کدخبر: ۳۱۶۵۱۲ لینک کوتاه

رونمایی از سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن

گروه بنگاه‌ها: سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن در نمایشگاه حمل و نقل لجستیک و صنایع وابسته رونمایی می‌شود.

سهیل آل رسول ‌نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران، با اعلام این مطلب به دنیای اقتصاد، گفت: روز دوشنبه 25 آذر ماه در نمایشگاه حمل و نقل لجستیک و صنایع وابسته، سامانه ثبت­نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن، با حضور مقامات و مسئولان مرتبط وزارت راه و شهرسازی و جامعه مهندسان مشاور رونمایی می­شود.

وی افزود: از تاریخ یاد شده در سراسر کشور مهندسان علاقه­مند به فعالیت در حوزه راه و راه آهن کشور می­توانند با عضویت در این سامانه ضمن ثبت نام در آزمون ارزیابی، در جریان مراتب آموزش و ارتقای توانمندی­های نظارتی زیرساخت حمل و نقل کشور قرار گیرند.

نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران درباره اهداف راه اندازی این سامانه گفت: به منظور ارتقای کیفی فعالیت­های زیر ساختی حوزه راه و راه­آهن کشور و در چارچوب همکاری­های موثر تشکل‌های تخصصی بخش خصوصی و دولت، و قرار شد با همکاری دو جانبه معاونت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در قالب طرحی هدفمند و برنامه­ریزی شده، ارتقای کیفی احداث راه و راه آهن کشور در دستور کار قرار گیرد.

آل رسول تصریح کرد: در اولین گام پیشنهاد ارزیابی و آموزش مهندسان ناظران این حوزه را در خرداد ماه سال جاری اعلام کرد. پس از نزدیک به سه ماه بررسی­های فنی میان 2 نهاد خصوصی و دولتی فوق، در نهایت این طرح در شورای فنی شرکت ساخت مصوب و توسط مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به کلیه مهندسان مشاور این حوزه (حدود 140 مهندس مشاور) ابلاغ شد.

WhatsApp Image 2019-12-15 at 6.46.29 PM

نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: طی دو دهه گذشته تعداد کثیری از فارغ‌التحصیلان مهندسی جذب پروژه‌های زیرساختی راه و راه‌آهن کشور شدند. نسبت فارغ‌التحصیلان مهندسی طی این دو دهه به نحو فزاینده‌ای گسترش پیدا کرد که بسیاری از این فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های متنوع و جدیدی فارغ‌التحصیل شدند که بعضاً دارای تراز کیفی متفاوتی هستند. هرچند که به لحاظ مقیاس‌های آموزشی واحدهای درسی نسبتاً مشابهی طی دوران تحصیل توسط این فارغ‌التحصیلان طی شده ولی کیفیت آموزش های مربوطه در یک تراز نیست.

وی افزود: ازاین‌رو بر اساس شواهدی از افت کیفیت فنی مشخصات پروژه‌های زیرساختی راه و راه‌آهن کشور که ازجمله مهم‌ترین سرمایه‌های ملی محسوب می‌شوند، رسته «حمل و نقل» جامعه مهندسان مشاور ایران و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در تلاشی مشترک اقدام به طراحی فرآیند ارزیابی و آموزش این فارغ‌التحصیلان نمودند.

آل رسول با اشاره به چارچوب­های این سامانه گفت: ثبت‌نام و عضویت در سامانه و امکان ثبت مشخصات شخصی و سوابق فنی مرتبط با پروژه‌های نظارت (رزومه الکترونیکی)، اطلاع‌رسانی، رزرواسیون و ثبت‌نام در آزمون‌ها، دوره‌های آموزشی، گردهمایی‌ها و سایر وقایع مهم مرتبط با طرح، از جمله مهم ترین چارچوب‌های این سامانه است.

خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور، در پاسخ به این سوال که وجود این سامانه چه کمکی به پیشبرد پروژه‌ها می‌کند، گفت: یکی از دغدغه‌های امروز اقتصاد ایران، کنترل و ارتقای کیفیت پروژه‌های عمرانی است. با توجه به نقشه پررنگ مهندسان ناظر مستقر در کارگاه‌ها در میزان کیفیت یک پروژه، این سامانه طراحی شد تا بهترین مهندسان مشاوره برای اجرای پروژه‌ها انتخاب شوند.

وی افزود: در این سامانه سعی شده با برگزاری آزمون‌های تخصصی، مهارت، تجربه و دانش مهندسان مشاور ارزیابی و رتبه بندی شود.

سیدمحمود علمایی دبیر شورای فنی شرکت ساخت طراحی سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن وظیفه جامعه مهندسان مشاور بوده و به همین دلیل این سامانه از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری از امنیت و کیفیت بالایی برخوردار است. وجه تمایز این سامانه با بانک‌های اطلاعاتی مشابه که پیش‌تر وجود داشتند، در جمع آوری و یکپارچه سازی دیتا یا داده‌ها است.

وی با بیان اینکه توسعه این سامانه کمک شایانی به افزایش بهره وری می‌کند، افزود: برای مثال مهندس مشاوری در استان آذربایجان ساکن است، اما در استان سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کند. حال اگر سامانه‌ای وجود داشته باشد که پروژه‌های استان آذربایجان را معرفی کند، دیگر نیازی نیز که مهندسان برای اجرای یک پروژه به استان دیگری بروند

 

 

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند