خاتمی: با آمریکا ایران بهشت برین نمی‌شود

کدخبر: 386226
اقتصادنیوز :امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مذاکره‌ای دیگر در کار نیست، گفت: مقاومت حداکثری ملت در حقیقت فشار حداکثری آمریکا را شکست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، حجت الاسلام ولمسلمین سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در سخنان خطبه‌گونه به بیان برخی موارد و مسائل روز پرداخت.

اهم اظهارات او به نقل از فارس را در ادامه بخوانید:  

* به جد آیت‌الله مصباح یزدی از مصادیق حدیث پیامبر است « إِذَا مَاتَ اَلْمُؤْمِنُ اَلْفَقِیهُ ثُلِمَ فِی اَلْإِسْلاَمِ ثُلْمَةٌ لاَ یَسُدُّهَا شَیْءٌ». خلأ ایشان، خلأ سنگینی است، امیدواریم خود ذات مقدس ربوبی مدد کنند تا ان شاءالله این خلأ جبران شود. سلام بر روح بلند این عالم فقیه.

* هفته قبل سالگرد شهادت شهید سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی را داشتیم. نیز هفته قبل اربعین شهادت دانشمند بزرگ دکتر فخری زاده را داشتیم، الحمدلله به برکت این شهادت ها آرمان های انقلاب همچنان در پیش است و کشور معطر است به عطر شهادت. اما حساب این شهیدان حساب ویژه‌ای است. شهیدان در شرایط سخت پیشگام شهادت شدند اینها. به استقبال شهادت رفتند. شبی که قرار بود فردا اینها را به شهادت برسانند، دلی آرام داشتند قلبی مطمئن داشتند، مناجات عاشقانه با خدا داشتند، از نگاه قرآن این سبقت و پیشگامی، یک ارزش ویژه است. «لایَسْتَوی مِنْکُمْ مَنْ أَنْفَقَ مِنْ قَبْلِ الْفَتْحِ وَ قاتَلَ أُولئِکَ أَعْظَمُ دَرَجَةً مِنَ الَّذینَ أَنْفَقُوا مِنْ بَعْدُ وَ قاتَلُوا» (سوره حدید آیه ۷)

* مقام معظم رهبری در ۱۹ دی مثل همیشه مطالب کلیدی و مطالب اساسی فرمودند، اوّلاً یک تحلیل بسیار زیبایی از ۱۹ دی ۵۶ داشتند که برای بنده که جزو نسل ۱۹ دی هستم و در آن روز حادثه هم بودم، بسیار تازگی داشت. ایشان قیام ۱۹ دی مردم قم را حرکتی ضد سلطنتی و «ضد آمریکایی» نامیدند. یک هفته قبل از ۱۹ دی کارتر آمده بود تأیید مطلق از شاه و مردم قم تو دهنی محکمی به تعبیر قشنگ آقا تبر ابراهیمی را بر پیکر این جنایتکار زدند و ادامه یافت تا پیروزی انقلاب اسلامی، منتها بر ۸ نکته تأکید داشتند. نکته اول ایشان این است که مهم برای ما رفع تحریم‌هاست. این کاری که غرب و آمریکا و هم پیمانانش علیه یک ملت انجام می‌دهند، یک جنایت است، یک خیانت است. اصلاً ورود ما در قصه برجام، برای رفع این تحریم‌ها بود. مسئله اصلی هرگز مسئله برگشتن آمریکا به برجام نیست، ارزشی ندارد، پیش‌پا افتاده است. آنچه که مهم است، رفع تحریم‌ها است. اگر بدون رفع تحریم‌ها، آمریکا به برجام برگردد، چه بسا زیان بار هم باشد.

*نکته دوم آن که آقا فرمودند بحمدالله مقاومت حداکثری ملت در حقیقت فشار حداکثری آمریکا را شکست و به یاری خداوند، تحریم‌ها به تدریج در حال بی اثر شدن است و این عبرت است «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا لَقِیتُمْ فِئَةً فَاثْبُتُوا» هم دیروز مقاومت جواب داده هم امروز و هم فردا و نسخه عزت این ملت همان نسخه مقاومت هست.

*نکته سومی که مقام معظم رهبری فرمودند، مسئله مذاکره‌ای دیگر در کار نیست. آن چنان‌که مسئولان هم تأیید کردند. یک قراردادی به نام برجام بسته شده، بایستی به این قرارداد پایبند باشند. آنوقت در این جهت کاری که مجلس و دولت کردند، کار بسیار خرد ورزانه و حتی قرآنی هست پای قراردادتان نایستادید، ما هم به همان اندازه که نایستادید در مقابلتان ایستادیم به فضل خدا غنی‌سازی ۲۰ درصدی را هم وارد صحنه کردیم هر مقداری که شما برگردید به تعهد، ما هم بر می گردیم باید این بازگشت متناظر باشد «ان عادوا نَعادوا»

*مطلب پنجمی که مقام معظم رهبری فرمودند این مغلطه را برملا کردند که اگر کسانی دارند القا می کنند که اگر با آمریکا آشتی کنیم، کشور بهشت برین می شود. خوب این یک دروغ است. قبل از انقلاب که ایران در سلطه آمریکا بود و یکی از ایالت های آمریکا حساب می شد، فقر چه می کرد، فقر اقتصادی چه می کرد، فقر علمی چه می کرد، فقط به مناطق مرکزی و مرکز استان ها برای این که تو چشم بود، می رسیدند، بقیه در فقر می سوختند. این قصه قبل از انقلاب است. خود وضعیت کنونی آمریکا را دیگر دنیا می بیند چه خبره ده ها میلیون بیکار دهها میلیون گرسنه آن افتضاح دموکراسی شون که همه دیدن اون نقض حقوق بشر و کشتن سیاه پوستان و اصلاً مؤاخذه نشدن، این نشان دهنده این است که نه! دلبسته به این کشور درب و داغون و ورشکسته نباید بود.

* بارها گفته‌ایم که جمهوری خواهان و دموکرات ها سر و ته یک کرباسند ان شاءالله مسئولین ما فریب لبخند اینها را نخواهند خورد، فریب باغ سبز اینها را نخواهند خورد.

* نکته بعدی که عرض می‌کنم این موضع نظام است. به مصلحت نظام است که یک صدا از کشور برخیزد و این همین مواضع مقام معظم رهبری است، دو صدایی قطعاً ضربه به کشور است. «و َلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم» (سوره انفال آیه ۴۶ )

*مطلب بعدی که مقام معظم رهبری فرمودند، تولید واکسن داخلی جداً مایه افتخار ماست، نماد آن است که ما می توانیم. به یاری خداوند بحمدالله تاکنون خوب پیشرفته است این واکسن داخلی. در کنارش فرمودند واکسن آمریکایی، واکسن انگلیسی، ممنوع. به واکسن فرانسوی هم اعتمادی نداریم. یادمان نرفته چند سال پیش اینها خون های فاسد را آوردند و تزریق کردند. بنابراین، این خط ولایت است.

* بحمدالله مسئله کرونا، کوید ۱۹ بحمدالله با تدابیر مسئولان، به ویژه طرح شهید سلیمانی، قدری به اصطلاح کم شده، فروکش کرده. لیکن از ملت بزرگ انتظار می‌رود که عادی انگاری نکنند تا وقتی که کلک این ویروس منحوس متقلب کنده نشده دستورالعملهای بهداشتی را، ماسک را، فاصله اجتماعی را شستن دست‌ها و امثال ذلک را ان شاءالله رعایت کنند تا به فضل خداوند شر این ویروس هم از کشور کنده شود.

 

تیتر یک
  • چه نقاطی از اونس طلا برای سکه بازان اهمیت دارند؟

    اقتصادنیوز: بازار سکه امروز تحت تاثیر سه متغیر است اما مهم ترین متغیر در بازار امروز قرار گرفتن قیمت دلار در دو نقطه…

از دست ندهید
بلیط هواپیما