تصویربرداری پهپادهای سپاه از نظامیان آمریکا و داعش

کدخبر: 384053
اقتصادنیوز : معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه با اشاره به همکاری‌های نظامیان تروریست آمریکا با داعش، گفت: زمانی که عملیات‌های نیرو‌های مقاومت در عراق و سوریه علیه داعش شروع شد، آمریکا فرماندهان داعش را از منطقه بوکمال و موصل فراری می‌دادند و ما این را از طریق پهپاد‌ها می‌دیدیم.

به گزارش اقتصادنیوز و بنا به اعلام دفاع‌پرس، سردار  «محمدرضا فلاح‌زاده»  در برنامه جهان‌آرا که با موضوع «بررسی تحولات منطقه یک سال پس از شهادت سردار  حاج قاسم سلیمانی » پخش شد در پاسخ به پرسشی پیرامون ابعاد مکتب حاج قاسم، گفت: اولین ویژگی حاج قاسم خدامحوری ایشان بود و غیر از رضایت الهی به چیز دیگری نمی‌اندیشید و حرکت و قلم و جهادش برای خدا بود و چهل سال برای خدا مجاهدت کرد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه حاج قاسم برنامه‌محور بود و هیچ کار را بدون برنامه انجام نمی‌داد، افزود: برای هر کدام از عملیات‌ها دارای یک طرح و برنامه بود و بعد از انجام طرح شروع عملیات بود و قبل از طرح‌ریزی مشورت می‌کرد.

وی با تاکید بر اینکه عملیات که شروع می‌شد و پیگیری مداوم می‌کرد، اضافه کرد: کار تا به نتیجه نمی‌رسید رها نمی‌کرد و به عنوان نمونه اگر حاج قاسم در سوریه و عراق نبود، با این همه مشغله کاری هنگام اذان یک مرتبه، ظهر یک مرتبه و شب دوباره یک مرحله تماس می‌گرفت و گاه اگر شرایط سخت بود یا تحرکی از سمت داعش شروع شده بود، این تماس‌ها بیشتر می‌شد.

فلاح‌زاده افزود: در عین حال حاج قاسم صاحب فکر بود و گاهی یک پله بالاتر از مشورت جمع‌بندی می‌کرد و بعد همه تحسین و قبول می‌کردند، چون هم صاحب استراتژی و هم صاحب‌نظر در امور تاکتیکی و هم صاحب فکر بود و تجربه را با تفکر در هم می‌آمیخت و بهترین نظریه را ارائه می‌کرد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های مدیریتی حاج قاسم تصمیم‌گیری به‌موقع بود، اضافه کرد: وقتی با آمریکایی‌ها در منطقه تَنَف درگیر شدیم، با حاج قاسم تماس گرفتیم که ما در سه راه «خربه‌الکبد» با آمریکایی‌ها درگیر شده‌ایم، ایشان عنوان کردند که به جلو نروید و به عقب برنگردید و به راست و چپ هم نروید و سریع خودش را رساند. در آنجا از چهار نظریه یکی از نظریات را تصویب کرد که همان مسیر دور زدن منطقه مدار ۵۵ درجه بود و خود ایشان ایستاد و اولین شناسایی را هم ایشان با برخی از دوستان تا نزدیکی مواضع داعش انجام داد.

وی تاکید کرد: حاج قاسم فرماندهی بود که به علاوه این که دارای نقشه راه و برنامه بود و تصمیم‌گیری به‌موقع بود و خودش هم جلودار بود و در میدان بود و کسی که در میدان نباشد، نمی‌تواند صحنه را مدیریت کند و به همین خاطر حاج قاسم تمام جبهه‌های عراق و سوریه لبنان را در خطوط مقدم در سخت‌ترین شرایط حاضر بود.

فلاح‌زاده افزود: اگر در یک کارگاه سدسازی وزیر سرکشی کند و مدیران منطقه‌ای سرکشی و مدیران ارشد پیگیری کنند، این کار طبق برنامه زمان‌بندی به نتیجه می‌رسد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه ادامه داد: اگر مدیران اجرایی و فرماندهان نظامی مانند فرماندهان دوران دفاع مقدس خودشان در صحنه باشند، قطعاً نصرت و پیروزی هست و البته نیت خالص هم مهم است.

وی با اشاره به اینکه حاج قاسم به تدبیر حضرت امام و رهبر انقلاب وارد برخی کشور‌ها برای دفاع از مظلوم شد و در هر جا قدرتی ایجاد کرد، اظهار داشت: قدرت را توسط خود مردم داوطلب منطقه ایجاد کرد و این قدرت را مقابل جبهه باطل قرار داد.

فلاح‌زاده افزود: حاج قاسم هم به لحاظ دیپلماسی و کار نهضتی یک کار متفاوت را انجام می‌داد. وقتی در حوزه سیاسی دیپلمات‌ها مقابل هم قرار می‌گیرند، یک شرایط و قانونی دارد و حاج قاسم با آموزه‌های دینی و صفا و صمیمیت و صداقت به سمت نیرو‌های نهضتی و میدانی می‌رفت و این‌ها را جذب می‌کرد و قدرت می‌ساخت که  «فاطمیون»  و  «دفاع وطنی»  و  «زینبیون»  از این جمله اند.


وی افزود: به محض اینکه در سوریه بحران می‌شد، حاج قاسم خود را به سوریه می‌رساند و در فرودگاهی پیاده می‌شود که آنجا مورد هجوم تیر‌های مستقیم‌زن و منحنی‌زن داعش و النصره هست، جلساتی برگزار می‌کند و بستر راه اندازی دفاع وطنی را فراهم می‌کند و ابووهب هم نقش مهمی در راه اندازی این مجموعه دارد و این سازمان به مصاف این دشمن قدّار می‌رود.

فلاح‌زاده با بیان اینکه به محض اینکه در عراق بحران می‌شد، حاج قاسم خود را سریع به عراق می‌رساند، اظهار داشت: سریع تصمیم می‌گیرد و سریع در میدان حاضر می‌شود و حشدالشعبی را تقویت می‌کند و حشدالشعبی اولین عملیات را در سامرا شروع می‌کند و خودش و ابومهدی در خودرو در پیشقراول نیرو‌های حشدالشعبی به سمت سامرا می‌روند.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه در پاسخ به ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر پایان داعش از سوی آمریکا، اظهار داشت: آمریکایی‌ها غلط کردند که چنین حرفی زدند، چون آن‌ها خودشان اقرار کردند که داعش را ما به وجود آوردیم و کسی که داعش را به وجود می‌آورد چگونه مدعی براندازی داعش می‌شود؟

فراری دادن فرماندهان داعش توسط آمریکا از بوکمال

وی افزود: زمانی که عملیات رزمنده‌ها توسط حشدالشعبی، نیرو‌های قهرمان ارتش سوریه، فاطمیون، زینبیون و حزب الله در عراق و سوریه علیه داعش شروع شد، آن‌ها فرماندهان داعش را از منطقه بوکمال و موصل فراری می‌دادند و ما این را از طریق پهپاد‌ها می‌دیدیم که با هلیکوپتر‌ها این فرماندهان داعش را سوار می‌کردند و می‌بردند.

فلاح‌زاده تاکید کرد: ضمن اینکه داعش را سازماندهی و راه‌اندازی کردند و به جان کشور‌های منطقه انداختند، این‌ها را فراری می‌دادند و کسی که سیطره داعش را تمام کرد تدبیر رهبر معظم انقلاب و فرماندهی میدانی حاج قاسم سلیمانی بود.

آخرین قلعه داعش با فرماندهی مقتدرانه حاج قاسم به تصرف درآمد

فلاح‌زاده تاکید کرد: پایتخت و آخرین قلعه داعش به فرماندهی مقتدرانه حاج قاسم به تصرف درآمد و حکومت داعش به زیر کشیده شد و ادعای آمریکایی‌ها غلط و دروغی بیش نیست.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه در پاسخ به آن دسته از افرادی که حمایت ایران از سوریه را در برابر داعش اشتباه می‌دانستند، اضافه کرد: حافظ اسد و بشار اسد هیچ وقت با اسرائیل سر سازش نداشتند و هیچ قرارداد صلحی را تایید نکردند و هیچ سفارتخانه و کنسولگری را بین هم رد و بدل و افتتاح نکردند و از زمانی که نطفه اسرائیل منعقد شده سوریه با اسرائیل سر جنگ داشته و هنوز هم سر جنگ دارد و هنوز جولان در اشغال اسرائیل است.

وی افزود: سوریه در دوران دفاع مقدس به کمک ایران آمد و در جنگ ۳۳ روزه به کمک لبنان و در جنگ غزه هم به کمک رفت و آوارگان را پناه داد و حمایت کرد.

فلاح‌زاده با بیان اینکه خود دفاع از حکومت بشار اسد هم موضوعیت دارد، چون از زمانی که این‌ها روی کار آمدند، در مقابل زیاده‌خواهان و استعمار و سلطه ایستادگی کردند، افزود: با این حال حضرت آقا تاکید کردند که این خطر تنها متوجه سوریه نیست و موضوع فراتر از این است و اینجاست که حاج قاسم وارد سوریه می‌شود.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه حاج قاسم فرد ریسک‌پذیری بود و در اینجا هم ریسک کرد و با به کارگیری نیرو‌ها از غوطه شرقی شروع کرد تا اولین خطر را از پایتخت سوریه دفع و رفع کند، گفت: همچنان که خداوند متعال پاوه و خرمشهر را فتح کرد و نصرت و پیروزی را در دفاع مقدس شامل حال رزمندگان کرد، در صحنه سوریه هم خداوند ورق را برگرداند.

وی با اشاره به یکی از ریسک‌هایی که سردار سلیمانی انجام داد، اضافه کرد: در بوکمال هفت یا هشت روز در پشت دیوار‌های بتنی و ساختمان‌های طبقاتی متوقف شد و رزمندگان یکی دو جا را عملیات کردند و پس خوردند.

فلاح‌زاده افزود: حاج قاسم یک عملیات احاطه بزرگ را به سمت بوکمال و یک عملیات طرح مجدد به سمت رودخانه فرات و جاده دیرالزور یا جاده سوریه به سمت بغداد را قطع کرد و بچه‌ها به فرات چسبیده و بخشی از جاده را بریدند.

همرزم سردار سلیمانی ادامه داد: حاج قاسم یک روز ساعت یک بعد از نصف شب تماس گرفت که بچه‌های فاطمی و زینبی پشت شهر و به فاصله بین شهر و فرات بروند، چون دشمن شهر را خالی می‌کند.

حاج قاسم در تحقیر دشمن و تقویت نیرو‌های خودی هنر خاصی داشت

فلاح‌زاده با تاکید بر اینکه حاج قاسم در کوچک کردن و ذلیل کردن دشمن یک هنر خاصی داشت و اطلاعاتی از دشمن که ارائه می‌شد را کوچک می‌کرد، افزود: حاج قاسم در جهت تحقیر دشمن و تقویت نیرو‌های خودی هنر خاصی داشت و اینجا هم گفت که دشمن شهر را خالی می‌کند و شما به پشت دشمن بروید و وقتی رزمندگان به پشت دشمن رفتند سرپل را گرفتند و ورودی شهر را هم گرفتند، ولی در چند نقطه جنگ سختی صورت گرفت و به هر صورت عبور کردند.

وی تصریح کرد: موقعی که به قرارگاه برگشتیم، به حاج قاسم گفتم اینجا داعشی‌ها محکم می‌جنگیدند و شهر خالی نبود و آیا ریسک کردید؟ حاج قاسم گفت بله ریسک کردیم؛ و من گفتم واقعاً ریسک بجایی بود، چون نصف ابوکمال به تصرف درآمد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه با اشاره به اهمیت ریسک‌های حاج قاسم سلیمانی، تصریح کرد: این ریسک حاج قاسم در بوکمال برای یک عملیات احاطه بزرگ و احاطه شهر و فاصله انداختن بین شهر و فرات منجر به آزادسازی بوکمال شد و ریسک حاج قاسم در عملیات حلب باعث آزادسازی محلاتی مثل شیخ سعید و فروپاشی دشمن در کل جبهه حلب و آزادسازی شهر حلب و در نهایت کاهش تنش و فروپاشی داعش بود.

سه خاطره حاج قاسم روز قبل از شهادت و تاکید بر نوشتن آن‌ها

وی با بیان اینکه مراسم ظهر روز قبل از شهادتش سه خاطره تعریف کرد، اظهار داشت: یک خاطره از شهید باکری گفت و عنوان کرد که من در کنار دجله بودم که دیدم قایق شهید باکری را زدند، یک خاطره هم از شهید احمد کاظمی و یک خاطره هم از آقا شیخ مرتضی حائری فرزند آقا شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه در مورد جنگ روس‌ها در تبریز نقل کردند.

فلاح‌زاده ادامه داد: همچنین یک خاطره از عملیات بدر و جلسه فرماندهان در قرارگاه نصرت که پیام امام آمده بود که «این جنگ شکست و پیروزی دارد و شما نمی‌توانید خودتان پیروزی را تعیین کنید و مأمور به انجام تکلیف هستید و این مشیت الهی است و خود را آماده عملیات بعدی کنید» را هم مطرح کرد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه اظهار داشت: ایشان گفت این خاطرات را بنویسید و ما موارد دیگر را می‌نوشتیم کل مطالب را هم ضبط می‌کردیم و هم صحبت‌هایی که در رابطه با مباحث مختلف نظامی و امنیتی و اقتصادی و سیاسی می‌شد را می‌نوشتیم و مصوبات را هم می‌نوشتیم، اما خاطرات را معمولاً یادداشت نمی‌کردیم، ولی ایشان آن روز تاکید می‌کرد که این خاطرات را یادداشت کنید.

بعد از عملیات بوکمال، آمریکا مجوز ترور حاج قاسم را صادر کرد

وی در پاسخ به سوالی در خصوص برخی تحلیل‌ها در مورد اینکه حوادث آبان ماه ۹۸ و بی تدبیری‌های به وجود آمده در مورد بنزین باعث تصمیم آمریکایی‌ها برای ترور سردار سلیمانی شد، گفت: حاج قاسم چندین مرحله تهدید شده بود و دقیقاً بعد از عملیات بوکمال آمریکایی‌ها رسماً اعلام کردند و به اسرائیل نایب خودشان در منطقه مجوز دادند که حاج قاسم را بزنید. بعد از آن هم یک مرحله دیگر دوباره تهدید به ترور کردند برنامه ریزی کردند تا حاج قاسم را در کرمان بزنند.

فلاح‌زاده با بیان اینکه این تهدید‌ها از سال ۹۶ شروع شده بود و قبل از هم تهدید شده بود، تصریح کرد: یک مقطع که درگیر داعش بودیم، اگر هم بود، من اطلاع ندارم، اما دقیقا در سال ۹۶ رسماً اعلام شد که حاج قاسم را ترور می‌کنیم و بعد هم یک مرحله دیگر مطرح شد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه اتفاقات عراق هم آمریکایی‌ها را جری می‌کرد، افزود: درخواست مردم در آبان ۸۸ قشری و موضوعی و در خصوص بنزین بود و، چون اعتراضات مقداری گسترده شد و در بعضی نقطه‌ها منافقین و گروه‌های ملحد دست به اسلحه بردند، آمریکایی‌ها گمراه شدند.

حاج قاسم را زدند تا ژئوپلتیک منطقه را تغییر دهند

وی افزود: البته حاج‌قاسم در مسیر تهدید بود و ممکن است این هم از عواملی بود که شاید کار را سرعت داد، اما آن‌ها حاج قاسم را زدند که به حساب خودشان ژئوپلتیک منطقه را تغییر دهند و جبهه مقاومت را دچار اضمحلال و فروپاشی کنند و نقشه راه دراز مدت شان که تجزیه ایران و عراق و سوریه خود را عملی کنند.

فلاح‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها به اهدافشان در منطقه بعد از ترور سردار سلیمانی رسیدند؟، تصریح کرد: وحدت و انسجام ملی که بعد از شهادت حاج قاسم ایجاد شد و آن روشنگری که در اقشار مختلف آزادی خواهان جهان بر علیه آمریکا ایجاد شد و آن کینه‌هایی که در قلب‌ها نهادینه شده به مراتب از قبل سخت‌تر و شدیدتر است.

معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه تاکید کرد: این جبهه یک امام دارد و امام این جبهه رهبر معظم انقلاب است.

وی با تاکید بر این که سردار قاانی یکی از فرماندهان موفق دوران دفاع مقدس است، اضافه کرد: ایشان فرمانده لشکر ۵ نصر و فرمانده لشکر امام رضا (ع) بوده در جبهه‌های گوناگون و عملیات‌های سختی مثل کربلای ۵ و والفجر ۸ و فتح المبین خوش درخشیده است.

سردار قاآنی از نقشه‌های راه و طرح‌ها و برنامه‌ها مطلع است

فلاح‌زاده با اشاره به اینکه ایشان معاون حاج قاسم و زمانی که حاج قاسم وارد نیروی قدس می‌شود، در کنار حاج قاسم تا آخر بوده است، اظهار داشت: ایشان در کنار حاج‌قاسم بوده و از نقشه‌های راه و طرح‌ها و برنامه‌ها مطلع است و از تجربه دفاع مقدس و این مدت بیش از ۲۰ ساله برخوردار است.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس ضمن تاکید بر اینکه فرماندهان جبهه مقاومت همچون سید حسن نصرالله باهمان تیزبینی و دوراندیشی و اقتدار حضور دارند، تصریح کرد: فرماندهان جبهه فلسطین مثل حماس با آقای اسماعیل هنیه و زیاد نخاله و ابوطارق و آقای عبدالملک و بدرالدین حضور دارند و فرماندهان فاطمی و زینبی و حشدالشعبی و گروه‌های مقاومت حضور دارند.

وی تاکید کرد: سینه‌های فرماندهان جبهه‌های مقاومت از فرماندهان عالی رتبه تا سطوح بعدی پر از کینه شده است و این روشنگری تا اقشار پایین جامعه ایجاد شده و این‌ها هم حضور دارند و همان روش را ادامه می‌دهند.

خان‌طومان بعد از شهادت حاج قاسم به تصرف درآمد

فلاح‌زاده با بیان اینکه خان‌طومان بعد از شهادت حاج قاسم به تصرف درآمد و برخی از شهر‌ها هم بعد از شهادت حاج قاسم آزاد شدند، اظهار داشت: النصره یک پله به عقب رانده شد و عناصر داعش در بادیه شام و عراق جمع شدند. همچنین در یمن هر روز پیروزی جدید رخ می‌دهد و این‌ها دستاورد‌های جبهه مقاومت در حوزه‌های امنیتی و نظامی است.

سیلی‌های بعدی هم در راه است

معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه ضمن اینکه سیلی‌های محکمی به تعبیر رهبر انقلاب به آن‌ها وارد شده سیلی‌های بعدی هم در راه است، اضافه کرد: زمانش را نظام مقدس جمهوری اسلامی تعیین می‌کند و دشمنان نابود شدنی هستند و وعده پیروزی را خداوند به ما داده است.

وی اظهار داشت: به همه فرماندهان نظامی و مدیران کشوری توصیه می‌کنم که از مکتب حاج قاسم برای برنامه‌ریزی و اجرا در صحنه‌های مختلف استفاده کنند، ممکن است کسی بگوید ما محدودیت تحریم را داریم، ولی پتانسیل مردمی پتانسیل کمی نیست و باید در حوزه‌هایی مثل بنگاه‌های زودبازده و دامداری و کشاورزی و صنایع تبدیلی و صنعت رونق دهیم و کشورمان را آباد کنیم تا با تقویت ام‌القرای جبهه مقاومت سرپنجه‌های جبهه مقاومت تقویت شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما