کدخبر: ۲۶۸۴۶۹ لینک کوتاه

علاقه بازرگانان ترکیه به افزایش حضور در ایران

گروه بنگاهها: با شدت گرفتن تحریمها و کاهش همکاری بازرگانان برخی کشورها با ایران،اکنون بنظر می رسد که بازرگانان ترکیه اماده گسترش همکاری با طرفهای ایرانی هستند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ فاتیح چایا باتماز نماینده انجمن کارفرمایان و صنعتگران مستقل ترکیه(موسیاد)با اشاره به سفر هیات تجاری که اعزامی از ترکیه گفت:هم اکنون 30 بازرگان و تولیدکننده و سرمایه گذار ترک به تهران امده اند و شعار انها این است که "تحریمهای ترامپ را قبول نداریم".

وی افزود: انجمن کارفرمایان و صنعتگران مستقل ترکیه به منظور تسهیل تحرکات سرمایه گذاران ترک و برقراری ارتباط بین تجار دو کشور، برنامه های مختلفی را ترتیب داده  و‌ از جمله این برنامه ها می توان به جلسات "بی تو بی" در اتاق تعاون و اتاق بازرگانی ایران و همچنین شرکت هیات های تجاری ترکیه در نمایشگاه های تخصصی اشاره کرد.  

نماینده انجمن موسیاد با اشاره به مزیت مرز بالای پانصد کیلومتری بین ایران و ترکیه، گفت: این مرز متعلق به دو کشور ایران و ترکیه است و کسی نمی تواند در این مراوردات دخالت کند اما  باید مشکلات در مسیر تجارت دو کشور را حل کنیم.

‌ چاپایا باتماز گفت:با توجه به اینکه ایران تولیدکننده بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز صنایع ترکیه است و از طرفی هر دو کشور بازارهای بزرگی در اختیار دارند ،اگر اراده هر دو کشور جدی باشد می توانیم به حجم تجارت 30 میلیارد دلار در سال برسیم.

وی افزود:بر خلاف بسیاری از شرکت های اروپایی، شرکت های متعلق به کشور ترکیه، ایران را ترک نکرده اند و خواهان ارتباط هر چه بیشتر تجاری بین دو کشور هستند. انجمن موسیاد نیز به عنوان یک واسطه در صدد تسهیل این روابط است، این انجمن 65 هزار کارخانه و تولیدی زیرمجموعه خود دارد و به دلیل غیر دولتی بودن و نبود بروکراسی اداری، سرعت کار را برای تجار دو کشور بالا می برد.

نماینده انجمن مذکور در خاتمه گفت: البته این انجمن در بیش از 80 کشور ایران نمایندگی دارد.