیمان لندن سخن گفت. این سخنان پس از آن بیان می‌شود که نمایندگان انگلیس پیشتر خروج از اتحادیه اروپا را به تصویب رساندند.

پس از خروج رسمی انگلیس از بازار یکپارچه و گمرک اتحادیه اروپا در شب گذشته، انتظار وجود برخی مشکلات در مرز‌های این کشور با اتحادیه اروپا می‌رود. این بدین معناست که این مسأله هزینه‌های بیشتری را برای آن‌هایی که در مرز‌های انگلیس و اتحادیه اروپا به واردات و صادرات کالا می‌پردازند، در بر خواهد داشت.

گفتنی است در همه پرسی که در تاریخ ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ به انجام رسید، ۱۷.۴ میلیون رأی دهنده که ۵۲ درصد رأی دهندگان را تشکیل می‌دادند، به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی موافق دادند. این در حالی است که ۱۶.۱ میلیون که ۴۸ درصد از رءی دهندگان را شکل می‌دادند، به ماندن در اتحادیه اروپا رأی داده بودند.

سایه نتیجه این همه پرسی از آن زمان بر سیاست انگلیس سایه افکند و سبب رفت دو نخست وزیر در این کشور، یعنی «دیوید کامرون» و «ترزا می» شد.

همچنین شایان ذکر است انگلیس از اول ژانویه سال ۱۹۷۳ در عضویت اتحادیه اروپا بود که این عضویت با فرارسیدن امروز یعنی اول ژانویه ۲۰۲۱، پس از ۴۸ سال (نزدیک به نیم قرن همکاری) به پایان رسید.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی