آیا نرخ دلار به سقف رسید؟

زورآزمایی قیمت دلار با « عرضه » بازارساز

کدخبر: 155881
روز پنجشنبه بار دیگر دلار یک روز پرنوسان را در بازار ارز تهران به خود دید. در حالی که نوسان قیمت دلار سمت و سوی افزایشی داشت و در نهایت دلار قیمت 3955 تومان را نیز به خود دید، جریان قدرتمند عرضه از رسیدن آن به 4000 تومان جلوگیری کرد و همزمان باعث شکل گیری دو دیدگاه در بازار ارز شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، عبور دلار از سطح 3 هزار و 950 تومان موجب شد تا دیدگاه‌های دوگانه‌ای در بازار ارز شکل بگیرد. در این شرایط، برخی معامله‌گران عوامل خارجی مانند نرخ حواله درهم و تقویت شاخص دلار در بازارهای جهانی را کماکان علامت‌های افزایشی به‌حساب آورند که می‌تواند زمینه‌ساز ورود شاخص ارزی به سطوح بالاتر شود. در مقابل، حضور پرقدرت بازارساز و عرضه دلار به‌صورت اسکناس موجب شده که برخی معامله‌گران احساس کنند که قیمت این ارز به سقف رسیده است.

این گروه اعتقاد دارند که بهتر است دلار را در این سطوح قیمتی به فروش برسانند. در این وضعیت، سنگ‌محک یا عیاری که نشان‌دهنده آن باشد که کدام دیدگاه می‌تواند با واقعیت تطبیق بیشتری داشته باشد، وجود ندارد؛ با این حال نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توانند تایید کنند در مقطع فعلی زورآزمایی قیمت به نفع کسانی خواهد بود که سطوح کنونی قیمت را پذیرفته‌اند. یکی از نشانه‌های دیگری که امکان عبور دلار به سطوح بالاتر را کم‌رنگ‌تر می‌کند، میزان بازدهی این ارز در هفته گذشته بود. در یک هفته مانده به پایان پاییز، شاخص ارزی 1/ 1 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد که کمترین میزان رشد هفتگی در آذرماه بود. البته دسته‌ای در بازار معتقدند، اگر قیمت حواله درهم مدیریت نشود، ممکن است اتفاق دیگری رخ بدهد. همچنین عده‌ای باور دارند، تقاضای انتهای سال میلادی همچنان در بازار وجود دارد که می‌تواند به تحریک بیشتر قیمت کمک کند.

به گفته فعالان بازار، تقویت شاخص دلار در بازارهای جهانی و رشد نرخ حواله درهم از جمله عوامل مهمی هستند که می‌توانند قیمت دلار در بازار داخلی را تحریک کنند. به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، روز پنج‌شنبه نرخ حواله درهم تا هزار و 98 تومان بالا رفت تا تنها 2 گام با کانال هزار و 100 تومانی فاصله داشته باشد. به باور او، پس ازعبور درهم از نقطه مقاومتی هزار و 87 تومان، انتظارات افزایشی معامله‌گران بالا‌تر رفت و در نتیجه آن، سرعت رشد نرخ درهم بیشتر شد. در بازار ارز داخلی این انتظار به‌طور سنتی وجود دارد که قیمت درهم و دلار هم جهت با یکدیگر حرکت کنند، بنابراین روند قیمت حواله درهم همواره به دقت از سوی معامله‌گران داخلی رصد می‌شود و در مقطع فعلی رشد نرخ حواله ارز همسایه موجب شده است که انتظارات دسته‌ای از معامله‌گران پاساژ افشار نیز افزایشی شود.

مهم‌ترین نشانه‌ای که از نظر فعالان بازار برای کاهش قیمت وجود دارد، عرضه بازارساز ارزی بود. به گفته این دسته، بازیگران بازارساز با قدرت در برابر نوسان‌گیران بازار ایستاده‌اند و با عرضه اسکناس به‌صورت فیزیکی توانسته‌اند اثر افزایشی درهم و تقویت شاخص دلار در بازارهای جهانی را کاهش دهند. در چنین فضایی، عده زیادی از معامله‌گران باور دارند، بازارساز در برابر ورود دلار به مرزهای بالاتر مقاومت زیادی از خود نشان خواهد داد، در نتیجه این عده تصور می‌کنند که قیمت به سقف خود رسیده و بهتر است که ارز خریداری شده را به فروش برسانند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما