کدخبر: ۱۵۴۳۴۳ لینک کوتاه

طلا وارد کانال ۱۱۰۰ دلار شد

اونس جهانی طلا تسلیم قیمت جدید

اونس جهانی طلا که چند روزی در مرز کانال قیمتی ۱۲۰۰ دلار مقاومت می کرد، سرانجام در اواخر وقت معاملات دیروز به کانال پایین تر سقوط کرد. از صبح امروز اونس با قیمت ۱۱۸۸ دلار معامله شد و به نظر می رسد قیمت آن در کانال جدید تثبیت شده باشد.

انتظار برای انتشار صورت‌جلسه نشست نوامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا، بازارهای سه‌شنبه را تحت‌تاثیر قرار داد؛ اما آنچه چهارشنبه و در آستانه انتشار صورت‌جلسه بیشتر به چشم آمد، واکنش معامله‌گران به داده‌های جدید از اقتصاد آمریکا بود. عصر چهارشنبه اعلام رشد 8/ 4 درصدی سفارشات کالاهای بادوام آمریکا در ماه گذشته میلادی باعث سقوط شدید قیمت طلا شد. هر اونس طلا که روز سه‌شنبه روی بهای 1212 دلار ایستاده بود، چهارشنبه تا قیمت 1189 دلار هم افت کرد. اما تا پیش از توفان گزارش کالاهای بادوام، بازارها در حالت انتظاری بودند. شاخص دلار که دوشنبه روی عدد 05/ 101 ایستاده بود،‌ سه‌شنبه به عدد 04/ 101 رسید.

تقویت احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست 13 و 14 دسامبر و احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره در بلندمدت با چشم‌انداز سیاست‌های تورم‌زای ترامپ دیگر عواملی بودند که موجب شکست مقاومت قیمت طلا در بازارهای جهانی شدند به گونه ای که دیگر کف 1200 دلار نیز نتوانست از قیمت دفاع کند.

هر چند چشم‌انداز افزایش تقاضای فیزیکی آسیا با نزدیک شدن به سال نوی میلادی و چینی عوامل حمایت از قیمت طلا هستند و حمایت تقاضای محافظه‌کارانه از طلا با ریسک‌های سیاسی از جمله رفراندوم ایتالیا (4 دسامبر) دور از انتظار نیست این عوامل می توانند روند تغییرات را دستخوش تغییر کنند.