کدخبر: ۲۷۳۸۹۶ لینک کوتاه

با لوکس‌ترین شهرک ایران آشنا شوید

شهرک اکباتان، شاید تنها شهرکی در ایران باشد که طرح توسعه اولیه‌اش در خارج از کشور کلید خورد؛ در خاک ایالات متحده آمریکا توسط فردی به نام جردن گروزن. دفتر معماری او سمتون نام داشت. اما در کمال حیرت، فاز یک این شهرک توسط مهندسان ایالت دیگری ساخته شد؛ از سوی شرکت استارت.

در مرور زمان، پروژه ساخت و ساز شهرک اکباتان توسط طراحان آلمانی، اروپایی، آمریکایی و کره‌ای پیش‌ رفت. شاید به همین دلیل باشد که وقتی در خیابان‌ها و میان بلوک‌های این شهرک راه می‌رویم،انگار در نیویورک هستیم، در منهتن، در پاریس...اجاره آپارتمان در شهرک اکباتان بیش از خرید و فروش خانه در این شهرک متقاضی دارد. پس اجازه دهید به بررسی آخرین تغییرات قیمت اجاره خانه در این شهرک بپردازیم؛ با کمک سایت دیوار و آگهی‌های آن.

ظاهرا بزرگترین شهرک ایران، شهرک اکباتان است؛ با سه فاز، 33 بلوک که از 5 تا 15 طبقه ساخته شده و مجموعا 15 هزار و 593 واحد را تشکیل می‌دهند. شهرک اکباتان را قدیم‌ترها با بازارچه‌های بی‌شمارش که عموما در فاز یک و دو پراکنده شده‌اند، می‌شناختند. در روزگاری که در غرب تهران جایی برای خرید و فروش اجناس نبود، بازارچه‌های شهرک اکباتان نیازهای ساکنین و محله‌های اطراف را پوشش می‌داد. حتی از آن فراتر؛ مریم در زمان‌های دور ساکن شهرک فرهنگیان غرب بود. او می‌گوید در آن روزها کلاس زبان‌های خوب و برجسته همه در شهرک اکباتان بودند. مزیت دیگر اجاره خانه و آپارتمان در شهرک اکباتان، فضای سبز خاص و امنیت پیاده‌روی در محوطه‌های میان بلوک‌هاست. در هر ساعت از شبانه‌روز کسانی هستند که برای راه رفتن، ورزش کردن یا گرداندن سگ‌های خود به این محوطه‌ها آمده‌اند. شاید علت اصلی این موضوع، جدا بودن فضای پیاده روی و خیابان‌های شهرک است؛ یعنی تفکیک سواره و پیاده. دیگر مزیتی که اصلا نیاز به گفتن ندارد و همه با آن آشنا هستیم، ضدزلزله بودن سازه‌های این شهرک است.

و حالا به سراغ قیمت اجاره آپارتمان در این شهرک می‌رویم. دراکباتان از سوییت‌های بدون اتاق خواب تا خانه‌های 4 خوابه یافت می‌شود و همه این‌ها در سایت دیوار آگهی شده‌اند. به این چند مثال توجه کنید:

سوییت 43 متری در فاز یک که  سال ساخت آن به 1371 بازمی‌گردد، با ودیعه‌ای 25 میلیون تومانی و اجاره ماهیانه دو میلیون و 200 هزار تومان آگهی شده است. در مورد دیگری نیز سوییت 43 متری در فاز سه، که سال ساخت آن به قبل از 1370 بازمی‌گردد با 20 میلیون تومان ودیعه و ماهیانه دو میلیون و 500 هزار تومان اجاره قیمت‌گذاری شده است.

واحدی یک خوابه، 68 متری در بلوک هشت و بازسازی شده با ودیعه‌ای 50 میلیون تومانی و اجاره ماهیانه 2 میلیون تومان آگهی شده است. در مورد دیگری 70 متر آپارتمان، با 90 میلیون تومان ودیعه و ماهیانه یک میلیون و 300 هزار تومان، به اجاره می‌رسد.

رهن و اجاره آپارتمان در شهرک اکباتان، در خانه‌های دو تا سه خوابه بیشترین آگهی‌ها را در سایت دیوار به خود اختصاص داده‌اند. در یک مورد آپارتمان دو خوابه در بلوک سه فاز دو، 115 متری و فلت با ودیعه 50 میلیون تومانی و اجاره ماهیانه سه میلیون و 500 هزار تومانی آگهی شده است. همچنین 171 متر آپارتمان سه خوابه، دوبلکس، بازسازی شده در فاز دو با 100 میلیون تومان ودیعه و ماهیانه 4 میلیون تومان اجاره در سایت دیوار به معامله می‌رسد.

چهار خوابه‌های شهرک اکباتان موجودی زیادی ندارند؛ با این وجود در سایت دیوار چندین مورد آن‌ها به چشم می‌خورد و اکثرا نیز به رهن کامل می‌رسند. مثلا 178 متر آپارتمان 4 خوابه در فاز یک شهرک اکباتان، بدون پارکینگ و انباری با 340 میلیون تومان به رهن کامل می‌رسد.

منبع : ویرلن