صلاحیت نماینده پیشنهادی آمریکا در سازمان ملل

کدخبر: 390823
اقتصاد نیوز : کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا با ۱۸ رأی موافق و ۴ رأی مخالف صلاحیت «لیندا توماس گرینفلید» نامزد تصدی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل را تأیید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، او برای تصدی این سمت باید از کل مجلس سنا هم رأی اعتماد بگیرد. رأی‌گیری برای تأیید صلاحیت او در صحن عمومی سنا طی روزهای آینده انجام می‌شود.

گرینفیلد بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به عنوان دستیار وزیر خارجه در امور آفریقا مشغول بود. او سیاست آمریکا در قبال آفریقای سیاه را در دورانی پرفراز و نشیب مثل شیوع ابولا در غرب آفریقا هدایت کرد.

او هفته گذشته در جلسه بررسی صلاحیتش در مجلس سنا وعده داد با آنچه به ادعای او «مواضع ضد اسرائیلی در مجامع بین‌المللی» است مقابله خواهد کرد.

وی همچنین گفت که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور جدید آمریکا قصد دارد به شورای حقوق بشر سازمان ملل - که دولت پیشین آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» با ادعای مواضع ضد اسرائیلی از آن خارج شده بود - بازگردد.

گرینفیلد درباره چین هم گفته چنانچه به سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل انتخاب خود از جایگاهش برای به چالش کشیدن چین استفاده خواهد کرد.

در بیانیه این دیپلمات آمریکایی که هفته گذشته روی وب‌سایت کمیته روابط خارجی مجلس سنا قرار گرفته آمده است: «می‌دانیم که چین در سرتاسر نظام سازمان ملل تلاش می‌کند دستورکاری اقتدار گرایانه را پیش ببرد که در تضاد با ارزش‌های بنیادین این نهاد و آمریکا است».

گرینفیلد در ادامه گفت:‌ «موفقیت آن‌ها در گرو تداوم خروج ما [از بخش‌های مختلف این نهاد] است. چنین اتفاقی تحت نظر من رخ نخواهد داد».

او در این بیانیه نوشته است: «هنگامی که آمریکا خود را نشان دهد، هنگامی که ما ثابت قدم و ماندگار باشیم، هنگامی که بتوانیم طبق ارزش‌های خود اثرگذار باشیم، سازمان ملل می‌تواند نهادی ضروری برای پیشبرد صلح، امنیت و سلامت جمعی تبدیل شود».

گرینفیلد در جلسه هفته پیش علاوه بر این تصریح کرد در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس سنا با متحدان آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت شامل چین و روسیه برای افزایش فشار بر ایران همکاری خواهد کرد.

گرینفیلد گفت: «ما با متحدانمان و دوستانمان همکاری خواهیم کرد، اما لازم است با دیگر اعضای شورای امنیت هم همکاری کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که ایران را پاسخگو می‌کنیم.»

وی در ادامه تأکید کرد: «اگر من تأیید شوم، در کسوت نماینده آمریکا تلاش خواهم کرد حمایت متحدان و دوستانمان را جلب کرده و ببینیم کجا می‌توانیم با روسیه‌ای‌ها و چینی‌ها زمینه‌های مشترک جهت افزایش فشار بر ایران و بازگرداندن آنها به رعایت [مفاد برجام] پیدا کنیم.»

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما