وزیر امور خارجه روسیه:

آمریکا مانع اصلی ایجاد روابط شفاف بین ایران و کشورهای عربی است

کدخبر: 386162
اقتصاد نیوز : وزیر خارجه روسیه در پایان دیدار با همتای عربستانی خود گفت: آمریکا تمام تلاش خود را برای عدم گفت‌وگوی سازنده بین ایران و کشورهای عربی انجام داده، ولی اکنون شرایط برای تحقق دکترین امنیت جمعی منطقه خلیج فارس فراهم شده است.

به گزارش اقتصادنیوز از تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه در کنفرانس مطبوعاتی بعد از پایان مذاکراتش با "فیصل بن فرحان آل سعود"، وزیر خارجه عربستان سعودی در مسکو، اعلام کرد که واشنگتن همه تلاش خود را بکار می‌بندد تا مانع از گفت‌وگو بین ایران و کشورهای عرب منطقه خلیج فارس شود.

 

لاوروف گفت: «ما بسیار علاقه‌مند هستیم که ایران و کشورهای عربی منطقه خلیج فارس مذاکرات عادی بین خود داشته باشند و به توافقاتی درباره تقویت اعتماد متقابل، شفافیت در اقدامات نظامی و بطور کلی توسعه همکاری‌های دوجانبه دست یابند. ولی متاسفانه همتایان آمریکایی ما، حداقل دولت کنونی، تاکنون از هیچ تلاشی فروگذار نکرده تا چنین مذاکراتی صورت نگیرد.»

به گفته لاوروف، پیشنهاد روسیه درباره تدوین دکترین امنیتی مشترک برای خلیج فارس، از جمله در جهت توسعه گفت‌وگوها بین ایران و کشورهای عربی منطقه است. وی افزود: «مهمترین مسئله آن است که مانعی برای این روند بوجود نیامده و اقداماتی صورت نگیرد که حتی تلاش‌ها برای برقراری چنین مذاکراتی را تضعیف کند.»   

وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین با یادآوری اینکه این کشور سا‌ل‌هاست که دکترین امنیت جمعی خلیج فارس را مطرح کرده است، تأکید کرد که تصمیمات اتخاذ شده در جریان نشست سران اخیر شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس در عربستان، بدون تردید به ایجاد شرایط لازم برای تحقق پیشنهاد مقامات مسکو در زمینه تأمین امنیت جمعی در این منطقه کمک می‌کند.

سرگئی لاوروف ادامه داد که طرف روسی نتیجه این نشست سران را مثبت ارزیابی کرده و معتقد است که همه کشورهای این شورا، سزاوار حمایت هستند. به گفته وی، در این رابطه عربستان سعودی، با دعوت از نمایندگان کشورهای عضو به خاک خود، گام مهمی را برداشه و نقش خاصی را در تقویت روابط بین کشورهای عربی برداشته است.

تیتر یک
  • تحلیل رسانه‌ها از اقدام اخیر نظامی آمریکا در سوریه؛‌ چاقو به جای پتک!

    اقتصادنیوز: جو بایدن برخلاف دو سلف خود، خط قرمز جدیدی را در خاورمیانه ترسیم کرده و با این حرکت نشان داد که آماده دفاع…

از دست ندهید
بلیط هواپیما