اظهارات وزیر خارجه قطر درباره حل بحران خلیج فارس

کدخبر: 384374
اقتصاد نیوز : وزیر خارجه قطر تصریح کرد، حل بحران روابط دوحه با چهار کشور عربی حوزه خلیج فارس یک پیروزی برای شورای همکاری خلیج فارس و موفقیتی برای همه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سایت النشره اعلام کرد، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر خاطرنشان کرد: اصول مشخص در بیانیه العلا یک سری اصول کلی و اساسی است و بحثی درباره انتشار یا عدم انتشار آن نشد و من از میزان اهتمام سایر کشورها به انتشار بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج (فارس) با خبر نیستم و هیچ دردسری درباره انتشار آن برای هیچ کشوری وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه افزود، شرایط بحران سال ۲۰۱۷ با بحران سال ۲۰۱۴ تفاوت دارد و شکاف موجود هم متفاوت بود، در نتیجه تفاهمات حاصله نیز متفاوت بوده است.

وزیر خارجه قطر عنوان داشت، بحران روابط دوحه با چهار کشور عربی حوزه خلیج فارس (عربستان، مصر، بحرین و امارات)، یک وضعیت استثنایی بود و حل این بحران یک پیروزی برای شورای همکاری خلیج فارس بود.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی عنوان داشت: ما بر سر اصول اساسی پشت سر گذاشتن اختلافات کنونی و قواعد و قوانین حاکم بر روابط کشورها در آینده به اتفاق نظر رسیدیم.

وی ادامه داد، اصول این توافق عدم آسیب وارد کردن به هر کشوری یا مداخله در امور آن یا تهدید امنیت منطقه است و هنوز توافقی درباره انتشار بیانیه به امضا رسیده در اجلاس العلا حاصل نشده است، اما در آن اصول اساسی توضیح داده شد.

وی اظهار داشت: ما در صدد تلاش برای تحمیل شروطی در این توافق از سوی کشوری علیه کشوری دیگر نیستیم.

وزیر خارجه قطر همچنین تاکید کرد: اقدامات مربوط به این توافق شامل بازگشت روابط تمامی طرف‌ها به روال عادی خود قبل از بحران است. ما نمی‌توانیم بگوییم که این توافق موفقیتی برای قطر، عربستان یا هر کشور دیگری است، بلکه این موفقیتی برای همه است.

چهل و یکمین اجلاس شورای عالی شورای همکاری خلیج فارس با حضور سران کشورهای عضو ، سه شنبه در شهر «العلا» واقع در غرب عربستان برگزار شد و کشورهای عضو با صدور بیانیه اختتامیه اعلام کردند که هدفشان از امضای بیانیه العلا "تقویت وحدت و انسجام" در میان کشورهای عضو این شورا است.

عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی در پنجم ژوئن ۲۰۱۷ تمام روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع و علیه این کشور تحریم‌های اقتصادی اعمال کردند. این کشورها قطر را به «حمایت از گروه‌های تروریستی» متهم کرده و بر دوحه یک لیست ۱۳ ماده‌ای جهت عادی‌سازی روابط با این کشور تحمیل کردند.

قطر نیز اتهامات علیه خود را رد و اعلام کرد که هیچ درخواست مغایر حقوق بین‌المللی را نخواهد پذیرفت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما