وضعیت آمار کرونا در هفته سوم زمستان 99

خیز خفیف ابتلا؛ کف‌نشینی فوتی‌ها

کدخبر: 384616
در سومین هفته دی‌ماه در حالی که آمار جانباختگان کرونایی بازهم کاهش یافت، اما روند نزولی ابتلای هفتگی متوقف شده و خیز جدیدی را به ثبت رساند. آیا موج چهارم شروع شده است؟

به گزارش اقتصاد نیوز، در سومین هفته زمستان آمار هفتگی کرونا نشان از یک کاهش و یک افزایش داشت. کاهش آمار سیاه کرونایی در خاموشی موج سوم فوتی‌های کرونا اتفاقی امیدوار کننده بود. اما آمار ابتلای هفتگی نشان از خیز جدیدی دارد. این افزایش مبتلایان چه علامتی را نشان میدهد؟

فوتی ها در کف 6 ماه؛ بالاتر از موج اول

شمار فوتی های روزانه در قیاس با هفته گذشته با 24 درصد افت به حد 681 تن رسید. در موقعیت مشابه در ابتدای پاییز نیز این رقم 55.5 درصد بیشتر از موقعیت فعلی بوده که نشان می دهد نسبت به یک فصل پیش آمارمرگ و میر افت قابل توجهی را ثبت کرده است.

این در حالی است که با توجه به موج‌های جابنباختگان هفتگی کرونا این آمار نتوانسته از زمان مشابه در موج ابتدایی مرگ و میر این بیماری پایین‌تر بیاید و هنوز 88 درصد از رقم ثبت شده در آن تاریخ بالاتر است. 

بنابراین با اینکه شمار جانباختگان در هفته اخیر به کف دوموج قبلی کرونا رسیده اما هنوز از موج نخست کرونایی بالاتر است.

این در حالی است که در هفته اخیر بر خلاف آمار فوتی ها، روند نزولی میزان ابتلا به این بیماری معکوس شده است.

کرونا

خیز خفیف ابتلا در هفته سوم زمستان

 شمار مبتلایان به بیماری کرونا در سومین هفته زمستان به 43 هزار و 86 نفر رسیده و نسبت به هفته قبل دو درصد افزایش یافت.

با اینکه میزان ابتلای هفتگی در این مقطع زمانی از بیشینه ثبت شده در آبان ماه 54 درصد کمتر است و تا هفته پیش این روند کاهشی بوده اما در این هفته روند نزولی آمار ابتلا متوقف شده و با افزایشی اندک مواجه شده است.

مقایسه آمار ابتلای روزانه با هفته مشابه خود در فصل پیش نیز نشان از رشدی 55 درصدی و نسبت به شش ماه پیش افزایشی 150 درصدی داشته است.

در حقیقت آمار ابتلای روزانه در هفتمین هفته از روند نزولی وضعیت کرونایی کشور هنوز از بیشینه دو موج قبلی بیش از 100 درصد بالاتر است.

آیا این حجم زیاد از ابتلای روزانه کرونایی می تواند نشاندهنده وضعیت قرمز این بیماری در کشور باشد؟

برای پاسخ دقیق‌تر نیازمند بررسی روند آزمایش‌های روزانه کرونا در ایران هستیم.

کرونا

رکورد زنی تست‌های کرونا

آمارهای وزارت بهداشت و درمان از وضعیت روزانه بیماری کرونا در کشور نشان می دهد که در یک هفته گذشته 374 هزار و531 نفر وضعیت کرونایی خود را مورد ارزیابی قرار داده اند. این رقم بالاترین  آمار هفتگی شمار تستهای کرونا در کشور از ابتدا تا کنون بوده است.

روند های آماری این متغیر در هر هفته نشان می دهد که از ابتدای پاییز به بعد به یکباره شمار تستها حالتی تصاعدی یافته است، به طوریکه اخیرا هر هفته شاهد یک رکورد دیگر در این زمینه بوده ایم.

به بیان ساده تر افراد بیشتری وضعیت کرونایی خود را در روز های اخیر مورد آزمایش قرار می دهند که طبعا شرایط ابتلای مراجعین در مراحل پایین رشد بیماری زودتر مشخص می شود.

جمع بندی سه عامل مهم در متغیرهای کرونایی کشور در هفته گذشته دو فرضیه را مطرح می کند.

فرضیه نخست آنکه وقتی شمار مبتلایان نسبت به هفته قبل افزایش یافته و آزمایشها نیز در حال رکورد زنی های مداوم هستند شاید می توان گفت که ویروس کرونا هنوز در حال شیوع بوده و ممکن است در هفته های آینده شاهد این گسترش در متغیرهای نگران کننده کرونااز جمله آمار جانباختگان روزانه این بیماری باشیم.

فرضیه دوم آنکه ممکن است افزایش تست‌های روزانه سبب کشف مبتلایان پنهان کرونایی شده و لزوما جهش مجددی در این آمارها رخ نداده باشد. این اقدام البته می تواند در وضعیت درمانی مبتلایان تسریع به عمل آورده و انتظار موج بعدی کرونا را کمتر از قبل کند. 

در هر صورت وضعیت ابتلا در کشور بالاتر از هفته گذشته بوده است و اگر این میزان از ابتلا در کنترل قرار نگیرد می‌تواند جهش جدیدی را در این بیماری ثبت کند.

کرونا

source: اقتصادنیوز
اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید