بازبینی پروتکل‌های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه

کدخبر: 383248
اقتصادنیوز :‌نایب رییس مجلس و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از آغاز رایزنی‌ها برای بازبینی پروتکل‌های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن ماه‌های زیارتی گفت: مدت‌هاست مردم توفیق زیارت مراکز زیارتی را ندارند. ما ۴ مرکز زیارتی داریم؛ حرم مطهر امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه (س)، حرم احمد بن موسی و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی؛ این مراکز مقدسه زیارتی هم زیرساخت ها و هم مدیریت خوبی دارند. 

وی افزود: ما مواد ضدعفونی داریم که می شود در هوا پخش کرد، بدون اینکه به چشم، مخاط، بینی و پوست آسیب برساند و حتی قابل قرقره کردن است و خطری برای انسان ندارد و ویروس کش است، علاوه بر این چون این اماکن مقدسه خدام زیادی دارند هر یک ساعت، دو ساعت می‌توانند سطوح را ضدعفونی کنند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در فصل سرد سال هستیم، مردم به دلیل برودت هوا نمی‌توانند اعمال زیارت را انجام دهند؛ بنابراین باید شرایطی فراهم کنیم که مردم بیشتر به زیارت بروند. 

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: رحمانی فضلی به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا مامور شد مذاکراتی را شروع کنند و دوباره در زمینه پروتکل های بهداشتی زیارت اماکن مقدسه بازبینی صورت بگیرد تا در ماه‌های رجب، شعبان و رمضان گشایش بیشتری برای دسترسی زیارت اعتاب مقدسه داشته باشیم.

 به دانش فنی تولید واکسن دست پیدا کردیم

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه به دانش فنی تولید واکسن دست پیدا کردیم، تصریح کرد: اولا در افکار عمومی باید از واکسن داخلی حمایت شود، زیرا پیرامون واکسن خارجی هنوز سئوالاتی مطرح هست که باید پاسخ داده شود.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) گفت: گذراندن فازهای مطالعاتی یک بحث است ولی بحث دیگر این است که اگر داروی ما دودوزی باشد که بیش از ۱۶۰ میلیون دوز نیاز داریم و  اگر سه دوزی باشد بیشتر از اینها نیاز هست، بنابراین برای تولید انبوه آن به زیرساخت‌های جدی نیاز داریم.

نایب رییس مجلس با تاکید بر اینکه بعد از تست‌هایی که صورت می‌گیرد خط تولید صنعتی باید ایجاد شود که بتوانیم تولید انبوه داشته باشیم تصریح کرد: برای تولید انبوه باید از ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) حمایت شود. زیرا اگر نتوانیم تولید انبوه داشته باشیم و فقط ماهی ۲ -۳ میلیون دوز داشته باشیم، ۱۵ ماه واکسیناسیون طول می‌کشد و باعث می شود که کلا از دوره واکسیناسیون عبور کنیم.

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: اثر این واکسن‌ها احتمالا یک ساله است و سالی یک بار مردم باید واکسینه شوند و این واکسیناسیون احتمالاً چندین سال مداومت داشته باشد، به همین دلیل حرف یک روز دو روز نیست و لازم است سایر خطوط فعال شوند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: از سوی دیگر با تولید انبوه می‌توانیم واکسن ایرانی را به کشورهای منطقه صادر کنیم تا از طریق فروش آن عایدات اقتصادی زیادی برای کشور حاصل شود و این عایدات را می توان در حوزه بهداشت و درمان صرف کرد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در جلسه گفته شد ما همزمان سه کار  انجام می‌دهیم؛ اول اینکه به خط تولید ستاد اجرایی فرمان امام خمینی کمک کنیم و بعد به انستیتو رازی کمک جدی‌تر خواهد شد که تولید انبوه داشته باشند و هم اینکه انیستیو پاستور با یک کشور خارجی در حال تشکیل کنسرسیومی هست که فاز مطالعات ۳ آنها در ایران انجام شود و بعد ما با توجه به اینکه زیرساخت تولید انبوه واکسن در انیسیتو پاستور را داریم بتوانیم با ورود دانش فنی به آنجا و تست مرحله سوم، تست انسانی را انجام بدهیم و واکسن را به صورت مشترک در انستیتو پاستور تولید کنیم و به روند تولید واکسن سرعت بدهیم ولی متاسفانه همه اینها بعد از عید نوروز می‌رسد.

 عدم باور به تولید واکسن داخلی ۴-۵ ماه کار را عقب انداخته است

عضو ستاد مقابله با کرونا یادآورشد: متاسفانه عدم باور به تولید واکسن داخلی کار ما را ۴-۵ ماه عقب انداخته است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه امروز گزارشی از روند فعالیت‌های طرح شهید سلیمانی در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد، تصریح کرد: گزارش امروز نشان می‌داد حضور بسیج در عرصه مقابله با بیماری کووید ۱۹ به خصوص در بخش حمایتی و معیشتی پررنگ و موثر بود.

وی افزود: در این طرح از کسانی که به خاطر قرنطینه شدن، از کار افتاده بودند و نیاز داشتند کمک دریافت کنند، توسط بسیجیان مورد حمایت قرار گرفته بودند که خیلی کار فوق العادده ای بود و لازم است از بسیج تشکر شود.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه در جلسه امروز گزارش داده شد که استان مازندران تا حدودی وارد وضعیت قرمز شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه در طرح شهید سلیمانی محله ای موضوعات را بررسی می کنیم باید یک تیم واکنش سریع  وجود داشته باشد که وقتی یک جایی وضعیتش از حالت عادی خارج می شود به سرعت آنجا حاضر شوند و به تیم محلی کمک کند که گفتند تمهید مقدماتی صورت گرفته است و ناظرانی هستند که از استان‌های مختلف یک معین همراه خود ببرند که به نظر می رسد کافی نیست.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: باید کشور به ۹-۱۰ قطب تقسیم شود و تیم‌های مستقری از هلال احمر و وزارت بهداشت وجود داشته باشد که اگر مثلا مازنداران در حال وارد شدن به وضعیت قرمز باشد، همه به آنجا بروند و محکم‌تر با شوارع کوچک خدمات رسانی کنند و بتوانند حجم تست‌گیری را افزایش دهند و هر فردی که چه علامت دارد یا ندارد تست بدهد و به این صورت از تمام مردم منطقه تست بگیرند، وگرنه باز دوباره مازندران کانونی برای گسترش  کرونا درکل کشور می‌شود.

تیتر یک
  • آخرین آمار تجارت خارجی اعلام شد

    اقتصادنیوز: ​آخرین آمار تجارت خارجی ایران نشان دهنده آن است که چین به جایگاه قبلی خود به عنوان مهمترین شریک تجاری…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید